Ze zahraničí
{mosimage}
00ZAHR
Ze zahraničí
Na Slovensku povolen odstřel kormoránů
Odstřel desetiny z přibližně šestitisícové populace kormorána velkého povolilo letos slovenské ministerstvo životního prostředí. Kormorán, který se na Slovensku zabydlil v uplynulých přibližně deseti letech, dělá poslední dobou vrásky zejména správcům rybných hospodářství. Škody jdou do miliónů slovenských korun.
"Odstřel byl povolen po stížnostech rybářů i na základě nedávného sčítání kormoránů," uvedl zoolog Státní ochrany přírody v Banské Bystrici Roman Rajtar. Rybáři napočítali na území Slovenska 8000 kormoránů, ochranáři o 3000 kusů méně. "Nakonec jsme se shodli na počtu 6000," dodal ochranář.
"Ještě počátkem 90. let se kormorán kromě dunajské populace objevoval na Slovensku jen sporadicky," říká vedoucí zoolog Ústavu ekologie lesa Slovenské akademie věd ve Zvolenu Anton Krištín. "Od roku 1994, kdy byl prvně pozorován na řece Hron, se jeho stavy rapidně zvýšily," dodává. Kormoráni přilétají na Slovensko v zimním období zejména z Polska, severních částí Německa a severských států.
"Rozhodnutí ministerstva zatím nevstoupilo v platnost, střílet kormorány bude možné až letos na podzim," poznamenal Rajtar. Rybáři si zatím musejí vystačit pouze s plašením, a to také výstřelem z pušky.
Podle Rajtara však odstřel sám o sobě nic nevyřeší, a to ani tehdy, kdyby se vystřílelo všech 6000 kormoránů, kteří na Slovensku zimují. "Za několik týdnů by se objevila nová ptačí společenství," tvrdí.
www.ekolist.cz, 22. února 2005, red.
Itálie: vydra v ohrožení
Do národního parku Majella v Apeninách (provincie Pescara) byly dovezeny vydry ze Skotska, aby osvěžily krev tamní zbytkové populace a přispěly k její stabilizaci.
Der Anblick, 2/2005, Rš
TV MAGAZÍN HALALI MÁ U DIVÁKŮ ÚSPĚCH
Podle posledního vnitřního průzkumu Slovenské televize (2/2005) se pořad o přírodě a myslivosti Halali umístil na třetím místě z hlediska spokojenosti diváků v oblasti dokumentární tvorby vysílané na programu STV2. Relaci Halali je možné podpořit v hlasování na internetových stránkách STV www.stv.sk.
Náměty na zlepšení obsahu pořadu lze sdělit redakci Halali prostřednictvím e-mailové adresy Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
nebo písemně na adrese: Redakce Halali, Centrum 1/1, 017 01 Považská Bystrica, Slovensko.
Podle materiálů Halali zpracovala redakce.
Švýcarsko: střelecké zkoušky pro myslivce
Švýcarské kantony Apenzell, Schwyz a Züruch podmiňují každoročně prodloužení loveckého lístku střeleckou zkouškou. Tak mají být z účasti na lovu vyloučeni ti, kdo nemají potřebnou střeleckou pohotovost. V Rakousku je povinná účast na střelbách jen v Korutanech.
Der Anblick, 2/2005, Rš
Maďarsko: lov sluk
Doba lovu sluk v Maďarsku trvá od 1. března do 10. dubna. Podzimní lov je zakázán. Každý lovec smí za den ulovit maximálně čtyři sluky.
Der Anblick, 3/2004, Rš
Španělsko: sportovní střelba na živé holuby
Bez ohledu na směrnice EU španělští sportovní střelci stále při soutěžích střílejí na živé holuby, jako to bylo u nás zvykem do 1. světové války. Střelci stojí na pevných stanovištích, podobně jako při trapu. Namísto vrhaček jsou v klecích uzavřeni živí holubi, kteří po zatažení za provaz vylétnou z otevřených dvířek.
Der Anblick, 7/2004, Rš
ANGLIE: KONEC ŠTVANIC NA LIŠKY?
18. února t. r. vstoupil v Anglii v platnost zákon zakazující lov lišek na štvanicích. O právní normu, která rozděluje anglickou společnost na příznivce a odpůrce honů, byla v uplynulých letech svedena nelítostná bitva. Ani po nabytí její platnosti se však příznivci štvanic nevzdávají. Argumentují tím, že jejich zákaz je nutné chápat jako pošlapávání svobody a tolerance, hrozí masovými protesty a tvrdí, že budou lišky pronásledovat dále a budou tak vědomě porušovat zákon. Odpůrci štvanic naopak obviňují lovce z barbarství. Jak však upozorňují někteří novinoví komentátoři, o lišku jde až v druhém plánu: během let diskuse přerostla v "třídní boj" měst s venkovem, levice a pravice, starého a nového a stala se východiskem pro debaty o směřování britské společnosti.
MF DNES, 18. 2. 2005, red.