Úvodník 6/2005

 

{mosimage}

00UVOD

Úvodník

Ing. David Vaca, Ph.D.

Vážení čtenáři,
na přelomu května a června se Lysá nad Labem stane alespoň na jeden den středobodem světa pro mnoho z nás. Na tamním výstavišti se koná tradiční výstava myslivosti, rybářství a včelařství Natura viva, v letošním roce po pěti letech rozšířená o národní přehlídku trofejí. Možná vás napadne, že tomu není nutné věnovat úvodník v časopise - každý myslivec to přece ví. Výstaviště v Lysé akci mohutně mediálně propaguje v odborných časopisech, v čemž mu vydatně pomáhají její spolupořadatelé - zájmové organizace jednotlivých oborů, jichž se výstava týká. Také vystavovatelé a prodejci nezůstávají pozadu a zveřejňují pozvánky na své stánky. I naše redakce reagovala na termín výstavy posunutím uzávěrky, abychom mohli nabídnout čerstvé červnové číslo Světa myslivosti na našem stánku.

Jako každý, kdo se do Lysé rozhodne jet, se i já na výstavu těším. Dopředu samozřejmě vím, co mohu očekávat, a to jak v pozitivním, tak v negativním slova smyslu: přátelská setkání s kolegy a známými z celé republiky, velkou nabídku nejrůznějších potřeb pro myslivost na malé ploše, zajímavý doprovodný program atd. na jedné straně, ale také tlačenice ve výstavních halách nevelkého výstaviště, fronty u stánků s občerstvením nebo na toaletách či nesnáze s parkováním. Přestože každoročně "vím, do čeho jdu", vždy jsem zvědav, zda mne na výstavě něco překvapí. V tomto ohledu však nemám na mysli nové výrobky nebo výstavní slevy, ale především zajímavé nápady a inovace v propagaci myslivosti, jejích základních myšlenek a role v současné společnosti. Takových novinek bylo však na výstavě Natura viva v uplynulých letech poskrovnu.

Výrobci a obchodníci vědí, že pokud chtějí obstát v konkurenci, musí se snažit, aby jejich výrobky byly přitažlivější než zboží těch ostatních. Když jsou alespoň trochu progresivní a neusnou na vavřínech, není třeba se obávat toho, že se budou snažit návštěvníka, resp. potenciálního klienta přilákat na okoukané věci. S myslivostí a její propagací je to jinak.

Zájem o povznesení myslivosti v očích veřejnosti mají mít především myslivecké organizace. Z našich čtyř se výstavy Natura viva pravidelně účastní pouze Českomoravská myslivecká jednota, která je jedním z jejích spolupořadatelů. Česká pobočka Safari Clubu International mívá svůj stánek na výstavě nepravidelně, Asociace profesionálních myslivců a Řád svatého Huberta se historií výstavy pouze mihly. Prezentace posledních tří organizací je tedy obtížné, resp. nemožné hodnotit. Co si o tom myslet? Je podivuhodné, že organizace zapojující se do diskusí nad legislativou a zakládající si na celostátní působnosti, nových myšlenkách a přístupech, příp. několikasetleté historii a tradici nepředstoupí před početnou veřejnost každoročně nejvíce navštěvované domácí myslivecké výstavy a nesnaží se ji seznámit se svými postoji a názory. Nemají snad co nabídnout? Nemají zájem o nové členy a šíření svých myšlenek? Nemají chuť aktivně přispět k propagaci myslivosti před veřejností, jež výstavu navštíví, či před novináři, kteří o ní budou psát?

Účast ČMMJ na výstavě Natura viva je samozřejmostí vyplývající ze základních cílů této organizace. ČMMJ ve spolupráci s výstavištěm a partnerskými firmami zajišťuje doprovodný program během celé výstavy a prezentuje se svým stánkem vybaveným informačními tabulemi a propagačními materiály o sobě samé i o myslivosti v ČR obecně. To je naprosto v pořádku. Tak jako všichni myslivci vědí o letošní výstavě Natura viva, stejně důvěrně znají i koncepci stánku ČMMJ. Je totiž řadu let neměnná. Statický charakter, dlouhodobě fádní grafická a obsahová úroveň propagačních materiálů, omšelé trofeje z pražského sekretariátu atd. Na dnešní dobu nabízející moderní postupy v propagaci čehokoliv je to trochu málo. Uvědomují si to i členové ČMMJ, o čemž svědčí pestrá diskuse na internetových stránkách časopisu Myslivost. Přitom stačí jen vyjet na některou z mysliveckých výstav na západ od našich hranic a nechat se inspirovat.

Uvidíme, zda si oprávněně kritické hlasy svých členů vezme vedení ČMMJ k srdci a pokusí se osvěžit svou prezentaci. Je na čase. U ostatních organizací nezbývá než optimisticky věřit v aktivnější přístup v prezentování jak svých názorů a představ o myslivosti, tak myslivosti samé před veřejností.

Přeji vám příjemné zážitky spojené s návštěvou výstavy Natura viva.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku