Z našich honiteb

 

{mosimage}

00HON

Z našich honiteb

Výměna ministra zemědělství a nový generální ředitel Lesů České republiky, s. p.
V závěru vládní krize, která u nás probíhala v uplynulých měsících, došlo k výměně ve funkci ministra zemědělství ČR. Dosavadní ministr Jaroslav Palas ukončil své působení v roli hlavy rezortu, protože nový premiér Jiří Paroubek s ním již ve vládě dále nepočítal. Na jeho místo jmenoval 25. 4. t. r. Petra Zgarbu, poslance za ČSSD a předsedu dozorčí rady Lesů České republiky, s. p.

Nový ministr zemědělství Petr Zgarba se narodil 18. září roku 1959 ve Vsetíně. Nyní žije v Petrkově u Havlíčkova Brodu. Po studiu na Střední zemědělské a technické škole v Rožnově pod Radhoštěm (1975 - 1979) vystudoval Vysokou školu zemědělskou v Brně (1979 - 1983). Na ní také absolvoval v letech 1989 - 90 postgraduální studium zaměřené na obilnářství. Od r. 1984 do r. 1991 pracoval jako agronom v JZD Šmolovy. V letech 1991 až 1995 byl agronomem a ředitelem ZOD Krásná Hora a následně, do r. 2002, ředitelem Okresní agrární komory Havlíčkův Brod. V r. 2002 byl zvolen poslancem PSP ČR, v níž působil jako místopředseda Zemědělského výboru. Od r. 2001 je členem ČSSD, do té doby byl bezpartijní. Je držitelem loveckého lístku a myslivost patří k jeho koníčkům.
Ještě než byl Jaroslav Palas odvolán ze své funkce, stihl narychlo jmenovat nového generálního ředitele LČR. Stal se jím Vladimír Blahuta, který za éry předchozího ředitele podniku Kamila Vyslyšela pracoval jako výrobně-technický ředitel LČR. Po Vyslyšelově odvolání byl dočasně pověřen řízením podniku. Podnik řídil až do svého jmenování.
Red.

Přehlídka trofejí spárkaté zvěře oblasti Písecka a Milevska
Jako každoročně se i letos (ve dnech 11. - 16. února) uskutečnila tradiční přehlídka trofejí pořádaná Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Písek na půdě Vyšší odborné školy lesnické a Střední lesnické školy Bedřicha Schwarzenberga v Písku. Cílem přehlídky je vždy nejen ukázat správný průběrný odstřel a informovat o kvalitě ulovené zvěře, ale především propagovat myslivost před nemysliveckou veřejností.
Na Písecku a v okolí Milevska bylo v mysliveckém roce 2004/2005 uloveno 56 kusů jelení zvěře (15 jelenů, 17 laní, 24 kolouchů), 1989 kusů srnčí zvěře (728 srnců, 673 srn, 588 srnčat), 232 ks daňčí zvěře (33 daňků, 91 daněl, 108 daňčat), 14 ks mufloní zvěře (jeden muflon, deset muflonek, tři muflončata) a 3704 ks černé zvěře (137 kňourů, 223 bachyní, 3344 selat).
Mezi významné trofeje byly zařazeny troje srnčí parůžky (143,95 b. CIC, 128,00 b. CIC a 115,12 b. CIC) a jedny mufloní toulce (192,25 b. CIC).
Přehlídku doplnily fotografie zachycující práci státní správy myslivosti.
Lze říci, že se přehlídka vydařila k radosti všech, kteří se podíleli na její přípravě a průběhu a důstojně reprezentovali pořadatelské organizace. Za účast bychom rádi poděkovali návštěvníkům přicházejícím v hojném počtu po celou dobu trvání přehlídky.
Ondřej Čichovský a Pavel Makovička, žáci IV. A ročníku SLŠ Písek

ÚSTECKÁ PŘEHLÍDKA TROFEJÍ
Od 25. do 27. 2. t. r. se v budově Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Ústí nad Labem konala každoroční přehlídka trofejí spárkaté zvěře z honiteb ve správním území Magistrátu města Ústí nad Labem. V celkem 23 honitbách bylo v uplynulé lovecké sezóně uloveno 334 ks jelení zvěře (jelen 60 ks, laň 156 ks, kolouch 118 ks), 508 srnčí zvěře (srnec 236 ks, srna 149 ks, srnče 123 ks), 210 ks mufloní zvěře (muflon 67 ks, muflonka 91 ks, muflonče 52 ks), 92 ks daňčí zvěře (daněk 35 ks, daněla 29 ks, daňče 28 ks) a 1495 divočáků (kňour 11 ks, bachyně 43 ks, lončák 434 ks, sele 1007 ks). Za pozornost stojí i úlovek 463 lišek. Přehled trofejí byl zpracován do katalogu.
DV

ORNITOLOGIE: ČSO A MOS SE SLOUČILY DO JEDINÉ ORGANIZACE
V sobotu 12. 2. t. r. došlo v Přerově v Ornitologické stanici Muzea Komenského k sjednocení členské základny dvou nejvýznamnějších organizací na ochranu ptactva v ČR - České společnosti ornitologické (ČSO) a Moravského ornitologického spolku (MOS).
Ornitologové se na výroční schůzi MOS jednomyslně usnesli, že veškeré celostátní aktivity budou vyvíjet společně v rámci ČSO a MOS se stane její středomoravskou pobočkou se zachováním své právní subjektivity. Ačkoli se MOS bude intenzivněji věnovat především ochraně a výzkumu na regionální úrovni, předpokládá se i jeho zapojení do řízení některých projektů s celorepublikovou působností. MOS se tímto stává již sedmou regionální pobočkou ČSO.
Vzhledem k tomu, že je ČSO je výlučným národním partnerem celosvětové organizace na ochranu ptáků BirdLife International, posílí se tímto krokem vliv ornitologů a ochránců ptactva nejen v ČR, ale i na mezinárodní úrovni.
Zpracováno podle tiskové zprávy ČSO, red

A zase o prasatech a mravencích!
Ve Světě myslivosti č. 5/2004 jsem informoval o tom, že i ochránci přírody sledují s obavami poškozování mravenišť chráněných lesních mravenců přemnoženou černou zvěří. Nyní chci čtenáře seznámit s tím, co jsem zjistil o letošních Velikonocích při pravidelné kontrole Přírodní památky Šebeň zřízená k ochraně největší evidované lokality výskytu mravence druhu Formica polyctena u nás.
Za více než deset let, co území sledujeme, jsme se zatím nesetkali s takovým poškozením mravenišť jako letos. Běžné bylo drobné poškození ptactvem či drobnými šelmami. Aktuálně však jde o poškození až zničení nejméně deseti mravenišť prasetem divokým. Tato mraveniště vybudovali mravenci na světlinách ve dvou koloniích od sebe vzdálených asi 200 m v přibližně šedesátiletém smrkovém lese. Jak je patrné z fotografií, kromě drobného rytí v mraveništích byla další rozryta z poloviny a jedno mraveniště bylo zcela srovnáno se zemí. Na základě posouzení stavu dalších mravenišť je téměř jisté, že posloužila menší tlupě divočáků jako suché a pohodlné lože. V polovině března byla v oblasti neobvykle vysoká sněhová pokrývka.
Začátkem dubna, když jsem poškozená mraveniště fotografoval, se již mravenci vyhřívali na sluníčku. Totiž jen v některých mraveništích, těch málo zničených. Uvidíme, jak se mravenci s pohromou vypořádají a jestli se jim podaří mraveniště "opravit". A čekáme, zda se budou škody opakovat. Zůstává otázkou, jestli jim můžeme zabránit.
Pavel Kříž

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku