KLASICKÝ MOR PRASAT NA SLOVENSKU A NOVÁ ETAPA TLUMENÍ TÉTO NÁKAZY ORÁLNÍ VAKCINACÍ ČERNÉ ZVĚŘE

 

{mosimage}

00ZAHR

Klasický mor prasat na Slovensku a nová etapa tlumení této nákazy orální vakcinací černé zvěře

MVDr. Vilém Kopřiva, MVDr. Rudolf Janto, MVDr. Dagmar Kopřivová

Klasický mor prasat (KMP) je infekční choroba virového původu, která probíhá u postižených zvířat akutně s příznaky hemoragické diatézy (náchylnost ke zvýšené krvácivosti) a vysokou mortalitou, chronicky s příznaky zápalu trávicího traktu a dýchacího ústrojí, nebo skrytě doprovázená poruchami reprodukce. Škody, způsobené za několik let jejího výskytu na území Slovenska, jsou nevyčíslitelné. Vzhledem k tomu, že hrozba propuknutí nákazy je stále aktuální, patří KMP v současnosti k nejzávažnějším infekčním chorobám domácích prasat. Na Slovensku se tato nákaza vyskytuje v posledním desetiletí ve dvou krajích, v nichž je celorepublikově nejvyšší denzita černé zvěře.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku