Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 02/06

Lov zvěře v Abernethy Forest Nature Reserve

 

00ZAHR

Lov zvěře v Abernethy Forest Nature Reserve

Radim Plhal

V lednovém čísle Světa myslivosti jsem stručně popsal ptačí rezervaci Abernethy Forest Nature Reserve, rozkládající se na severu Skotska. Hlavním posláním této rezervace, již spravuje Královská společnost pro ochranu ptactva, je stabilizace početních stavů tetřeva hlušce. Do pracovní náplně správce však patří též regulace populací spárkaté zvěře a jejich udržování na přijatelné úrovni. Tomuto tématu věnuji podrobnější pozornost v pokračování svého článku. Myslivost ve Skotsku mne totiž zajímala přinejmenším stejně jako lesní hospodářství. Velmi brzy jsem však zjistil, že jde spíše o lov, který má s naším chápáním myslivostí jen málo společného.

Mezinárodní zkoušky alpských brakýřů jezevčíkovitých O pohár Gustava Kořínka

 

{mosimage}

00PES

Mezinárodní zkoušky alpských brakýřů jezevčíkovitých O pohár Gustava Kořínka

Milan Vysoudil

Ve dnech 10. - 11. 12. 2005 se v Trenčianských Teplicích uskutečnily „Medzinárodné zkúšky alpských jazvečíkovitých duričovů“ o Pohár Gustava Kořínka. Soutěže se zúčastnili čtyři zástupci z ČR, pět ze Slovenska a jeden z Polska.

 

 

K historii chovu alpských brakýřů jezevčíkových u nás

 

{mosimage}

00PES

K historii chovu alpských brakýřů jezevčíkových u nás

Ing. Gustav Kořínek

S plemenem brakýře jezevčíkovitého jsem se poprvé setkal v r. 1936. V té době naše rodina bydlela na Slovensku v Nové Bani. Je to již neuvěřitelných 70 let, co jsem doprovázel otce do Žarnovice, kde jsme koupili od tamního faráře pana Tajovského naše první štěně tohoto plemene.

Ohlédnutí za posledním ročníkem memoriálu Richarda Knolla a Karla Podhajského

 

{mosimage}

00PES

Ohlédnutí za posledním ročníkem memoriálu Richarda Knolla a Karla Podhajského

František Zahradníček

Nikdo nepochybuje o tom, že lovecká kynologie je nedílnou součástí minulosti i současnosti naší myslivosti. Aktuální stav je poznamenán novodobým vývojem a změnami ve společnosti, přičemž lze říci, že oba obory hledají svoji tvář. Jsem přesvědčen, že se to daří a že jsme začali psát novou historii myslivosti i lovecké kynologie. Do historie se již zapsaly a vždy do ní budou patřit memoriály Karla Podhajského (MKP) a Richarda Knolla (MRK).

Zaměřovací dalekohledy Kahles Helia CSX

 

{mosimage}

00VYBA

Zaměřovací dalekohledy Kahles Helia CSX

Ing. Jiří Fencl

Při lovu jsou na myslivce a jeho výzbroj často kladeny vysoké požadavky, diktované různorodou povahou terénu, mnohdy nepříznivými světelnými podmínkami a hlavně neočekávanými situacemi. Velmi důležité je rychlé rozhodování a pohodlná a bezpečná obsluha zbraně i optiky. Hovoříme-li o optice, tyto požadavky splňují zaměřovací dalekohledy Helia CSX rakouské firmy Kahles.

Brněnská prodejna Sport a lov rozšiřuje nabídku zboží

 

{mosimage} 

00PRED 

Brněnská prodejna Sport a lov rozšiřuje nabídku zboží 

Nataša Raevová

Začátkem letošního roku jsme po více než půlročním provozu brněnské prodejny Sport a lov navštívili jednoho z jejích majitelů bc. Petra Hlaváčka a položili mu několik otázek.

Obora Vidlice - od muflonů k dybowákům

 

{mosimage}

00OBOR

Obora Vidlice - od muflonů k dybowákům

Ing. David Vaca, Ph.D.

Zaječiny, komplex lesů rozkládající se v podhůří Orlických hor severně od východočeského Žamberka, je v paměti mnoha našich myslivců zapsán jako vyhlášená oblast chovu mufloní zvěře. Pojem „zaječinský muflon“ byl před 20 lety synonymem kvality a vynikajících chovatelských výsledků. K jejich udržení měla posloužit obora Vidlice, založená v druhé polovině 80. let minulého století. Jak to však v životě bývá, všechno je jinak. Stavy mufloní zvěře v Zaječinách o deset let později zdecimovala nakažlivá choroba a jejich chov téměř zanikl. Obora Vidlice tak brzy přivítala nové obyvatele - siku Dybowského a daňka evropského. Výsledky chovu prvně jmenovaného druhu jsou opět vynikající: vlastník obory - rod Parishů - se může pochlubit současnou nejsilnější trofejí siky Dybowského u nás.

Na návštěvě v muzeu a galerii U svatého Huberta

 

{mosimage}

00VYLE

Na návštěvě v muzeu a galerii U svatého Huberta

Ing. David Vaca, Ph.D.

Setkat se s člověkem zajímajícím se o historii a výtvarné umění není nic neobvyklého. Potkat však myslivce, jenž vlastní malé myslivecko-vlastivědné muzeum a galerii, je již vzácnost. Jeden takový žije v Benešově nad Ploučnicí, městečku mezi Děčínem a Českou Lípou.

Myslivecká výročí – únor

 

{mosimage}

00VYRO

Myslivecká výročí – únor

Před 90 lety, 9. února 1916, se v Domažlicích narodil ing. Pavel Forst, profesor Střední lesnické školy v Písku a v letech 1970 až 1977 její ředitel. Přednášel zoologii a ochranu lesů. V r. 1975 byl jako vedoucí autorského kolektivu pověřen vypracováním středoškolské učebnice Myslivost, která v r. 1983 vyšla v 2. upraveném vydání. Její překlad byl vydán na Slovensku. Učebnice se stala vzorem znalostí uchazečů o vyšší odbornou mysliveckou zkoušku.

Parohatá srna

 

{mosimage}

00HON

Parohatá srna

Dne 20. října 2005 ulovil Milan Pittner v honitbě MS Kosova Hora (okr. Příbram) srnu, která měla parůžky paličkáče. Levý parůžek byl vysoký 1,5 cm, na pravé straně byla pouze 0,5 cm vysoká pučnice. Vše bylo kryto lýčím. Po vyvržení srna vážila 14 kg. Stáří bylo odhadnuto na 11 až 12 let (podle příručky Lochman a kol.: Posuzování věku živé a ulovené zvěře užitkové). Srna vodila normálně vyvinuté srnče. Po vyvržení vážilo 10 kg.

Text a foto HR

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku