Mé obavy o osud volně žijící jelení zvěře
Názory na přezimovací obůrky se různí. Mnozí praktici mi dávají za pravdu a podtrhují zejména tu skutečnost, že zvěř po vypuštění z přezimovacích obůrek loupe i v létě, a to proto, že se tomuto zlozvyku naučila v obůrce v podstatě z nudy a nedostatku pohybu. Lesníci státních lesů však argumentují tím, že bez tohoto zařízení by museli jelení zvěř v honitbě téměř vystřílet, aby podstatně omezili škody zvěří páchané v zimním období na lesních porostech. A na závěr zkušenost odborníka: v literatuře jsem se dočetl, že ing. Lochman po návštěvě podobných zařízení v Rakousku při tehdejších početních stavech jelení zvěře tato opatření schvaloval. Zároveň však upozorňoval na důležitou podmínku: přezimovací obůrky považoval pouze za dočasné opatření, které by mělo trvat nejdéle po dobu redukce stavů zvěře v příslušné oblasti.
Proč mám obavy o osud „divokého horského jelena“? Ve zmíněném článku jsem naznačil, že přezimovací obůrky jsou cestou k jeho „polokrotkému chovu“. Oprávněnost této obavy potvrdí všichni, kteří pravidelně dopravují krmivo do přezimovacích obůrek. Laně a s nimi veškerá mladá zvěř vybíhá v ústrety již při zaslechnutí prvních zvuků blížícího se povozu s krmením. Opodál netrpělivě vyčkává, až zásobení krmné linky skončí, a poté se nahrne na krmeliště. Postupně zkracuje únikovou vzdálenost při vyrušení a ztrácí plachost. Na jaře se potom vykrmená, „odčervená“ a v plné síle rozběhne do okolních lesů, kde jí pro změnu prostřela stůl matka příroda. Podle pozorování lesního personálu se ani během léta příliš nevzdaluje od obůrek, aby se v případě nouze měla kam vrátit. Je proto přirozené, že se do těchto míst před říjí stahují jeleni, a to i ti, kteří v obůrce nepřezimovali. Za stavu, kdy je podstatná část zvěře z honitby po nezanedbatelnou dobu v roce „zavřená u koryt“ nebo poblíž přezimovacích obůrek, se nabízí hned několik možností, jak této situace využít. Není tajemstvím, že myslivecký provoz ve většině honiteb bývá ztrátový, a to tím spíše, když je zatížen náklady na zřizování a provoz přezimovacích obůrek. Kdo může zaručit, že uvedené zařízení nebude využito i jiným způsobem, než pro který bylo původně určeno? Zkušenosti nejen z Rakouska k tomu dávají potřebný návod. To však již nemá s chovem a lovem jelení zvěře ve volnosti nic společného.
Dnešní honbu novodobých podnikatelů a zbohatlíků za co největšími trofejemi nelze nazvat jinak, než snobismem. Nemůžeme se divit, že poptávka této specifické klientely odstartovala produkci trofejí, podobných té bulharské. Síla a hodnota trofejí v těchto případech není dokladem loveckého umění „lovců“, ale spíše svědčí o velikosti jejich konta. Jak dále zabezpečit stále vzrůstající zájem o silné trofeje a přitom řídit chov jelení zvěře tak, aby se její stavy co nejvíce přibližovaly stavům normovaným? Přimlouvám se za to, aby raději byly radikálně sníženy stavy jelení zvěře ve volnosti a ubylo tak škod na lesních porostech. Bude zachován požitek a radost z lovu „krále hor“ v jeho přirozeném prostředí. A těm, kteří mají zájem o rekordní trofeje, bych doporučil lov v oborách. V nich lze tolerovat případné snahy o umělé zvyšování kvality trofejí. Vždyť trofej pověšená na stěně loveckého pokoje svůj původ neprozradí.
Ing. Lubomír Klement, Lipník nad Bečvou