Myslivost a udržitelný rozvoj
Ústavní soud ČR nedávno označil naši myslivost za veřejnou aktivitu prospěšnou ochraně přírody a přírodního bohatství (Svět myslivosti č. 1/2007). Aby činnost myslivců splnila tuto charakteristiku, neměla by být v rozporu zejména se zásadami udržitelného rozvoje.
Pojem „udržitelný rozvoj“ se vykládá různým způsobem a je předmětem rozsáhlých diskusí. Podle jedné z definic je další rozvoj udržitelný tehdy, naplní-li potřeby současné generace, aniž by ohrozil možnosti uskutečňovat potřeby generací příštích. Jinak řečeno, cílem je takový rozvoj, který zajistí rovnováhu mezi třemi základními pilíři lidské společnosti – sociálním, ekonomickým a environmentálním. Je tedy zřejmé, že účinná ochrana životního prostředí se neobejde bez šetrného využívání přírodních zdrojů. A tady už jsme, myslím, doma: naše myslivost se pohybuje v těchto mantinelech odedávna – bylo tomu ještě dříve, než se specifikovaly tyto definice, ostatně vzniklé až pod naléhavým tlakem potřeby řešit nepříznivý vývoj civilizace.
DISKUSE U KULATÝCH STOLŮ
U nás patří k základním rozvojovým dokumentům Strategie udržitelného rozvoje ČR (dále jen Strategie) schválená Usnesením vlády č. 1242/2004. Na realizaci Strategie dohlíží Rada vlády pro udržitelný rozvoj (dále Rada). Jejím předsedou je předseda vlády, místopředsedy ministři životního prostředí, průmyslu a obchodu a práce a sociálních věcí. Členy Rady jsou zástupci orgánů státní správy a samosprávy, sociálních partnerů, akademické obce a neziskového sektoru, kam patří i myslivecké organizace. Strategie je základem pro zpracování koncepcí sektorových politik a akčních programů. Je východiskem pro strategické rozhodování v jednotlivých resortech, mezirezortní spolupráci a spolupráci se zájmovými skupinami. Definuje hlavní cíl, dílčí cíle a nástroje, jak jich dosáhnout. Protože se problematika udržitelného rozvoje rychle vyvíjí, připravuje se nyní aktualizace Strategie. Jako vhodná forma projednání byly zvoleny tzv. kulaté stoly. První se konal v říjnu 2006 v kraji Vysočina. Od té doby postupně proběhly tyto akce ve většině krajů. Během dubna t. r. to budou zbývající kraje – Královéhradecký, Pardubický a Moravskoslezský.
Jednání u kulatého stolu byli vždy přítomni zástupci kraje a krajského úřadu (dopolední jednání) a představitelé odborných institucí, škol, firem a neziskových organizací (odpolední jednání). Zúčastnil jsem se kulatého stolu pořádaného 18. října 2006 v Jihlavě. Překvapila mě účast 60 zástupců nejrůznějších organizací. Z mysliveckých organizací tam však nebyl nikdo. Po krátkém seznámení moderátora s programem jednání byly vytvořeny pracovní sekce. Velmi početná byla sekce „venkov a zemědělství“, skládající se zejména se zástupců zemědělských podniků. U kulatých stolů se měla projednat příslušná problematika a měla se připravit doporučení a závěry. Je škoda, že většina účastníků se předem neseznámila s materiálem Strategie, protože diskuse a doporučení by byly konkrétnější. Toto poněkud snížilo hodnotu celého jednání. Velký význam měl vedoucí kulatého stolu, jemuž připadla důležitá úloha představit přijaté závěry ostatním. Během jednání zazněl kromě jiného požadavek na využití půdy i pro mimoprodukční funkce zemědělství. Účastníci pak ve velmi živé diskusi vznášeli dotazy a požadavky na upřesnění, až se projednaly všechny tematické okruhy.
Dne 31. 10. 2006 se v Lichtensteinském paláci v Praze konalo již 3. velmi hojně navštívené Fórum pro udržitelný rozvoj. Kromě předsedy vlády, který svým projevem jednání zahájil, se akce zúčastnili ministři průmyslu a obchodu, práce a sociálních věcí a životního prostředí. Přítomni byli hosté z Finska, z Evropské komise, ze Světové podnikatelské rady a představitelé našich orgánů a institucí včetně neziskových organizací. Po dopolední části s projevy hostů následovala odpolední část věnovaná panelové diskusi v sekcích. Na Fórum se mohli přihlásit i účastníci „kulatých krajských stolů“.
STRATEGICKÁ ZPRÁVA
Ke Strategii byla v r. 2005 zpracována Strategická zpráva, která má informovat veřejnost o stavu a vývoji ČR v oblasti udržitelného rozvoje. Je rozdělena na základních částí: 1. Ekonomický, 2. Environmentální, 3. Sociální, 4. Výzkum, vývoj, vzdělávání, 5. Evropský a mezinárodní kontext a 6. Správa věcí veřejných. Zpráva má 219 stran a mnoho grafů a tabulek. Např. část II. G se věnuje změnám populací 66 druhů volně žijících ptáků s údaji již od r. 1982, včetně mezinárodního srovnání. Zpráva je k dispozici na http://www.udrzitelny-rozvoj.cz a na osmi odkazech poskytne mnoho objektivních informací, které se o dané oblasti jinde nenajdou. Cenné je srovnání naší situace s jinými státy. Samozřejmostí je srozumitelný popis výchozího stavu s vývojem problematiky a porovnáním dosažených cílů. Pozorný návštěvník si po prostudování jednotlivých částí Zprávy, často zdánlivě spolu nesouvisejících, může vytvořit závěr o tom, co ho zajímá. A to nejen jako myslivec, ale i jako občan tohoto státu. Jedním z odkazů je „udržitelná doprava“, která je aktuálním tématem udržitelného rozvoje v tomto roce. Od 14. do 17. 5. 2007 se bude v Praze konat konference „Udržitelná doprava“. Jakým problémem je doprava pro volně žijící zvěř, nemusím popisovat.
Výsledkem celého procesu projednávání Strategie bude její aktualizace. Poznatky z „krajských kulatých stolů“ budou během roku doplněny při dalších jednání orgánů Rady vlády pro udržitelný rozvoj. Návrh nové Strategie bude předložen vládě v listopadu 2007. Bylo by dobré využít zbývajících možností k uplatnění našich podnětů.
Autor pracuje na Městském úřadě Velké Meziříčí.
Pozn. aut.: V článku jsou použity informace Rady vlády pro udržitelný rozvoj.