Přehlídka trofejí – veřejná prezentace úrovně myslivosti v regionu
Přehlídky trofejí, pořádané tradičně především ve druhém čtvrtletí roku, jsou nezbytnou součástí odborně vedené koncepční myslivecké činnosti v regionu. Navíc jsou jedinečnou příležitostí k pozitivnímu působení na část veřejnosti, která chápe myslivost pouze jako zájmovou činnost určité skupiny spoluobčanů. Tento obecně tradovaný názor musíme brzy změnit, protože ohrožuje další vývoj myslivosti u nás i v Evropě. Musíme umět ukázat svému okolí myslivost jako potřebnou službu přírodě, jako významnou součást komplexně pojatého a erudovaně vedeného hospodaření v krajině, kdy je i lov kvalifikovaným a uvážlivým vstupem do koloběhu přírody.
ASPEKT POPULARIZAČNÍ
Na přehlídce trofejí by měli její pořadatelé představit veřejnosti (hlavně mládeži) co nejširší škálu mysliveckých aktivit a neomezovat se jen na prezentaci trofejí. Je třeba udělat vše, co je v našich možnostech a silách, aby se přehlídka stala příležitostí a výzvou k setkávání myslivců s laickou veřejností, především s mladou generací, kterou je třeba včas orientovat na péči o přírodu. Na přehlídce by měla být přijatelnou formou popularizována myslivost jako služba kulturní krajině. Málokterá zájmová činnost vyžaduje srovnatelné nasazení těch, kteří se jí věnují, a to jak v období přípravy k jejímu zahájení (včetně finanční i časové zátěže a nároků teoretické a praktické přípravy), tak během jejího, většinou celoživotního, vykonávání.
Jak již bylo uvedeno, přehlídky trofejí jsou vítanou a výjimečnou příležitostí, při níž mohou myslivci představit a vysvětlit svou činnost laické veřejnosti. Při jejich organizování je vhodné dodržovat dvě úrovně: odbornou (pro lovce a myslivce regionu) a popularizační (pro nemysliveckou veřejnost; proto je nutné doplnit program přehlídky o další zajímavé části, např. o soutěž v lovecké střelbě, ukázky práce myslivců v honitbách, prezentaci lovecké kynologie, výstavu fotografií zvěře či obrazů s mysliveckou tematikou, ukázky dermoplastických preparátů, výstavku shozů, soutěže pro děti i dospělé atd.). Na přehlídku je nutné pozvat jak žáky všech stupňů škol, tak zástupce státní správy, samosprávy a vlastníků honebních pozemků a všechny občany, jichž se myslivost nějakým způsobem dotýká. Pro pozvané je potřeba připravit kromě programu propagační materiály, aby přehlídku a předvedení celoroční práce myslivců přijali pozitivně.
ASPEKT ODBORNÝ
Cílem uspořádání přehlídky z hlediska odborného je fundované posouzení stavu mysliveckého hospodaření v regionu, vycházející z hodnocení trofejí a markantů co nejvyššího procenta ulovené holé zvěře. Přehlídka by se měla stát místem setkání maximálního počtu myslivců z regionu, především mysliveckých hospodářů, kteří by mohli diskutovat o naplňování záměrů mysliveckého hospodaření, o pozitivních i negativních trendech vývoje populací zvěře, chovatelských cílech a celkové koncepci myslivosti v příslušné oblasti.
Hodnocení a výstava trofejí je z výše uvedeného základním východiskem k objektivnímu posouzení a kontrole úrovně myslivosti též ze strany státní správy myslivosti. Proto by její orgány z jednotlivých regionů měly v souladu se zákonem o myslivosti každoročně rozhodnout o konání přehlídky, ustanovit hodnotitelské komise a plnit v tomto směru povinnosti, které jim zákon ukládá. Jejich spoluúčast na uspořádání přehlídky je současně dokladem spolupráce s mysliveckými subjekty. Zorganizováním přehlídky trofejí naplňují orgány státní správy myslivosti dikci zákona ve smyslu toho, že činí potřebná opatření k zachování všech druhů zvěře v přírodě, zvláště geograficky původních.
Orgán státní správy myslivosti má podle zákona o myslivosti kontrolovat plnění plánů lovu a sledovat kvalitu zvěře a měl by vydat konkrétní kritéria hodnocení kvality zvěře pro jím kontrolovaný region. Samozřejmostí by mělo být předkládání čelistí ulovené holé zvěře, která tvoří převážnou část ročního odstřelu a jejíž kvalita zásadním způsobem ovlivňuje kvalitu celé populace. Proto některé regionální orgány státní správy myslivosti již vydávají rozhodnutí, jimiž vyžadují nejen předkládání markantů veškeré ulovené holé zvěře, ale stanoví např. i hmotnostní limity pro dodržení pravidel průběrného odstřelu. Rozšířit toto rozhodnutí na veškerou ulovenou holou zvěř by zpřesnilo kontrolu dodržování plánu chovu a lovu podle pohlaví a věku zvěře, zvýšilo kvalitu zvěře atd.
Účinnou kontrolu lovu zvěře nelze provádět bez rozhodnutí o konání přehlídky při dodržování těchto zásad:
1. Na přehlídku je nutné předložit všechny trofeje získané v předešlém mysliveckém roce. U zvěře holé je nutné předložit spodní čelist.
2. Zkontrolované trofeje se vhodným způsobem trvale označí, aby nemohly být opakovaně předloženy.
3. Trofeje, které si chce lovecký host odvézt, předloží uživatel honitby orgánu státní správy ihned po lovu.
4. Rozdělit trofeje podle druhu zvěře a původu na trofeje z volnosti, či obory.
O každé přehlídce trofejí by měla být zpracována zpráva. Měla by obsahovat přehled dosažených úlovků podle druhů zvěře, posouzení její chovnosti, posouzení trendů vývoje populací zvěře a nepůvodních živočichů, které je možné lovit, a také přehled dosažených bodových hodnot, zvláště u nejsilnějších trofejí tak, aby tento přehled za určité období posloužil jako podklad pro přípravu národních nebo mezinárodních výstav trofejí.
Ke komplexnímu posouzení úrovně chovu spárkaté zvěře a šelem je vhodné trofeje hodnotit za účasti delegovaného odborného poradce. Vyhodnocení je dobré zpracovat počítačově do tabulek (uvést jméno lovce, lokalitu ulovení kusu, stáří i hmotnost kusu, vhodnost lovu, datum ulovení, bodové hodnocení nejméně u medailových trofejí, příp. nadprůměrných trofejí v dané oblasti).
PROBLÉMY S (NE)USPOŘÁDÁNÍM PŘEHLÍDKY
V případě, že uživatelé honiteb neakceptují pokyn orgánu státní správy uspořádat přehlídku trofejí, je vhodné v rámci obecní vyhlášky příslušné obce s rozšířenou působností pověřit některou z mysliveckých organizací jejím pořádáním, stanovit tuto povinnost a její případné neplnění sankcionovat na základě této vyhlášky. Chceme-li, aby do budoucna přehlídky trofejí plnily svoji funkci, je nezbytné na všech úrovních zdůraznit povinnosti státní správy myslivosti pořádat tyto přehlídky každoročně ve spolupráci s mysliveckými organizacemi. Dále je nutné zakotvit povinnost státní správy kontrolovat na přehlídkách skutečný počet ulovené zvěře na základě předložených trofejí a markantů. Co se týče povinností uživatelů honiteb, je třeba zajistit předkládání trofejí a markantů ke kontrole státní správě myslivosti buď na přehlídkách nebo, nelze-li jinak, alespoň individuálně.
U všech myslivců by se nemělo slučovat s mysliveckou etikou nepředložení řádně upravené trofeje na přehlídku, či odmítnutí pomocí při přípravě přehlídky trofejí. Předložit trofej na přehlídku k hodnocení správnosti lovu je odpovědností a povinností uživatele honitby, přičemž lovec je k této povinnosti vázán morálkou a etikou. V Německu a Rakousku je přehlídka trofejí velkou společenskou událostí a nepředložení trofeje je nepředstavitelným porušením myslivecké morálky. Úroveň myslivosti v ČR je jinak srovnatelná, a proto je třeba tento nedostatek odstranit i za přispění mysliveckých a státních institucí. Neuspořádat přehlídku není nezákonné, ale v každém případě je to důkaz selhání jak mysliveckých, tak územně správních orgánů a jejich rezignace na komplexní posuzování stavu životního prostředí. Orgány státní správy spolu s odpovědnými myslivci by měly zjednat nápravu.
NAŠE ODPOVĚDNOST
Je nezbytné neustále zlepšovat a odborně zdokonalovat výkon myslivosti aktivním přístupem všech zúčastněných, počínaje vlastníky honebních pozemků přes myslivce až po státní správu a samosprávu. Legislativa ČR k tomu dnes vytváří dostatek podmínek. Záleží převážně na nás, zda dokážeme využít ku prospěchu myslivosti jak zákonné normy obecné působnosti, tak normy specializované (zákon o myslivosti a jeho vyhlášky).
Buďme nekompromisní v důsledné snaze o veřejnou, odborně-objektivní kontrolu výsledků chovu a lovu zvěře a jejich využití při řízení a propagaci myslivosti jako veřejně prospěšné činnosti. Nedopusťme snižování odborné úrovně myslivosti a jejího významu a využijme pořádání přehlídek trofejí také jako příležitosti pro širší seznámení veřejnosti, a hlavně její mladé generace, s myslivostí, která je pokornou a ušlechtilou službou přírodě.
Příspěvek byl přednesen na aktivu předsedů hodnotitelských komisí ČMMJ dne 3. března t. r. v Písku; redakčně upraveno a zkráceno.
Autor je mistr Řádu sv. Huberta, člen Myslivecké rady MZe ČR a Myslivecké komise ČMMJ.