Sportovní střelba 4/2007
Mezi první brokové střelecké soutěže letošního roku se zařadil Zimní pohár v brokovém střeleckém trojboji, který se uskutečnil v sobotu 17. února na nově zrekonstruované střelnici Ústaleč poblíž Nalžovských Hor v okrese Klatovy. Během soutěže na 70 terčů se střílely disciplíny univerzální trap (UT, 25 terčů), lovecký skeet (LS, 25 terčů) a vertikála (V, 20 terčů).
Podle předpovědi mělo být na měsíc únor teplé počasí, ale opak byl pravdou. Mrazivý vítr nás při soutěži doprovázel po celý den. V současné brokové střelbě téměř nejsou zimní přestávky, a tak si na podobné počasí musíme zvyknout.
Ústalečská střelnice se neustále upravuje a vylepšuje, aby na ní bylo možné pořádat soutěže ve všech brokových a kulových disciplínách. Nyní je možné střílet UT a LS a podmínky střelnice umožňují postavit též několik střelišť pro lovecký parkúr a compak sporting. Na těchto střelištích se používají italské vrhačky Matarelli. Ve fázi dostavby je vysoká věž a střeliště pro střelbu z kulových zbraní do vzdálenosti 100 m. Po dokončení všech zamýšlených úprav bude střelnice splňovat parametry i pro uspořádání mistrovství republiky v loveckém desetiboji. Letos se provozovatel střelnice, klatovská firma Ariamed, s. r. o., rozhodl uspořádat za přispění hlavního sponzora, italské zbrojovky Perazzi, první ročník náročné střelecké soutěže nazvané Perazzi Tour.
Ale zpět k Zimnímu poháru, jehož se zúčastnilo 38 střelců. Více než polovina z nich přijela z Moravy a ze vzdálenějších koutů Čech. Dověděli se o místní střelnici a chtěli si ověřit její parametry. Mnozí byli překvapeni, jak náročný je UT a LS, ale hlavně nová, samostatná disciplína – vertikála. Právě s touto disciplínou měla většina střelců problémy. Všechny disciplíny se střílely současně na třech střelištích, takže soutěž probíhala svižně bez časových prodlev. Přestože se začalo střílet až v 10 hodin, krátce po 14. hodině bylo odstříleno. Zásluhou vyrovnaného výkonu ve všech disciplínách se vítězem stal Martin Čechura z Dobřan. Jistě by si přál, aby mu současná forma vydržela po celou sezónu.
Poděkování za dobře organizovanou soutěž patří pořadateli v čele s MUDr. Markem Škantou.
Výsledky Zimního poháru Ústaleč
1. Martin Čechura
2. Pavel Zázvorka
3. Benedikt Halouzka
4. JUDr. Jindřich Kubík
5. Václav Kučera
JUDr. Jindřich Kubík
Vynikající ranivost střel SP 9,0 gramů
Při různých mysliveckých příležitostech, doprovody loveckých hostů nevyjímaje, se často stávám účastníkem diskuzí o zkušenostech myslivců s různými typy nábojů a střel. Zdá se, že zájem o výkonnější ráže a střely s vysokou hmotností začíná jednoznačně převažovat. Mnohdy slyším názor, že střely vážící méně než 10 g se nehodí k lovu dospělé spárkaté zvěře. Mé poznatky ale toto stanovisko nepotvrzují, proto bych se o ně rád podělil se čtenáři Světa myslivosti. V mnoha ohledech se ztotožňuji s názory Jana Vitnera z obory Fláje, jehož zkušenosti s náboji ráže 7x64 se střelou SP 9,0 g při lovu spárkaté zvěře přinesl Svět myslivosti v loňském zářijovém čísle.
Pracuji jako oborník v oboře Židlov s chovem jelení, daňčí, mufloní, srnčí i černé zvěře. Protože k mým základním povinnostem patří převážně lov holé zvěře, kladl jsem velký důraz na volbu vhodné ráže, především z hlediska její univerzálnosti. Před léty jsem si vybral ráž 7x57, kterou jsem ve spojení s náboji Sellier & Bellot se střelou SPCE 11,2 g považoval za optimální. V průběhu loňské lovecké sezóny jsem měl možnost dlouhodobě ověřovat spolehlivost a přesnost nábojů Sellier & Bellot se střelou SP 9,0 g. Předtím jsem s nimi neměl žádné zkušenosti a mám-li být upřímný, trochu jsem pochyboval, zda bude tento náboj vyhovovat mým požadavkům. Nemyslel jsem ani tak na průběrný odstřel, který provádím, ale spíše na to, že při doprovodech loveckých hostů poměrně často dostřeluji zvěř, a to i na značné vzdálenosti. Obora Židlov vznikla v prostoru bývalé tankové střelnice. Terén je rovinatý s mnoha volnými plochami, je obtížné dostat se ke zvěři na blízko a střílí se tedy na větší vzdálenosti. Pokud lovecký host neumístí ránu správně, nelze s dostřelem otálet. Unikající postřelená zvěře bývá totiž během okamžiku mimo dostřel. Proto mezi mé základní požadavky na účinnou munici patří nejen přesnost, ale také vysoká ranivost a tzv. „zastavovací schopnost“.
Jaké jsou mé dosavadní zkušenosti se střelou SP 9,0 g? Stručně řečeno: velmi dobré. Během loňské sezóny jsem ulovil přes 80 kusů spárkaté zvěře a ani jednou jsem nemusel provádět dosled. Polovina střelených kusů zůstala v ohni, ostatní zvěř odcházela na vzdálenost 20 až 25 kroků, maximálně do 50 m. Chci zdůraznit, že uvedený počet zahrnuje přibližně deset dospělých jelenů ulovených v průběhu říje. Průměrná hmotnost ulovené holé jelení zvěře byla kolem 40 kg. Myslím, že to vypovídá o mimořádné ranivosti a „zastavovací schopnosti“, kterou bych očekával spíše u mnohem výkonnějších ráží. Pozoroval jsem, že zvěř na střelu SP 9,0 g reaguje zjevnějším značením a dobře barví. To považuji za velkou přednost, kterou ocení všichni lovci. Výstřelový otvor byl v případech, kdy střela nezasáhla kost, čistý, přesně ohraničený a bez výraznějšího hematomu.
Protože jsem při několika loňských doprovodech dostřeloval odcházející zvěř na opravdu velkou vzdálenost, stalo se mi u tří dospělých jelenů a u dvou starších kňourů, že střela neprošla zvěří. Využil jsem této situace k tomu, abych zjistil, jak vypadá střela po zásahu, a jak se rozložila v těle zvěře. U všech nalezených střel se ogivální část přetvořila do typického hřibovitého tvaru, který zvyšuje ranivost a způsobuje dostatečný střelný kanál. Rozložené střely si uchovaly vysokou zbytkovou hmotnost a nebyl na nich patrný ani střepinový efekt, při němž se oddělují větší díly jádra. Příjemným zjištěním byla rovněž stabilní přesnost střely: při nastřelení na 150 m jsem dosáhl soustřelu v průměru 5 cm. Uvážíme-li velikost důležitých tělesných orgánů zvěře, na něž zpravidla míří smrtící zásah, převyšuje tato přesnost všechny nároky, s nimiž se můžeme při lovu běžné spárkaté zvěře v našich honitbách setkat. Navíc jsem si ověřil, že stabilní přesnost zůstává konstantní i při střelbě na podstatně vzdálenější cíle.
Podle mých zkušeností je náboj Sellier & Bellot 7x57 se střelou SP 9,0 g vhodný k lovu veškeré spárkaté zvěře a v podmínkách většiny našich honiteb výkonem stačí i pro lov dospělých jelenů a divočáků. Svoji vysokou ranivost osvědčuje již při střelbě na vzdálenost 40 až 80 m, na níž se běžně střílí v našich honitbách při zimním lovu selat a lončáků, nebo při naháňkách v lese. Ve spojení se stabilní přesností dává záruku všestranného použití.
Miloslav Zikmund, Vojenské lesy a statky ČR, s. p., obora Židlov