Z našich honiteb 4/2007
Nepůvodní druhy fauny a flóry České republiky
Český svaz ochránců přírody (ČSOP) sestavil ve spolupráci se 75 odborníky z Národního muzea, Akademie věd ČR a dalších vědeckých institucí seznam nejvýznamnějších nepůvodních druhů fauny a flóry. Editory knihy, která vyšla v závěru r. 2006, jsou Jiří Mlíkovský a Petr Stýblo.
Publikace popisuje více než 600 nejvýznamnějších nepůvodních druhů rostlin a živočichů. Obdobné knihy byly před nedávnem vydány v Rakousku a Německu, ze států bývalého východního bloku je ČR dosud jediná. Tříletou přípravu publikace a její vydání finančně podpořilo Ministerstvo životního prostředí ČR.
Kniha formátu A4 má rozsah 496 stran. Po úvodní kapitole, obsahující použitou terminologii, následuje výčet nepůvodních druhů nižších rostlin, vyšších rostlin, bezobratlých a obratlovců. U každého druhu je uveden jeho stručný popis, informace o rozšíření (země původu a výskyt v ČR), nároky na prostředí, charakter české populace, interakce a analýza rizika výskytu příslušného druhu v naší přírodě. Závěrečná kapitola obsahuje stati o tom, jak se k nám nepůvodní druhy dostaly a jaký mají význam, resp. jak jejich význam hodnotit.
Knihu lze zdarma získat na centrále ČSOP v Praze nebo objednat poštou za manipulační poplatek 80,- Kč. Více informací na www.csop.cz.
Zpracováno s pomocí tiskové zprávy ČSOP ze dne 4. 1. 2007, red.
100 let kamzíka na Českokamenicku
Ve dnech 31. 5. – 2. 6. 2007 proběhnou v krásném prostředí děčínského zámku oslavy stoletého výročí založení chovu kamzičí zvěře v oblasti České Kamenice. Akce bude zahájena 31. 5. 2007 slavnostním otevřením tématické výstavy „100 let kamzíka na Českokamenicku“ a okresní přehlídky trofejí získaných v mysliveckém roce 2006-2007. Po zahájení výstav bude program pokračovat odborným seminářem na téma „100 let kamzíka na Českokamenicku a veterinární problematika chovu spárkaté zvěře“. Účastníci semináře se budou moci následující den zúčastnit terénní exkurze. Podrobné organizační informace a přihlášku na seminář naleznete na webových stránkách OMS Děčín www.myslivost.cz/omsdecin nebo na telefonu +420 737 276 862.
Jan Krebs a ing. Kateřina Kolářová, OMS ČMMJ Děčín
Nově chystané daně se dotknou i myslivců
O tom, že je u nás státní kasa prázdná, asi není třeba přesvědčovat nikoho, kdo alespoň trochu sleduje dění kolem sebe. Obdobné problémy většího či menšího rázu řeší vlády všech sousedních států. Není se tedy co divit, že úředníci stále hledají nové možnosti, jak by mohli vylepšit bilanci státní pokladny. Podle našich informací se aktuálně připravuje zcela nevídaný celoevropský balík daní, který by měl zatížit různé volnočasové aktivity lidí, včetně myslivců. Zatím jde o první verzi, která je v tajnosti připravována. Zdá se, že v tomto případě nemůžeme moc spoléhat na zdržování procesu tvorby nového předpisu kvůli nepružnému úřednictvu EU, spíše se dá očekávat urychlené přijímání návrhů na národní úrovni. O reálnosti této hrozby svědčí nadšení a následná velkolepá oslava na českém našem ministerstvu financí poté, co úředníci spočítali odhadovaný roční přínos nových daní. Proto přinášíme aktuální, byť zatím nepotvrzené informace, které se podařilo získat ze zdroje blízkému Evropské komisi.
Základem všeho je myšlenka, že již není možné dále zvyšovat daňové zatížení práce a podnikatelů, které je v celé Evropě enormní, ale že občané ještě snesou zdanění činností, jimž se věnují ve volném čase. V případě koníčků totiž lidé příliš nehledí na korunu a ochotně platí za vše, co potřebují. Řada zájmových činností je navíc již sama o sobě výrazně finančně náročná a mírné zvýšení nákladů tak unikne pozornosti občanů.
V případě myslivosti návrh obsahuje např. zdanění užívání honiteb (navržená roční sazba na hektar honitby v přepočtu na koruny od 12 do 140 Kč podle stavů zvěře), či jako alternativu daň za každý ulovený kus zvěře (navrženo od 14,50 Kč za bažanta až po přibližně 5700 Kč za dospělého jelena). Návrh dále počítá s rozšířením spotřebních daní, přičemž by bylo zdaněno i lovecké střelivo. Všechny prodávané náboje by musely být okolkovány podobně jako cigarety. U brokových nábojů je navrženo zdanění ve výši 1,80 Kč/kus a u kulových 12 Kč/kus.
Přestože se připravovaný balík daňových předpisů netýká jen myslivosti a s určitou krutou „spravedlností“ obere každého, kdo se zabývá nějakou zájmovou činností, neměli bychom jako myslivci zůstat lhostejní. Vždyť naše činnost se zdaleka nedá srovnávat např. s hraním golfu, či s lyžováním. Myslivost má své nezastupitelné místo v hospodaření s přírodními zdroji a v mnoha případech jde spíše o hospodářskou činnost než o sport. Myslivci jsou navíc zcela nepostradatelní a stát by měl těžkou hlavu z problémů s přemnoženou zvěří, pokud bychom ji přestali zdarma lovit. Je možné uvést i další přínosy myslivosti, jako je péče o přírodní prostředí, či ochrana ohrožených druhů. Proto je vhodné začít včas lobovat na správných místech, aby dopady popsaných změn na myslivce byly co nejmenší, a to platí jak na národní, tak evropské úrovni. Novým heslem v tomto úsilí by mohlo být: „Myslivci všech zemí, spojte se!“
Kazimír Sojka, psáno aktuálně pro dubnové číslo Světa myslivosti
Program „Evidence myslivosti“ lze získat zdarma
Ministerstvo zemědělství zpřístupnilo ve spolupráci se společností YAMACO Software na přelomu února a března t. r. všem držitelům a uživatelům honiteb počítačový program pro zpracování údajů v rámci rezortního statistického zjišťování. Cílem je zjednodušit a urychlit sběr dat a umožnit elektronickou komunikaci mezi držiteli, popř. uživateli honiteb a orgány státní správy myslivosti. Program je dostupný po registraci na internetové adrese www.yamaco.cz (pod odkazem „Evidence myslivosti zdarma“). Informace o programu je možné získat na e-mailové adrese Tato e-mailová adresa je chráněna před spamboty. Pro její zobrazení musíte mít povolen Javascript.
a na telefonním čísle 582 393 605.
Redakce