Myslivecká matice česká
Před druhou světovou válkou u nás existovalo nesčetně lokálních mysliveckých organizací, které však byly za války nuceny ukončit svoji činnost a po ní již nebyly obnoveny. Na předválečnou tradici chce navázat nově vzniklá Myslivecká matice česká (dále Matice), jejíž představitelé dr. ing. Jiří Hanák a bc. Karel Horký poskytli našemu časopisu krátký rozhovor.
Můžete popsat vznik své organizace?
JH: V 90. letech existovala v ČR organizace Střelecký klub, jejímiž členy byla řada zajímavých osobností se vztahem k myslivosti. Klub zanikl, ale lidé zůstali a při různých příležitostech se scházeli dál. Z těchto neformálních schůzek vyplynulo, že bychom naše setkání mohli opět formalizovat, takže došlo k založení Myslivecké matice české. Nejde tedy o myšlenku vzniklou na základě jednoho impulsu, ale o myšlenku, která měla logický vývoj.
Kdy Matice oficiálně vznikla?
JH: V říjnu loňského roku jsme zažádali o registraci Ministerstvo vnitra ČR, které matici zaregistrovalo. Předtím jsme se však scházeli již přinejmenším pět let jako sdružení volné, bez registrace.
V materiálech Matice se píše, že nemá ambici stát se masovou organizací, ale sdružením kvalifikovaných myslivců. Co si pod tím představit?
KH: Jde nám o vybudování organizace, která bude do určité míry výběrová. Máme sice celostátní působnost a své členy v řadě regionů republiky, ale členství nenabízíme volně všem zájemcům. Naším cílem je vybírat členy z myslivců, kteří něco dokázali a mají co nabídnout. Ale pozor: nikoli Matici, ale jejím prostřednictvím české myslivosti a myslivcům obecně. Ostatně to vyplývá z našich cílů, na něž určitě ještě přijde řeč. Rádi v našich řadách uvítáme myslivecké odborníky, velké vlastníky pozemků a držitele honiteb, v nichž jsou znát výsledky dobré práce atd. Chceme propojit držitele a uživatele honiteb, obor apod. k výměně zkušeností, konání seminářů, ke vzájemným návštěvám, k diskusím o potřebách myslivosti a ke sjednocení postupu při prosazování společných zájmů a cílů.
Je vaše organizace nějak vnitřně strukturovaná?
JH: Organizační struktura je jednak vertikální, jednak horizontální. Co se týče horizontální struktury, Matice má své vedení a regionální organizace. Z pohledu horizontální struktury máme odborné sekce – publikační, vzdělávací, kynologickou, mediální, pro mezinárodní spolupráci atd., přičemž každá sekce má určitý plán činnosti.
Můžete stručně popsat činnost Matice?
JH: Matice funguje jako menší organizace, která např. pořádá různé odborné besedy, a to jak pro své členy, tak pro mysliveckou veřejnost. Proto máme zájem o to, aby našimi členy byli lidé, kteří mohou předávat své zkušenosti a znalosti dál. V minulosti již několik besed proběhlo – např. na téma lovecké střelectví, legislativa ve vztahu k myslivosti, škody působené zvěří a jejich řešení apod. Řekněme, že máme zájem pomáhat myslivcům na okresech formou jejich informování o aktuálních záležitostech v myslivosti.
Když jsem zmínil jednotlivé odborné sekce Matice, je namístě uvést jejich plány činnosti, čímž se ozřejmí cíle organizace. Co se týče publikační oblasti, chceme vydávat odbornou literaturu, v oblasti vzdělávací organizujeme již zmíněné besedy, přednášky a semináře, v oblasti mediální chceme pomoci vytvářet pozitivní obraz myslivosti apod. Nutno dodat, že veškeré aktivity běží velmi volně. Plán námi pořádaných přednášek nemáme, vycházíme z toho, zda někde vznikne zájem o určitou přednášku. Konkrétnější představu o plánu práce, dá-li se to tak říci, máme naopak v publikační činnosti – v současné době máme připraveno pět publikací, které bychom chtěli během r. 2008 vydat. Výraznou a podstatnou částí činnosti Matice je udělování cen, vyznamenání a grantů významným mysliveckým osobnostem, podnikatelským subjektům, autorům myslivecké literatury, uživatelům honiteb, významným pedagogům, lektorům a osobnostem obecně, které se zaslouží o rozvoj české myslivosti atd. Ceny a vyznamenání nejsou vázány na členství v Matici a udělují se napříč celou mysliveckou veřejností. Jde o ceny prestižní a výběrové, které udělujeme ve spolupráci se švýcarským Řádem alpské protěže. Ostatní věci v činnosti matice probíhají víceméně spontánně, s tím, že necháváme určitou volnost i regionálním pobočkám.
Kolik má vaše organizace členů a z jakých prostředků je financována?
KH: Matice má v současnosti asi 60 členů. Je neziskovou organizací, přičemž jednotlivé akce jsou financovány ad hoc a zajišťovány našimi lidmi z regionů. Zatím jsme organizace bezpříspěvková, protože nechceme z členů „vytahovat“ peníze a potom je nějak přerozdělovat či utrácet, jako tomu je u některých jiných organizací, kde je kolem užití výnosů z členských příspěvků mnoho otazníků. Pro publikační činnost a udělovaní cen a vyznamenání zřizujeme účelový sponzorský a nadační fond.
Jaké jsou vaše vztahy s našimi ostatními mysliveckými organizacemi?
JH: Nebráníme se kontaktu s nimi, ale zatím k tomu oficiálně nedošlo, neboť jsme do podzimu loňského roku fungovali jako volné sdružení. Nyní jsme již jako organizace registrováni, takže lze předpokládat, že nějaká jednání přijdou. Každopádně chci zdůraznit, že nehodláme nikomu konkurovat, nikoho nechceme nahrazovat a nikomu nechceme přetahovat členy, jak by si možná mohl někdo myslet. Máme své představy a cíle, od nichž se odvíjí naše aktivity. Dobře se nám rozvíjí oblast mezinárodní spolupráce, kde jsme ve velmi úzkém kontaktu s kolegy např. z Rakouska, Švýcarska nebo Belgie, přičemž vazby dále rozšiřujeme.
Nedávno vznikla Unie mysliveckých organizací ČR (UMO), která si za jeden ze svých cílů vytkla zintenzivnění spolupráce mezi našimi mysliveckými organizacemi. Budete se zajímat o možnost vstupu do ní?
KH: Do UMO bychom výhledově možná měli zájem vstoupit, ale zatím vyčkáváme, jak se bude situace v této platformě vyvíjet. Nalézáme shodu s mnoha názory jiných mysliveckých organizací, např. na vztah státu a myslivosti, kdy si myslíme, že stát by měl myslivost podporovat mnohem více než nyní. Považujeme za smysluplné diskutovat o těchto a dalších věcech společně s ostatními mysliveckými organizacemi.
Máte internetové stránky?
JH: V dohledné době spustíme internetovou prezentaci, kde budou základní informace o Matici včetně kontaktů na její vedení.
Víte o existenci podobných spolků, jako je Matice?
JH: V ČR existuje řada neformálních spolků, které nemají název a oficiálně neexistují, ale při realizaci společných zájmů docela dobře fungují. Podobně jsme na tom byli do loňského roku i my s Maticí.
Děkuji za rozhovor.
Ing. David Vaca, Ph.D.