Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 01/08

Z našich honiteb 1/2008

Premiéra Hubertské mše ve Sloupnici

Myšlenka uspořádat v malé vesničce Sloupnice na Svitavsku Hubertskou mši se zrodila začátkem minulého roku. Tehdy ji ještě mnoho lidí nebralo vážně. Teprve koncem října, po vyvěšení propagačních plakátů, se začalo o akci mluvit nejen mezi myslivci. Na organizátorech bylo přesvědčit všechny o tom, že Hubertská mše je kulturní zážitek, při němž vnímavý člověk pochopí, že myslivost není jen lov, ale též tradice a etika. 

Myslivecká výročí – leden

Dne 11. ledna si připomeneme nedožité 80. narozeniny akademického malíře Jiřího Krásla. Narodil se v Praze v r. 1928. Po studiích značnou část své tvorby věnoval znázorňování zvěře. Jeho podání vycházelo z japonské tušové kresby. Patřil mezi citlivé ilustrátory beletrizujících autorů mysliveckých zážitků. Jeho obrazy dotvářejí vypravěčovu epiku, zachycující přírodní dění a prchavou chvíli. Malíř ilustroval více než 100 knih.
Zemřel 9. ledna 2004 v Praze.


Zemřel prof. MVDr. Bohumil Ševčík, DrSc.

V pátek 30. 11. 2007 zemřel ve věku 75 let prof. MVDr. Bohumil Ševčík, DrSc. Byl mimořádnou osobností naší veterinární medicíny, od 60. let se rozhodujícím způsobem podílel na zajišťování chovatelské praxe veterinárními léčivými přípravky. Pod jeho vedením získala tato sféra chovatelství zvířat pevnou koncepci, ohromnou dynamiku, ve většině směrů plnou srovnatelnost s nejmodernějšími světovými trendy, ale i originalitu přístupů, produktů a metodik. Jím založené a neustále rozvíjené centrum výzkumu a vývoje v Chotouni (Jílové u Prahy) a související ústavy (Horní Počernice, Kouřim) byly pracovišti, která měla a doposud mají velmi vysoký odborný kredit u nás i v zahraničí. Produkty svého výzkumu a ověřování tyto ústavy rozhodující měrou pokrývaly požadavky zemědělské, ale i ostatní chovatelské praxe, a to včetně přípravků pro chov spárkaté i pernaté zvěře, díky nimž byl prof. Ševčík velmi známou osobností i v mysliveckých kruzích.

Ze zahraničí 1/2008

Nelehká situace medvědů v Alpách

V Rakousku bylo od r. 1989 vysazeno 31 medvědů hnědých, z nichž žije údajně pouze pět jedinců. Světový fond pro ochranu zvěře (WWF) se zajímá o jejich stavy a plánuje sledování mláďat vysílačkami. Aby byly populace dlouhodobě zajištěny, musely by být podle WWF opět „zpřístupněny“ staré cesty, po nichž migrovali medvědi ze Slovinska až do jižního Německa.

Můj rok s liškami

Günter Schumann

Mladá liška mezitím již značně vyrostla a ztratila svou štěněčí nemotornost. Změna byla tak velká, že jsem nemohl s jistotou říci, zda jde o lišáka, nebo o jeho sestru. Podle poměrně štíhlého těla a úzké hlavy jsem se však domníval, že by to mohla být fena. Dal jsem jí jméno Felina.

Několik pokynů ohledně obuvi

Lesník a lovec jsou někdy celý den nebo alespoň větší jeho část venku, nemohou vždy voliti vyšlapanou pěšinu pro svoji chůzi, naopak musí choditi, jak se říká „maninou“, t.j. nemohou se vyhýbati blátu, loužím, vlhké trávě, a tím trpí jejich nohy vlhkem v létě a v zimě nebo už na podzim vysazeny jsou nebezpečí omrznutí nebo alespoň oznobení. Nenastane-li to neb ono, může se dostaviti nastuzení, které má pak za následek katarrh plic nebo alespoň v příznivém případě rýmu. Zajisté mnohý z čtenářů trpí na stará léta rheumatismem a nemůže si vzpomenouti, kde si tuto bolestivou nemoc ulovil. Kdyby se chtěl obírati vzpomínkami na své mládí, jistě by se také rozpomenul, že jako jinoch sedával za chladného počasí s promočenou obuví na čekání, a že tenkrát takové maličkosti nedbal u vědomí své síly a svého skálopevného zdraví. Lesník a lovec musí tedy své obuvi věnovati pozornost větší než svému oděvu, neboť nedostatečně oděné tělo zahřeje pohybem, chůzí; nedostatečně oděné nohy však nikoliv. Soudím tedy, že nebude na škodu, napíši-li několik pokynů na základě svých zkušeností.

Dobrou chuť

Jelení gulášek

600 g jeleního plecka nebo krku, sůl, pepř, lžíce hladké mouky, 20 g sádla, 50 g slaniny, tři cibule, lžička sladké nebo pálivé papriky, lžička tymiánu, dvě syrové barevné papriky, jedna červená cibule, dvě lžíce kečupu.


ÚVODNÍK 1/2008

Ing. David Vaca, Ph.D.
Vážení čtenáři,

stojíme na začátku roku 2008 a většina z nás se patrně zamýšlí nad tím, jaký nový rok bude a co přinese. Doma, v zaměstnání a ... samozřejmě v myslivosti. Co se týká posledně jmenovaného, dovolím si vrátit se na závěr loňského roku, protože věc, o níž se chci zmínit, by se za určitých okolností mohla dotknout i roku letošního.

		

Seminář "Litorální ekosystémy, lov zvěře a netoxické střelivo"

Ing. David Vaca, Ph.D.

Doba, která nás dělí od termínu přechodu z olověných broků k brokům z netoxických materiálů při lovu vodního ptactva, se stále zkracuje. Zákon o myslivosti hovoří jasně: posledním dnem, kdy budeme moci vyrazit na lov vodní pernaté zvěře s "normálními" brokovými náboji, je 31. prosinec 2010. Poté již budeme při tomto lovu povinni používat náboje plněné broky z alternativních materiálů – z oceli, bismutu, zinku nebo wolframu. Ministerstvo zemědělství ČR má zájem o to, aby u nás přechod na netoxické střelivo proběhl hladce, a snaží se informovat naše myslivce o změně, která je čeká. V loňském roce vydalo informační brožuru Netoxické broky v teorii a praxi a podpořilo seminář "Litorální ekosystémy, lov zvěře a netoxické střelivo", který se konal ve dnech 29.–30. listopadu 2007.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku