Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 01/08

Střípky o černé zvěři

Divočáci v Děčíně

Zprávy v našich médiích o výskytu černé zvěře v sousedství měst, zejména v zahrádkářských koloniích a chatových osadách poblíž lesů, nejsou příliš vzácné. V loňském roce mohli divočáky pozorovat obyvatelé okrajových čtvrtí Děčína. Tam se však tlupy černé odvážily i dále do města – nebylo neobvyklé zastihnout je za bílého dne v intravilánu městských čtvrtí Bělá, Škrabky a Čechy v sousedství lesních komplexů Děčínského Sněžníku. Člen Mysliveckého sdružení Vysoký Sněžník Václav Jelínek se za divočáky vypravil s fotoaparátem, popsal nám své zážitky a zapůjčil i pořízené fotografie.

Digizvěd

Rostislav Stach

Jako fotograf zvěře jsem na tom stejně jako myslivec. Abych mohl udělat dobrý snímek, musím vědět, kdy se zvěř zdržuje na konkrétním místě. Zjistit to samozřejmě zabírá spoustu času. Dlouho jsem vymýšlel různé způsoby, jak sbírat informace z lesa, i když tam nejsem, až jsem nakonec objevil zajímavou věcičku, která to udělá za mne. V USA se hojně používají přístroje označované jako trail camera či scout camera (název jsem si volně přeložil jako „digizvěd“). Jde o digitální fotoaparát s infračerveným senzorem a čidlem pohybu uzavřený v krabici. Přístroj se upevní poblíž místa, které chceme sledovat, reaguje na pohyb ve směru, do něhož je namířen a fotografuje pohybující se objekty.

V Paříži zasedala technická komise pro univerzální trap FITASC

Karel Pučálka

V sídle Mezinárodní federace pro střelbu z loveckých a sportovních zbraní (FITASC) v Paříži se 10. listopadu 2007 konalo zasedání členů technické komise pro univerzální trap (ut). Zasedání se zúčastnil prezident FITASC Jean Francois Palinkas (Francie), prezident komise pro UT Bruno Aliprandi (Itálie) a členové komise Bruno Fasano (Itálie), Jean-Michel Moutofis (Francie), Karel Pučálka (ČR) a Phil Rowley (Velká Británie). Komise měla v plánu projednat zprávy prezidenta a jednotlivých členů, změnu pravidel pro UT a pravidel pro mistrovství světa jednotlivých klubů, kalendář závodů pro r. 2008 a kandidatury na příští období.

Mistrovství ČR v automatickém trapu

JUDr. Jindřich Kubík

V sobotu 29. září 2007 uspořádalo MS Chvojíčko Blížejov u Horšovského Týna (okr. Domažlice) Mistrovství ČR v automatickém trapu na 100 terčů. Akce proběhla na základě pověření Asociace střelců na asfaltové terče na nově dobudované střelnici v Blížejově, která disponuje dvěma krytými střelišti osazenými automatickými vrhačkami Laporte. Soutěže se zúčastnilo celkem 65 střelců ve třech kategoriích – senioři (39), veteráni (23) a ženy (3).

Nové plemeno honičů v ČR: norský losí pes šedý

Pavel Štangl 

Norský losí pes patří do početné V. skupiny FCI, kam řadíme špice a plemena původní. Často je nazýván „perlou severských loveckých plemen“. Jeho rozšíření ve Skandinávii lze přirovnat k početnosti jezevčíků u nás. Elghund (elg = los, hund = pes) se vyskytuje ve dvou barevných formách – šedé a černé. Rozšířenějšího šedého losího psa si představíme podrobněji.

Kalendář výstav psů v roce 2008

Důležité zahraniční výstavy

- 6.-9. 3. 2008 Crufts 2008, Birmingham, Velká Británie
www.crufts.org.uk/

- 3.-6. 7. 2008 Světová výstava 2008 Stokholm, Švédsko
http://kennet.skk.se/wds/

- 3.-5. 10 2008 Evropská výstava 2008 Budapešť, Maďarsko
www.eurodogschow2008.hu

Výcvik a zkoušky z norování opět kontaktní?

Redakce

Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila v pátek 7. prosince 2007 ve třetím čtení novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Do právní normy se kromě jiného dostala pasáž umožňující kontaktní norování, které dosavadní zákon č. 246/1992 Sb. zakazuje. Pokud zákon úspěšně projde dalším legislativním procesem, zmizí po 16 letech z cvičných nor mřížka oddělující psa od lišky.

Memoriál Miloše Doubka

Jana Pořízková

Basset klub ČR společně s Bloodhound klubem a Klubem Švýcarských honičů uspořádal dne 13. října 2007  již 7. ročník barvářských zkoušek honičů, jež nesou jméno významného moravského kynologa Miloše Doubka. Záštitu nad zkouškami převzal Okresní myslivecký spolek ČMMJ Brno-venkov, honitbu poskytlo Myslivecké sdružení Javůrek. 

Memoriál Benedikta Gierszewského v Polsku

Miroslav Gora

Ve dnech 2.–5. listopadu 2007 se ve státních lesích v okolí polského města Kluczbork, ležícího v opolském vojvodství 140 km na východ od Wroclawi, uskutečnil druhý ročník soutěže barvářů – memoriálu pojmenovaného na počest katolického kněze Benedikta Gierszewského, zakládajícího člena a prvního předsedy polského klubu barvářů. Farář Gierszewský byl mimo duchovní službu nejen aktivním sportovcem a horolezcem, ale především myslivcem a chovatelem barvářů.

Oborní chovy v Ústeckém kraji

Ing. David Vaca, Ph.D.

V uplynulých letech jsme na stránkách Světa myslivosti přinesli profily téměř 70 oborních chovů z naší republiky. Od tohoto čísla se budou v rubrice Naše obory objevovat přehledy obor v jednotlivých krajích ČR. Začínáme Ústeckým krajem, kde jich v současné době existuje sedm – tři v okrese Chomutov a po jedné v okresech Louny, Most, Teplice a Litoměřice.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku