Výcvik a zkoušky z norování opět kontaktní?
Redakce
Poslanecká sněmovna Parlamentu ČR schválila v pátek 7. prosince 2007 ve třetím čtení novelu zákona na ochranu zvířat proti týrání. Do právní normy se kromě jiného dostala pasáž umožňující kontaktní norování, které dosavadní zákon č. 246/1992 Sb. zakazuje. Pokud zákon úspěšně projde dalším legislativním procesem, zmizí po 16 letech z cvičných nor mřížka oddělující psa od lišky.
Podle schválené novelizace budou lovečtí psi opět moci při výcviku přijít do kontaktu se zvěří. Poslanci podpořili ustanovení, které tuto mřížku, jež odděluje psa od lišky, v podstatě odstraňuje. V závěrečném hlasování novelu podpořilo 149 ze 165 přítomných poslanců. Proti byli zelení a jeden lidovecký poslanec, několik dalších poslanců se zdrželo hlasování. Podle Přemysla Rabase, poslance za Stranu zelených, by se měl zákon nyní jmenovat „na týrání zvířat“, protože některé jeho pasáže týrání umožňují. Novela podle Rabase odporuje evropskému právu, které zakazuje, aby se jedno zvíře štvalo proti druhému.
Autorem pozměňovacího návrhu obsahující pasáž umožňující kontaktní norování je Jaroslav Klein z Občanské demokratické strany. Podle něho je třeba, aby myslivci mohli připravovat své psy k výcviku k tradičnímu lovu.
Povolit výcvik psů kontaktním norováním chtěli poslanci již v r. 1997. Tehdy zákon vrátil prezident Václav Havel a zůstalo zachováno bezkontaktní norování.
V posledních pěti letech se u nás ročně loví v průměru kolem 60 tisíc lišek, z toho přibližně pětina pomocí norníků.
Zpracováno podle zpravodajského serveru Novinky.cz ze dne 7. 12. 2007 a MF DNES ze dne 8. 12. 2007, red.