Střípky o černé zvěři
Divočáci v Děčíně
Zprávy v našich médiích o výskytu černé zvěře v sousedství měst, zejména v zahrádkářských koloniích a chatových osadách poblíž lesů, nejsou příliš vzácné. V loňském roce mohli divočáky pozorovat obyvatelé okrajových čtvrtí Děčína. Tam se však tlupy černé odvážily i dále do města – nebylo neobvyklé zastihnout je za bílého dne v intravilánu městských čtvrtí Bělá, Škrabky a Čechy v sousedství lesních komplexů Děčínského Sněžníku. Člen Mysliveckého sdružení Vysoký Sněžník Václav Jelínek se za divočáky vypravil s fotoaparátem, popsal nám své zážitky a zapůjčil i pořízené fotografie.
„Zvěř jsem nafotil v Bělé a na Čechách ve dvou po sobě jdoucích dnech přibližně v polovině srpna. Šlo o čtyři dospělé bachyně a 11 selat různé velikosti. Jedna bachyně kulhala. Kamarád ji o něco později ulovil a ukázalo se, že měla vykloubený přední běh. Také dvě selata kulhala.
První den jsem tlupu fotografoval s kolegou nad restaurací Beseda v Bělé, druhý den na louce na Čechách. Onen druhý den byla prasata již natolik důvěřivá, že se nechala krmit ze dvou až tří metrů kukuřicí. Házel jsem jim ji, a teprve když jsem některé trefil hrstí zrn, zvedlo hlavu, popř. odskočilo. Po krmení jsem si sedl do trávy. Bachyně si mě nejprve přišly prohlédnout, poté zalehly poblíž a dál si mě příliš nevšímaly. Musím přiznat, že pořízené fotografie považuji za loveckou trofej, možná jednu ze svých nejlepších ...“
S divočáky se náhodně setkal i náš šéfredaktor, a to počátkem července poblíž restaurace U Sama v Děčíně – Podmoklech nedaleko výše uvedených čtvrtí. Kolem poledne odcházela tlupa tvořená jednou větší a jednou menší bachyní a přibližně 20 kusy selat a lončáků (selata byla v početní převaze) směrem na Škrabky. Fotoaparát tentokrát bohužel nebyl k dispozici. Podle Václava Jelínka šlo patrně o jinou tlupu, než byla ta, kterou se mu podařilo vyfotografovat. „Z vyprávění mých známých vychází, že tato tlupa, vedená silnou bachyní, byla početnější, pohybovala se u Terezínského rybníka v Bělé a v okolí školy na ulici Vojanova a chodila hlavně na Škrabky. Tam také několikrát navštívila hřbitov, kde způsobila škody. Lidé si na to stěžovali a město muselo dát udělat pevnější plot, aby divočáci nemohli vnikat dovnitř,“ upřesnil Václav Jelínek.
Oč snadnější bylo setkání s divočáky, o to těžší byl jejich lov, jehož se opakovaně dožadovali majitelé zahrad ve zmíněných čtvrtích. Zvěř totiž působila na jejich pozemcích škody. Kromě toho hrozilo nebezpečí dopravní nehody ve chvílích, kdy černá přecházela přes silniční komunikace. Podle jednatele Okresního mysliveckého spolku ČMMJ Děčín Čestmíra Vondráčka se postupně podařilo ulovit několik kusů, když se zvěř vracela z „města“ do okolních lesních porostů a pohybovala se mimo intravilán. Teprve poté začali být divočáci obezřetnější. Během podzimních a zimních naháněk pořádaných v honitbách kolem zmíněných městských čtvrtí došlo k rozehnání zvěře na větší plochu a byly uloveny i další kusy, takže „návštěvy“ divočáků v Děčíně se podstatně omezily.
Redakce
Rekordní výřad na Černokostelecku
Ve Světě myslivosti č. 2/2006 jsme informovali o rekordní naháňce na černou zvěř v režijní honitbě Školního lesního podniku Kostelec nad Černými lesy, jenž spadá pod Českou zemědělskou univerzitu Praha. Na naháňce, která se konala v prosinci r. 2005, bylo uloveno 36 kusů černé zvěře, což představovalo rekord v historii ŠLP. V loňském roce se podařilo rekordní hranici významně posunout …
Dne 29. listopadu 2007 uspořádal ŠLP naháňku pro hosty ČZU a rektora. Lovu se zúčastnilo 30 střelců a 20 honců, kteří s sebou měli 15 psů. Organizátoři připravili v režijní honitbě „Bohumile“ celkem tři leče. Podle ředitele ŠLP ing. Václava Malíka, Ph.D., se ten den dařilo vše, na „na co se sáhlo“. Hned v první leči bylo uloveno 11 kusů černé, k nimž po druhé leči přibylo dalších 15 kusů. O přestávce panovala dobrá nálada, a to ještě nikdo netušil, že i třetí, odpolední leč bude také s bohatou výloží. V ní se podařilo ulovit 22 divočáků. Na výřadu, uspořádaném na druhém nádvoří černokosteleckého zámku, leželo celkem 48 kusů černé zvěře! Z tohoto počtu bylo 43 selat (hmotnost od 10 do 40 kg), pět lončáků a jedna bachyně (ŠLP má od státní správy myslivosti povolen lov bachyní na naháňkách). Nejúspěšnější lovec měl na svém „kontě“ osm kusů černé zvěře.
Lovu zdar!
Redakce
Ne kňour, ale bachyně!
Dne 17. listopadu 2007 byla v režijní honitbě Vojenských lesů a statků ČR, s. p., divize Hořovice (Lesní správa Obecnice, okr. Příbram), ulovena bachyně mající zbraně jako kňour. Abnormálního divočáka ulovil ing. Václav Pernegr.
Bachyni bylo odhadem sedm let, její hmotnost po vyvržení činila 137 kg. Měla normálně vyvinuté samičí pohlavní orgány, ale zřejmě nikdy nevodila selata. Všechny tělesné znaky byly též samičí. Abnormalita spočívala v tom, že měla páráky a klektáky jako kňour, i když poněkud odlišně uložené v čelisti. Její zbraně byly ohodnoceny jako zbraně kňoura a výsledkem bylo 111,30 b. CIC, což je bronzová medaile!
Ing. Václav Pernegr