Zaměřovací dalekohledy pro střelbu za šera

Ing. Jiří Fencl

Dnes si již málokterý lovec dovede představit střelbu z kulové zbraně bez zaměřovacího dalekohledu. Lov probíhá častěji za ranního svítání nebo večerního soumraku (při lovu divočáků téměř za tmy) než při plném světle. Výrobci lovecké optiky se proto snaží přizpůsobit současnou nabídku zaměřovacích dalekohledů zhoršeným světelným podmínkám. V následujícím příspěvku si představíme technické parametry, které by měla splňovat optika, již chceme používat ke střelbě za šera.

ZVĚTŠENÍ
Obecně platí, že kvalitu zaměřovacího dalekohledu určuje především jeho zvětšení. Neplatí to však bezvýhradně. Příliš velké zvětšení totiž zmenšuje zorné pole, tedy prostor pozorovaný dalekohledem. S rostoucím zvětšením se navíc zvyšuje vnímání chvění zbraně a vlnění prohřátého vzduchu nad terénem i nad hlavní. Doporučené zvětšení proto závisí na způsobu a denní době lovu a na druhu a velikosti lovené zvěře. Zvětšení je také velmi podstatné pro jasný obraz: při pokročilém soumraku je třeba nastavit menší zvětšení, abychom získali jasnější obraz. Čím větší je zvětšení dalekohledu, tím menší je úhel jeho zorného pole. Ten však většinou nebývá prioritním parametrem.
V posledních letech získávají stále větší oblibu zaměřovací dalekohledy s proměnným zvětšením, tzv. „variábly“. Pro střelbu za snížené viditelnosti získaly popularitu především transfokátory s přisvětlenou záměrnou osnovou. Variábl umožňuje plynule měnit zvětšení cíle. Bez změny optiky lze použít malé zvětšení s jasným obrazem a velkým zorným polem k prohledávání terénu a prvotnímu „zachycení zvěře“, velké zvětšení s malým zorným polem pak pro detailní obeznání zvěře a případnou střelbu. Pro zmíněný účel se proto doporučuje co největší rozsah variáblu.

SVĚTELNOST 
    
Neméně důležitou vlastností dalekohledu je jeho světelnost, která je tím větší, čím širší je průměr výstupní pupily. Se světelností roste současně také zřetelnost a kontrast obrazu. Čím je světelnost dalekohledu větší, tím lépe je jím vidět, tedy i za snížené viditelnosti. U dalekohledů s proměnlivým zvětšením je proměnlivý i průměr výstupní pupily, který by měl být shodný s průměrem zornice.
Ke střelbě za zhoršené viditelnosti a za šera se jeví jako nejvhodnější dalekohled s průměrem výstupní pupily 7-8 mm, čemuž odpovídá světelnost přibližně 50-65. Jinak by totiž schopnost oka zvětšovat oční zornici, jejíž průměr činí za denního světla asi 4 mm a za šera 7 mm, se zhoršující se světelností nebyla využita.
Rozhodování o velikosti objektivu mezi průměrem 50 a 56 mm není příliš podstatné, dalekohled s větším průměrem dovoluje pozorovat krajinu nořící se do tmy o několik minut déle. Proto lze lovcům, kteří loví především za pokročilého šera a v noci, doporučit spíše objektiv o průměru 56 mm.  
Zvyšování světelnosti a hodnot zvětšení vede ke zvětšování průměru objektivu. Dalekohled je pak velký a těžký a při výstřelu na něj působí velké setrvačné síly.

ZÁMĚRNÁ OSNOVA

Co se týká záměrné osnovy, lze říci, že pro lov za zhoršených světelných podmínek (soumrak a noc) lépe vyhovuje osnova „evropská“ v 1. rovině obrazu, tedy v rovině objektivu. Prvky osnovy se zvětšují současně s nárůstem zvětšení, míra zakrytí obrazu rameny osnovy zůstává při všech zvětšeních stejná a je vždy dobře čitelná. Osnovy ve 2. rovině obrazu – v rovině okuláru, tzv. „americké“, zůstávají i při změně zvětšení stejné. Hodí se spíše jako univerzální pro lov za převážně dobrého osvětlení. Ideální jsou jak pro střelbu na velké vzdálenosti, tak pro „letmou střelbu“. Pro noční lov ale musejí být přisvětleny.
Osnovy s přisvětlením jsou všeobecně nejvhodnější pro noční lov na čekané. Přisvětlení osnovy pomáhá i při slabém světle rychle najít záměrný bod. Lovec se tak může soustředit více na zvěř, nemusí kontrolovat osnovu a udrží si přehled o situaci. Osvětlení osnovy však musí být jemně odstupňováno a osnova nesmí v žádném případě „přezářit“ obraz cíle. Světoví výrobci nabízejí u kvalitních variáblů s osvětlením záměrné osnovy jemnou regulaci světelnosti pro noc a pro denní světlo (bez osvětlení je záměrný bod osnovy černý, s osvětlením červený).
Zda zvolit záměrnou značku světelný bod, nebo malý světelný kříž, je věcí vkusu lovce. V praxi to má stejnou hodnotu. Světelný bod lze velmi rychle a přesně nastavit na malý cíl. Univerzální osnovou pro lov je osnova č. 4 nebo č. 8. Osnova č. 1 je dobře rozeznatelná v noci a hodí se i pro přesnou střelbu na bod při denním světle. Hodí se ke střelbě na krátké a střední vzdálenosti. Její velká nevýhoda spočívá v tom, že značně zakrývá cíl, a přesné umístění zásahu je proto obtížnější.

HMOTNOST DALEKOHLEDU
Hmotnost zaměřovacích dalekohledů je dána především jejich konstrukcí a použitými materiály. Značnou měrou se na ní podílí zejména materiál tubusu. U většiny dalekohledů je tubus vyroben z lehkých hliníkových slitin s tvrdě eloxovaným povrchem, jen někteří výrobci (Meopta) ještě používají mechanicky odolnější, ale těžší tubusy ocelové. Nejvhodnější konstrukce tubusu je v celku, z jednoho kusu materiálu.
Průměr tubusu se pohybuje od 25 do 40 mm. Čím je průměr tubusu větší, tím více světla prochází optickou soustavou a dalekohled je světelnější. Snáze se v něm také umisťují jednotlivé konstrukční prvky. Proto mají dalekohledy s průměrem objektivu 50 až 56 mm běžně tubus průměru 30 mm, u dalekohledů s objektivem o průměru kolem 80 mm již dosahuje průměr tubusu 40 mm. Průměru tubusu musí odpovídat montáž na zbraň.
   
OSTATNÍ POŽADAVKY
Při výběru zaměřovacího dalekohledu bychom neměli zapomenout na ostatní důležité požadavky:
-    dalekohled musí odolat mrazu.
-    ruční nastavování osnovy musí pracovat plynule a s vysokou přesností bez vlivu na nastřelení zbraně. I za nízkých teplot musí hladce fungovat.
-    dalekohled musí být vodotěsný (tubus je většinou naplněn dusíkem).
-    dalekohled musí být osazen kvalitní optikou s čočkami potaženými vícenásobnou antireflexní vrstvou, která omezuje rozptyl světla. Musí zajišťovat jasný, barevně věrný a především kontrastní obraz v celé oblasti viditelného spektra, ostrý po celé ploše.
-    povrch dalekohledu by měl být odolný proti poškrábání, ochrannou vrstvou proti poškrábání by měla být potažena i přední čočka.  
Nejjednodušší a zároveň levnější variantou při výběru zaměřovacího dalekohledu jsou dalekohledy s konstantním zvětšením. Volit je třeba dalekohledy s přiměřeným zvětšením, co možná největší světelností (7x50, 7x56) a určitě přisvětlenou osnovou. Pozor na volbu vhodné montáže pro upevnění dalekohledu s velkým průměrem objektivu!
Autor je spolupracovníkem časopisu Střelecká revue.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku