Pojištění loveckého psa – pojistit, či nepojistit?

Ing. Petr Ziegrosser

V posledních letech neustále roste počet naháněk pořádaných na černou zvěř, která se stává chytřejší a agresivnější, což „odnášejí“ lovečtí psi. Účast na společném lovu na spárkatou zvěř nelze odmítnout, pro mnohé lovce jde o společenskou událost. Mnoho účastníků naháněk – střelců – jsou lidé s kvalitními a drahými zbraněmi, ale s minimální loveckou praxí. Není proto divu, že přibývá postřelených a zastřelených psů. Vlastnit loveckého psa přitom není levná záležitost (nákup štěněte, jeho lovecký výcvik, krmení, návštěvy veterináře atd.). Navíc většina psovodů má ke svým čtyřnohým přátelům velmi osobní vztah. Zranění psa nebo jeho smrt je proto pro dobrého psovoda vždy velice nepříjemné. Aby se v případě poranění či usmrcení psa eliminovalo alespoň riziko ztráty investovaných peněz, je vhodné dát si psa pojistit. Pokusil jsem se zjistit, jak je to s pojištěním psů v ČR.

KDE SI LZE DÁT POJISTIT LOVECKÉHO PSA?
Na internetu je seznam pojišťoven působících v ČR (téměř 50 pojišťovacích ústavů). Všem jsem poslal následující dotaz:

Vážení,
prosím o informaci: mám zájem zakoupit si loveckého psa s průkazem původu, chovného a se všemi potřebnými zkouškami. Hodlám jej používat při lovu černé zvěře. Sdělte mi, prosím, zda si u vás mohu dát psa pojistit, a pokud ano, za jakých podmínek.
Děkuji za informaci a přeji hezký den!  
Petr Ziegrosser


Odpověděly mi všechny pojišťovny. Většina z nich však zvířata nepojišťuje, a pokud ano, tak ne psy, a když psy, tak ne ty, které používáme při myslivecké činnosti. Loveckého psa pojistí pouze tři pojišťovny: Česká pojišťovna, a. s., (dále ČP), Česká podnikatelská pojišťovna, a. s., (dále ČPP) a Halali, všeobecná pojišťovna, a. s., (dále Halali). Tyto pojišťovny byly ochotny se mnou komunikovat a nevadilo jim odpovídat na mé všetečné otázky.

CO POJIŠŤOVNY HRADÍ?

Celkem bezproblémové se mi jeví uhrazení nákladů spojených s veterinárními úkony a následnou léčbou zraněného psa. To pojišťovna, po předložení potřebných dokladů, uhradí. Ve smluvních podmínkách je uvedeno, v jaké výši. Před podpisem smlouvy je vždy dobré si vše s pojišťovnou ujasnit.
Problém nastane, jakmile vám někdo psa zastřelí. V tomto případě jsou pojišťovny velice opatrné a nebude zřejmě jednoduché dopídit se k náhradě. Škodu by totiž měla uhradit pojišťovna viníka, tedy ne pojišťovna, u níž máte psa pojištěného. Škodu musíte uplatnit u pojišťovny viníka!

KOLIK STOJÍ POJIŠTĚNÍ?

Každá z výše uvedených pojišťoven má své produkty a ceny. Obecně lze říci, že při sjednávání smluv se vždy přihlíží k věku psa, kterého chcete dát pojistit. Základní podmínkou sjednání pojištění je označení psa tetováním nebo čipem.
ČP stanovuje výši ročního pojistného od limitu ročního pojistného plnění (od 15 000 do 30 000 Kč po 5000 Kč), přičemž limit si klient stanovuje sám.
U ČPP se výše pojistného odvozuje od pojistné částky (10 000, 20 000, 30 000 Kč) a činí od 600 do 2000 Kč ročně v závislosti na věkové kategorii psa.
V případě pojišťovny Halali stanovuje pojistnou hodnotu psa znalec v oboru kynologie určený pojišťovnou. Hodnota se stanovuje podle vykonaných zkoušek, absolvovaných výstav a chovnosti. Výše pojistného je 12 % z hodnoty psa, minimálně však 1200 Kč za rok. Psa lze pojistit i na základní hodnotu.

JAK POSTUPOVAT?

•    Pojistěte si psa u vámi vybrané pojišťovny.      
•    Pečlivě si přečtěte pojistnou smlouvu.   
•    Dejte si od pojišťovacího agenta vše řádně vysvětlit.   
•    V případě, že vám na společném lovu někdo psa zastřelí, je nutné použít následující postup:  
1.    Požádejte vedoucího honu o ukončení lovu (měla by to být jeho vlastní iniciativa, ale ne vždy tomu tak je).
2.    Zavolejte policii, která musí provést vyšetření události, zakreslit situaci, pořídit fotodokumentaci a zajistit svědky.  
3.    Zavolejte veterináře a požadujte od něj zprávu o úhynu psa.  
4.    Ihned kontaktujte pojišťovnu, u níž máte psa pojištěného. Zeptejte se, co vše po vás bude požadovat a dodejte jí všechny potřebné doklady v co nejkratším čase (do pěti dnů).
Zda se vám podaří docílit toho, že vám pojišťovna uhradí celou škodu, nevím. Ale naděje je a bez potřebných dokladů nemáte šanci. Vymoci škodu by vám možná usnadnilo pojištění u D. A. S., pojišťovny právní ochrany, a. s., jejíž právníci by měli pracovat za vás.
Závěrem děkuji zaměstnancům ČP, ČPP a Halali za pochopení, trpělivost a ochotu při odpovídání na mé otázky.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku