Africké cesty Adolfa Schwarzenberga
Národní zemědělské muzeum Praha, Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou zahájilo sezónu 2008 novou výstavou, nazvanou „Africké cesty Adolfa Schwarzenberga“. Muzeu se podařilo zajistit a zapůjčit původní trofeje africké zvěře, fotografie a suvenýry z cest JUDr. Adolfa Schwarzenberga a jeho choti Hildy z cest po východní Africe.
Tyto sbírky byly v r. 1937 nainstalovány v tzv. „Africké chodbě“ zámku Ohrada. V r. 1963 byla výstava v rámci budování nových muzejních expozic zrušena a sbírkové předměty byly předány Národnímu muzeu, resp. Náprstkovu a Přírodovědeckému muzeu. Uvolněný prostor byl věnován výběru ze Sallačovy sbírky paroží jelenovitých z celého světa.
Touhou pracovníků muzea bylo připomenout slavnou „Africkou chodbu“ formou krátkodobé výstavy. V r. 2008 se k tomu sešly příznivé okolnosti: lovecký zámek Ohrada slaví 300. výročí založení a výstava ideálně zapadá do rámce jeho oslav. Kromě toho projevilo lovecké muzeum ve štýrském Staizu zájem o zapůjčení Sallačovy sbírky pro letošní sezónu. Na uvolněné chodbě tak mohla být vystavena africká expozice.
Po zvážení mnoha okolností jsme se rozhodli neprovádět přesnou rekonstrukci původní expozice, ale obohatit výstavu o zajímavosti a fotografie z afrických cest manželů Schwarzenbergových. V expozici je připomenuta schwarzenberská farma „Mpala“ v Keni a jsou zmíněny též osudy cestovatele a lovce Bedřicha Machulky. Výstava přináší i nostalgické ohlédnutí za dobou, kdy byla Afrika vnímána jako znovunalezený ráj, jako kontinent budoucnosti.
Nová výstava vznikla ve spolupráci s Národním památkovým ústavem, územním odborným pracovištěm v Českých Budějovicích, Náprstkovým muzeem asijských, afrických a amerických kultur a Přírodovědeckým muzeem. Ve většině případů se podařilo dohledat autentické sbírkové předměty vystavené dříve na Ohradě. V případech, kdy to nebylo možné, byly původní exponáty nahrazeny exponáty co možno nejpřesněji místně i časově odpovídajícími.
Výstavě dominují dermoplastické preparáty hlav buvolů kaferských a různých druhů antilop, kůže lvů, levhartů a geparda a dobové úpravy trofejí (např. odpadkový koš a popelník z nohy slona či dóza z nohy nosorožce). Jednotlivé druhy zvěře jsme však nechtěli představit jen jako lovecké trofeje. O každém druhu se návštěvník dozví více – jak vypadá, kde a jak žije atd.
Pro dětské návštěvníky je připraven doprovodný program: děti si budou moci zábavnou formou ověřit své znalosti, dovednost, fantazii a pozorovací talent.
Výstava bude otevřena po celou sezónu, tj. od 1. dubna do 31. října 2008.
Autor pracuje v Muzeu lesnictví, myslivosti a rybářství v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou.