Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 05/08

Sportovní střelba

Grand Prix Fitasc Itálie v univerzálním trapu

O prvním dubnovém víkendu letošního roku se do známého italského letoviska Rimini sjelo 175 domácích střelců a také po dvou závodnících ze Slovenska a České republiky na Grand Prix Fitasc v univerzálním trapu (UT). ČR reprezentovali členové ASAT Karel Pučálka a Jaroslav Moravec.

Brokovnice Bettinsoli – italská elegance dobyla český trh

Na českém trhu s loveckými zbraněmi zazářila hvězda jménem Bettinsoli. Ještě před čtyřmi roky nebyla našim myslivcům stejnojmenná italská zbrojovka příliš známá. Dnes však patří její výrobky k nejprodávanějším a bez nadsázky lze říci, že v kategorii brokových zbraní střední třídy značka Bettinsoli naprosto dominuje.

Myslivecká výročí – květen

Před 190 lety, 7. května 1818, zemřel ve Vídni hudební skladatel Leopold Jan Antonín Koželuh, který se narodil 26. června 1747 ve Velvarech. Byl autorem loveckých signálů a fanfár, komponovaných pro slavné černínské parforsní hony v oboře Jemčina. Od r. 1778 působil ve Vídni, kde se v r. 1792 stal dvorním skladatelem.

Závažné rozhodnutí

Dubnové číslo časopisu Deutsche Jagdzeitung přineslo zprávu o rozhodnutí Evropského soudního dvora pro lidská práva ve Štrasburku, které může významně ovlivnit myslivost, ale může mít i jiné, dalekosáhlejší důsledky.

Jagen, Fischen, Reiten 2008, Drážďany, 28.–30. 3. 2008

Poslední březnový víkend se v metropoli Saska konal další ročník výstavy „Jagen, Fischen, Reiten“, zaměřené na myslivost, rybářství a jezdectví. Vlivem příznivé vzdálenosti místa konání od státních hranic s ČR přilákala výstava i nemálo českých myslivců a lesníků. Jak byli s úrovní výstavy spokojeni?

Ze zahraničí

Německo: cena J. Ortegy

Fórum Živá myslivecká kultura (Lebendige Jagdkultur) udělilo šéfredaktorovi časopisu Wild und Hund dr. Karl-Hainz Beckovi cenu Ortegy y Gasset za zvláštní péči o mysliveckou kulturu, jíž je snaha o udržení a rozvoj myslivecké mluvy. Cena, jež je dotována částkou 3000 eur, je pojmenována po španělském filosofu José Ortega y Gasset, který ve svých pojednáních upozorňoval na význam myslivců pro společnost.
Cena bude i napříště udělována jednotlivcům i organizacím za iniciativu a činnost ve prospěch myslivecké kultury.

Wild und Hund, 3/2008, Rš

Staré zlaté časy

Pařížští labužníci

S prvými dny jarními počínají pařížští labužníci a požitkáři svoje pouti do Fresnes. Z elegantních vill a nádherné třídy Saint Germain hučí, funí, hekají a smrdí různé vehikle přes Montparnasse, dále přes Fort Montrouge a Fontenay k malému městečku poblíž údolí lièvretského, kde si každoročně záhy na jaře dávají dostaveníčko veškeří mlsní zahaleči a požitkáři francouzské metropole. U Fifsise Baulimer a v malém restaurantu Diard se oslavuje vítězství luzné Vesny nad mrzutou a nenáviděnou Moranou, zde vítán slavnostně její příchod, neboť přináší sebou sezonu – žabích stehýnek. Tento vítězný vjezd bohyně Vesny trvá tak 3–4 neděle, pokud neskončí putování Pařížanů do osady celkem nepatrné, která ale v tuto dobu je proslulým střediskem gourmandského světa pařížského.

Dobrou chuť

Srnčí hřbet se šípkovou omáčkou

Srnčí hřbet s kostí, 150 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), několik zrnek celého pepře, dvě zrnka nového koření, jeden bobkový list, mletý pepř, sůl, 120 g slaniny, lžíce oleje, jedna cibule, 200 g šípkové zavařeniny, 40 g másla, 40 g hladké mouky, 100 ml bílého vína, kousek citrónové kůry, citrónová šťáva a cukr podle chuti.

Úvodník 5/2008

Doc. RNDr. Petr Koubek, CSc.

Vážení čtenáři,
po přečtení článku o příčinách vymizení dropa v České republice, který redakce zařadila na str. 13–15 v tomto čísle časopisu, nemohu než zavzpomínat na začátek 90. let minulého století. Tehdy jsem se stal (ani nevím, čím jsem si to zasloužil) členem komise, jejímž cílem bylo vypracovat management populací dropa ve střední Evropě. Zpočátku to vypadalo, že pro záchranu dropa se nemohlo stát nic příhodnějšího než společensko-politické změny v naší republice. Socialistické zemědělství vystřídalo zemědělství soukromé, prý se všemi atributy ekologického hospodaření, příroda měla konečně „své“ samostatné ministerstvo a zdálo se, že „nic nebude nemožné“. S kolegy jsme se pravidelně setkávali v Rakousku, Maďarsku, na Slovensku i u nás a výsledek našich jednání na sebe nenechal dlouho čekat. Byla zformulována opatření vedoucí ke stabilizaci populací dropa v ČR a na Slovensku. Na základě rakouských zkušeností jsme vypracovali návrh ideální struktury biotopu, návrh modifikace osevních plánů a též návrh kompenzací ztrát pro zemědělce, kteří budou na svých pozemcích hospodařit tak, aby vytvořili co možná nejvhodnější podmínky pro přežití dropa.


Šumavský jelen z ptačí perspektivy (III.)

Mgr. Pavel Šustr, Ph.D.

V předchozích dvou číslech Světa myslivosti byly detailně popsány migrace a chování šumavských jelenů, vycházející ze sledování pomocí GPS telemetrie. V tomto třetím pokračování se zaměříme na šumavské laně.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku