Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 05/08

IWA 2008 & OutdoorClassics

Ing. Jiří Fencl a ing. Václav Malimánek

Rok se sešel s rokem a do Norimberka se počátkem druhé dekády března – tak jako pokaždé v posledních 35 letech – začali z celého světa sjíždět výrobci loveckých a sportovních zbraní, střeliva, lovecké optiky, oblečení, obuvi a vůbec všeho, co se hodí k pobytu v přírodě, aby se na veletrhu IWA (14.–17. března) prezentovali v co nejlepším světle před svými současnými i potenciálními obchodními partnery. A stejně tak i my – tak jako každý rok v posledních devíti letech – přinášíme informace o tom, co bylo na veletrhu nového v oblasti loveckých zbraní a střeliva …

Změny pravidel loveckého parkúru

Petr Zvolánek

Lovecký parkúr je sportovní střelecká disciplína, při níž se závodník dostává do podobných situací jako při lovu drobné zvěře. Střílí se loveckými či sportovními brokovnicemi na umělé terče různých velikostí a typů, které simulují pohyb zvěře ve vzduchu i po zemi. Disciplína využívá variability terénu a umělých terčů k ověření technických a sportovních schopností střelců.

Africké cesty Adolfa Schwarzenberga

Ing. Miroslav Čeněk

Národní zemědělské muzeum Praha, Muzeum lesnictví, myslivosti a rybářství v loveckém zámku Ohrada v Hluboké nad Vltavou zahájilo sezónu 2008 novou výstavou, nazvanou „Africké cesty Adolfa Schwarzenberga“. Muzeu se podařilo zajistit a zapůjčit původní trofeje africké zvěře, fotografie a suvenýry z cest JUDr. Adolfa Schwarzenberga a jeho choti Hildy z cest po východní Africe.

Studenti soutěžili v troubení a vábení jelenů

Ing. Vlastimil Hart a ing. Martina Nentvichová

První ročník studentské soutěže ve hře na lovecké hudební nástroje a soutěže ve vábení jelenů proběhl ve dnech 14.–16. března t. r. na zámku v Kostelci nad Černými lesy, sídle Školního lesního podniku České zemědělské univerzity (ŠLP ČZU) v Praze. Na soutěž se přihlásilo 16 souborů, 40 sólistů, 20 začínajících a 18 pokročilých vábičů od nás i ze Slovenska; celkem 112 soutěžících. Kromě soutěží byla k zhlédnutí výstava fotografii z přírody, nechyběl společenský večer a také koncert lovecké hudby v kapli sv. Vojtěcha.

Příběhy loveckých obrazů – František Liebl

Petr Šeplavý

Motto: „Po cestách hledání se znovu vracíme k motivům nám blízkým, které nás přitahují a poutají svou vnější i skrytou krásou. A jsme-li mocni tónů, slova nebo barev, z vnitřního prožitku kouzlíme umělecké dílo ...“  
František Liebl


ČMMJ oslavila na veletrhu Silva Regina 85. výročí svého založení

Ing. David Vaca, Ph.D.

Českomoravská myslivecká jednota, která v letošním roce slaví 85. výročí svého založení, uspořádala dne 9. dubna t. r. v Brně slavnostní zasedání. Zasedání a následný raut proběhly za účasti čelných představitelů naší největší myslivecké organizace a jejích hostů v pavilónu Rotunda brněnského výstaviště při příležitosti veletrhu Silva Regina.

Oborní chovy v Královéhradeckém kraji

Ing. Dalibor Pačes

Královéhradecký kraj se nemůže pochlubit takovým počtem oborních chovů jako jeho jižní soused – kraj Pardubický (16 obor). Najdeme v něm „pouze“ sedm oborních chovů – tři na území okresu Jičín, dva v okrese Rychnov nad Kněžnou a po jednom v okresech Náchod a Trutnov. O to významnější je historie dvou z nich – Opočna, založeného kolem r. 1589, a Kopidlna, jehož vznik se datuje r. 1872. Komplex opočenského zámku s přilehlým parkem a oborou navíc patří k architektonickým skvostům ČR. Ve všech oborách je chována daňčí zvěř, v některých také muflon a sika Dybowského.

Nové publikace

Kniha české myslivecké poezie 

Jaromír Kovařík: Kniha české myslivecké poezie, aneb devadesát autorů o zvěři, lovech a myslivcích ve stodvaceti básních. Rozsah 143 stran. 41 pérovkou vyzdobil O. Tripes. Vydal v r. 2007 v edici Klub autorů TG Tisk, Lanškroun. Prodejní cena 260 Kč.

 

Vzpomínka na ing. Josefa Vágnera, CSc.

Rš a redakce

Dne 25. května by se dožil 80 let (1928) známý africký cestovatel ing. Josef Vágner, CSc. Narodil se ve Ždírnici nedaleko Hostinného. Zájem o přírodu ho přivedl na střední lesnickou školu do Trutnova, kde v r. 1951 maturoval a odešel do lesního provozu. V r. 1961 ukončil pražskou lesnickou fakultu, v r. 1965 Institut tropického a subtropického lesnictví. Nabytých znalostí využil při celkem devíti cestách do Afriky a do Indie, kde lovil zvěř pro zoologické zahrady. V r. 1974 obhájil titul CSc. Mezitím začal uskutečňovat vlastní projekt Safari v zoologické zahradě ve Dvoře Králové, jejímž ředitelem byl v letech 1965 až 1983. Tam také shromáždil sbírku obrazů malíře Jiřího Židlického (1895–1950). O svých cestách napsal mezinárodně uznávaný zoolog více než 25 knih, z nichž většina byla přeložena do cizích jazyků. Kromě toho publikoval četné články a účastnil se televizních besed. Výsledky jeho práce byly mnohokrát i mezinárodně oceněny. Ing. Josef Vágner, CSc., zemřel 6. května 2000 ve Dvoře Králové. Jeho dílo – Safari – žije.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku