IWA 2008 & OutdoorClassics

Ing. Jiří Fencl a ing. Václav Malimánek

Rok se sešel s rokem a do Norimberka se počátkem druhé dekády března – tak jako pokaždé v posledních 35 letech – začali z celého světa sjíždět výrobci loveckých a sportovních zbraní, střeliva, lovecké optiky, oblečení, obuvi a vůbec všeho, co se hodí k pobytu v přírodě, aby se na veletrhu IWA (14.–17. března) prezentovali v co nejlepším světle před svými současnými i potenciálními obchodními partnery. A stejně tak i my – tak jako každý rok v posledních devíti letech – přinášíme informace o tom, co bylo na veletrhu nového v oblasti loveckých zbraní a střeliva …

LOVECKÉ ZBRANĚ (ING. JIŘÍ FENCL)
Známá italská firma Beretta přivezla do neméně známého bavorského města kromě jiného brokovou kozlici SV 10 Perennia 12 M. Zbraň má inovovanou baskuli s uzamykacím systémem Beretta, zdobenou gravurou s jemnými arabeskami a motivy zvěře. Hlavně jsou kovány za studena z vysoce kvalitní legované oceli, takže jsou nejen velmi pevné, ale i lehké. Patentovaný vývrt Optima-Bore HP (High Performance) zmenšuje zpětný ráz. Vývrty jsou chromované kvůli maximální odolnosti proti korozi a opotřebení při vysokých rychlostech broků. Ústí hlavní jsou vybavena novými čoky Optimachoke HP. Nově koncipované vyhazovače zajišťují spolehlivé vytažení a vyhození nábojnic. Ovládací páka na krku pažby má nový design, zajišťující jednoduchou obsluhu a komfort ovládání. Spoušťový mechanismus lze vyjmout ze zbraně jako jeden celek. Matně olejovaná anglická pažba je rychle vyměnitelná. Tlumící systém „Kick-Off“ se dvěma hydraulickými tlumiči, vložený pod botku, údajně snižuje zpětný ráz a vibrace při výstřelu až o 70 %. Zbraň se dodává s hlavněmi v délce 67, 71 a 76 cm, nad svazkem hlavní je ventilovaná lišta nesoucí perličkovou mušku. Zbraň má celkovou hmotnost asi 3,3 kg.   
Browning (Belgie) představil novou brokovou kozlici Cynergy Hunter Light Grade 3 ráže 12 M, která si – podle údajů výrobce – zachovala svůj inovativní design s nejnižším profilem baskule (jen 60 mm), nejrychlejší spoušť svých starších sester (jednospoušť a speciální bicí mechanismus garantují mezi první a druhou ranou pouhých 0,0019 vteřiny oproti 0,0031 vteřiny většiny konkurentů) a hlavně s komorami 12 Magnum (12/76 mm), které jsou otestovány i pro střelbu ocelovými broky. Olejovaná pažba modelu Hunter Light Grade 3 je jednoduchá s pistolovou rukojetí, bez stavitelné lícnice a odpružené botky Cynergy. Ocelová baskule s motivy zvěře je po obou stranách niklovaná. Zbraň se vyrábí také v odlehčeném provedení s baskulí z lehké slitiny a v ráži 20 Magnum s baskulí opět ocelovou a lehce odlišným tvarem předpažbí i pistolové rukojeti. Výrobce dodává brokovnice s délkami hlavní 71, 76 a 81 cm, ventilovanou lištou a průměrnou hmotností – podle provedení – 3,4/3,1/2,8 kg.  
Další broková kozlice od firmy Browning – nový špičkový lovecký model B525 Heritage Hunter 12 M – je přímým následovníkem kozlic B25. Baskule zbraně je zdobena loveckými motivy podle návrhu jednoho z největších italských mistrů Cesare Giovanelliho. Všechny součástky zbraně jsou vysoce odolné. Zbraň má selektivní spoušť (ve sportovním provedení se třemi výměnnými jazýčky) a spolehlivý Hammer-Ejektor. Pažba z luxusního ořešáku se zaoblenou pistolovou rukojetí je opatřena politurou. Výrobce nabízí zbraň pouze v ráži 12 Magnum, s hlavněmi dlouhými 71, 76 a 81 cm a hmotností kolem 3,2 kg.
Brokový automat „od Browningů“ Fusion Evolve New Elite Topcote 12 M v ráži 12/76 mm je údajně „nejinteligentnějším“ automatem na trhu. Funguje na principu odběru plynů z vývrtu hlavně na píst. Patentovaný systém odběru plynů s regulačním ventilem řídí spolehlivé nabíjení v závislosti na hmotnosti broků od 28 až do 56 g a zaručuje i optimální rychlost nabíjení. Vyměnitelné hlavně s ventilovanou lištou a prosvětlovanou muškou (dodávají se v délkách 61, 66, 71 a 76 cm) s patentovaným vrtáním Back-Bored jsou určeny i pro ocelové broky, příslušenství tvoří sada výměnných čoků. Ocelové, antracitově niklované pouzdro závěru je zdobeno moderní gravurou se zlatou linkou. Zbraň má hmotnost 2,9 –3 kg.
Bar Short Trac/Long Trac Luxe je samonabíjecí kulovnice pro lov středně těžké zvěře (Short nebo Long podle délky závěru, odpovídající výkonnosti náboje). Jde o luxusní provedení kulovnice Bar, u něhož výrobce vsadil na novou gravuru s motivy zvěře a špičkové ořešákové dřevo. Zbraně nesou stavitelné naháňkové hledí a stavitelnou prosvětlovanou mušku. Zásobník je výměnný nebo pevný vyklápěcí a pojme – podle ráže – dva až čtyři náboje. Firma nabízí kulovnice Bar ve 12 rážích, model Long Trac Luxe v rážích .300 Win.Mag., .30-06 Sprg. a 9,3x62 mm, model Short Trac Luxe v ráži .270 WSM. Délka hlavně činí 51 cm, celková hmotnost cca 3,25 kg.          
Firma Fabarm z Itálie uvedla jako novinky hned tři brokové automaty – XLR 5, XLR 5 Elite a Prestige, všechny pracující na principu tlaku plynů na píst a v ráži 12 Magnum (12/76 mm). Zbraně se od sebe liší jen v detailech.
Základní verze – Fabarm XLR 5 – je podle firemního materiálu „mimořádně robustní, zcela klidná při střelbě a precizní jako žádná jiná“. Ručně olejovanou pažbu doplňuje vysoká, pružná botka, pouzdro závěru i hlaveň jsou matné-saténové. Zbraň působí celkově velmi elegantním dojmem. Pro ústí jsou připraveny čtyři vnitřní čoky, které bez problémů snášejí i ocelové broky. Uprostřed zadního zaoblení pouzdra je vsazena vložka optických vláken HIVIZ, na niž navazuje zdrsněná podélná linka pouzdra a zajímavě ventilovaná lišta. Firma nabízí zbraň s délkou hlavní 61, 66, 71 a 76 cm, kapacitou trubicové nábojové schránky na tři nebo pět nábojů a hmotností 2,9 – 3,1 kg. Provedení Elite a Prestige mají speciálně tvarované táhlo závěru, kvalitnější dřevo pažby a dodávají se v luxusním kufru Esthete. XLR 5 Prestige se nevyrábí s hlavní délky 61 cm.   
Jako novinka byla představena kulová kozlice Fabarm Asper Oiled, která má baskuli z kované oceli, kompletně chráněnou titanem. Jazýček spouště je stavitelný. Zbraň se dodává v rážích .30-06 Sprg, .30R Blaser, 8x57 JRS a 9,3x74R, s hlavněmi délky 55 cm. Plátkové hledí i prosvětlovaná muška jsou regulovatelné. Celková hmotnost zbraně činí 3,25 kg.      
Známý německý výrobce Mauser se prezentoval dvěma verzemi osvědčené kulovnice Mauser M 03 – Mauser M 03 Extreme a M 03 Alpine.
M 03 Extreme má klasický závěrový systém i hlaveň M 03 a klasická jsou i otevřená mířidla z oceli: plátkové hledí se zářezem tvaru U je stavitelné stranově, vysoká hranolová, výškově stavitelná muška s perličkou stříbrné barvy zajišťují dostatečný kontrast. Pažba z odolného černého plastu nejen dobře ladí se systémem M 03 z vysoce kvalitní oceli, chráněné povlakem nitridu titanu, ale hlavně zaručuje odolnost zbraně vůči jakýmkoli klimatickým či jinak ztíženým podmínkám používání. Úchopové plochy jsou vyloženy měkkými pryžovými vložkami s hrubým šupinovitým zdrsněním, zajišťujícím bezpečný úchop i v mokrém stavu. Zbraň lze snadno rozložit (systém „Take-Down“). Kulovnice se vyrábí v široké škále oblíbených ráží a – podle volby – ve standardní skupině ráží s pěti možnými délkami hlavní, ve skupině Magnum se třemi délkami hlavní.      
M 03 Alpine má nově tvarovanou klasickou dřevěnou pažbu se zajímavým nosem předního konce extra štíhlého předpažbí. Dřevo je vysoce kvalitní, rybinovité zdrsnění úchopových ploch údajně zvlášť jemné.
Francouzská zbrojovka Verney-Carron, která je známá i u nás, vystavovala brokovou kozlici Super 9 Supercharge 12 M. Baskule zbraně je ocelová, obě hlavně s vývrty odolávajícími i ocelovým brokům jsou spojeny do svazku jen v oblasti komor a v úsťové části. Zbraň se vyrábí v ráži 12 Magnum (12/76 mm), ventilovaná lišta na horní hlavni nese v úsťové části prosvětlovanou mušku. Výrobce nabízí dvě verze spoušťového ústrojí – s jednou a se dvěma spouštěmi. Provedení kozlic jsou také dvě – Saint-Hubert Luxe a Extra Luxe, lišící se kvalitou a povrchovou úpravou dřeva, gravurou – arabeskami a motivy zvěře – a samozřejmě také cenou. Zbraň se dodává jen s délkou hlavní 76 cm a se třemi výměnnými čoky Chokinox (MCX Q, MCX D a MCX P). Vyhazovače jsou automatické, dřevěná pažba anglická, zdrsněná rybinou a s výraznou pistolovou rukojetí. Hmotnost zbraně činí 3,1 kg.  
Další zajímavou zbraní z produkce Verney-Carron je broková kozlice Super 9 Paire De Fusils 12 M, která je téměř shodná s předchozím modelem. Svazek hlavní je ale spojen v celé jejich délce. Ze zbraně lze střílet i ocelovými broky, na konci lišty nad hlavněmi je perličková muška. Hlavně jsou vybaveny třemi vnitřními čoky (Quart, Demi a Plein). Pažba je anglická s pistolovou rukojetí, ocelová baskule je – stejně jako ovládací páka hlavní – zdobena jemnou arabeskou. Hlavně zbraně o hmotnosti 3 kg mají délku 71 cm.
Verney-Carron se kromě brokovnic prezentovala též samonabíjecí kulovnicí Impact NT ve dvou variantách – Impact NT a Impact NT Diamant. Obě verze, poháněné tlakem plynů na píst pod hlavní a se závěrem se šesti uzamykacími zuby na hlavě, s výměnným zásobníkem nebo výklopnou nábojovou schránkou, se liší především povrchovou úpravou, zdobením duralového pouzdra závěru a tvarem pažby a předpažbí včetně provedení jejich rybiny. Zájemce o zbraň zaujme především nový tvar lišty, nesoucí plátkové naháňkové hledí: tvoří dlouhý oblouk nad kořenem hlavně a celou její zadní třetinou a je v barvě pouzdra závěru. Muška je prosvětlovaná, regulovatelná, na vysokém držáku. Zbraně se vyrábějí v rážích 7x64, .300 Win.Mag., .270 WSM, 7 mm Rem.Mag. a na export také v ráži .30-06 Sprg. Přímý schránkový zásobník či nábojová schránka pojmou – podle ráže – dva až čtyři náboje. Délka volně plovoucí hlavně činí 52 cm, celková délka zbraně 107 cm a hmotnost 3,15 kg.
Americká firma Winchester představila brokový automat SX3 Combo 12 M SX3, jenž je podle výrobce „nejrychlejším brokovým automatem na světě (vystřelí údajně 12 nábojů za 1,442 s), který může střílet všechny náboje“. Zbraň si zachovává všechny přednosti starších verzí SX3. Jak napovídá její označení, je určena pro náboje 12 Magnum (12/76 mm) a hodí se k lovu ve všech typech honiteb. Jak tvrdí výrobce, jde o brokovnici „pro všechny a pro všechno“. Dodává se se dvěma výměnnými hlavněmi a dvěma předpažbími. Hlaveň Slug délky 61 cm slouží ke střelbě jednotnou střelou, hlaveň s hladkým vývrtem v délce 71 cm s výměnnými čoky ke střelbě hromadnou střelou. Nad hlavní je ventilovaná lišta, nad ústím perličková muška. Kombinaci hlavní doplňuje šedé pouzdro závěru a klasická dřevěná pažba. Zbraň má hmotnost – podle typu hlavně – 3, resp. 3,5 kg.          
Jako další novinku představila firma Winchester brokovou kozlici Select Lite 12 M. Jak již napovídá název, jde o lehké provedení kozlice Select, mezi různými verzemi brokovnic Select nejlehčí (zbraň má hmotnost jen 2,7 kg). Baskule je z lehké slitiny, zesílené ocelovou vložkou pro bezpečné uzamčení, takže má stejné vlastnosti jako klasická baskule ocelová. Hlavně umožňující střelbu ocelovými broky doplňuje 10 výměnných čoků. Spoušť je stavitelná, ventilovanou lištu nad hlavní doplňuje prosvětlovaná muška Truglo R se čtyřmi výměnnými vlákny. Pažba má výškově stavitelnou lícnici, úchopové plochy pažby nenesou rybinové zdrsnění v charakteristických oválech, ale klasickou rybinu po stranách předpažbí a pistolové rukojeti. Zbraň se dodává s hlavněmi dlouhými 66 a 71 cm (s delšími hlavněmi má hmotnost 2,8 kg).

STŘELIVO DO LOVECKÝCH A SPORTOVNÍCH ZBRANÍ (ING. VÁCLAV MALIMÁNEK)

V každoročních informacích o loveckém střelivu na veletrhu IWA se zpravidla snažíme zaměřovat pozornost na výrobky, které firmy prezentují jako novinky roku, a popisujeme, co daný výrobek přináší pro lovecké účely či sportovní střelbu. Z tohoto pohledu budí letošní ročník veletrhu přinejmenším rozpaky. Až dosud bývalo prestižní záležitostí každé firmy přijít každoročně, když ne s něčím novým, tak alespoň s rozsáhlejší inovací. Letos nám novinky nabídlo jen málo výrobců. Většina novinek, až na několik málo výjimek, které budou popsány, spočívala v rozšíření sortimentu a aplikací střel jiných výrobců do vlastních laborací.
Oproti předcházejícím ročníkům nebyla letos nijak zvlášť zdůrazňována ekologičnost výrobků. Každá významnější firma již takové výrobky ve svém sortimentu má a je na zákazníkovi, zda je bude používat.
Ještě než se budeme věnovat konkrétním výrobcům, lze obecně konstatovat, že v oblasti střeliva pokračuje expanze výrobků z východu. Široká prezentace firem ze států bývalého Sovětského svazu, ale také Číny a Turecka potvrzuje jejich úspěšnost na západních trzích.
Stánek tuzemské formy Sellier & Bellot vynikl rozsahem výstavní plochy, ale také šíří předváděného sortimentu, který pokrývá veškeré potřeby lovců i sportovních střelců. Novinky v podobě nového náboje nebo nové vlastní střely jsme se však nedočkali. Zklamáním bylo, že se jako novinka S&B neobjevilo vlastní řešení ekologické střely, které již profesionální lovci testují.
Zajímavostí jsou nově nabízené laborace střely typu Barnes Triple – Shock X Bullet. Přestože jsou celé z mědi, dosahují lepší účinnosti než klasické střely s olověným jádrem. Pracují v daleko širším rozmezí dopadových rychlostí a jejich zbytková hmotnost se přibližuje 100 %. Použitím tohoto typu střely se i „stoletá ráž“ zbraně zmodernizuje na úroveň současnosti, přičemž navýšení ceny je pod úrovní cen zahraničních výrobců.
Ani další firmy se do novinek příliš nehrnou. Např. RWS, vedoucí firma ze švýcarského nadnárodního koncernu RUAG Ammotec GmbH, přichází s novinkou v podobě Rottweil Steel Game 12/70 s ocelovými broky. Hromadná střela o hmotnosti 28 g s broky o průměru 2,6–3,25 mm dosahuje rychlosti 425 m.s-1. Nabídka nábojů s ocelovými broky je poněkud chudá oproti standardním nábojům s broky z olova. Ale podle rad, které poskytují „informátoři“, je znát, že firma ocelové broky za okrajovou záležitost nepovažuje.
Dalším výrobcem z tohoto uskupení je Norma, která vzhledem ke svým exportním destinacím rozšiřuje za pomoci amerických výrobců střel svůj sortiment o ráže větších kalibrů (404 Jeffery, 500/416 NE, 500 Jeffery apod.).
Američtí výrobci kulových nábojů, stejně jako evropští, nás novinkami letos také nezavalili. V brokových nábojích jsou nové americké výrobky navrženy účelově pro tamní specifické podmínky lovu. Jde např. o náboje navržené speciálně pro odstřel krocanů, náboje s jednotnou střelou určené pro lov jelení zvěře apod.
Jako novinku pro rok 2008 nabízí americká firma Barnes vylepšenou střelu pro střelbu na větší vzdálenost, označenou Tipped TSX. Dutina střely je v přední části ogiválu zakryta hrotem z modrého polymeru, sloužícího k vylepšení balistických vlastností. Lze předpokládat, že se toto provedení objeví i v nabídce S&B v příštím roce.
Věhlas Ameriky na veletrhu IWA zachraňovala firma Hornady. Kromě několika nových střel, střel pro lov „nebezpečné“ zvěře a rozšíření sortimentu připravila Hornady pro letošní veletrh dva lovecké náboje – .300 RCM a .338 RCM – a náboj pro sportovní střelbu na velké vzdálenosti 6,5 mm Creedmoor.
Úpravou nábojnice .375 Ruger, která byla zkrácena na délku vhodnou pro zbraně se střední délkou závěru, vznikly náboje moderního stylu nastoupeného počátkem 21. století. Jejich společným znakem je, že náboje výkonu magnum mají průměr báze totožný s průměrem nákružku u nábojů Magnum s nákružkovou nábojnicí. V nejrozšířenějším kalibru vznikl náboj .300 RCM a v nejoblíbenějším kalibru .338 RCM. Náboje jsou určeny především pro lov velké zvěře v lesnatých oblastech. K tomuto účelu provedla firma Ruger úpravy na své kulovnici Hawkey M77 tak, aby s tímto komorováním odpovídala podmínkám lovu v lesnaté krajině (délka hlavně 510 nebo 610 mm, závěr, pažba atd.). Označení náboje rovněž podává vysvětlení k použití. RCM jsou totiž počáteční písmena slov Ruger Compact Magnum. Optimalizovaný tvar nábojnice a použití nových prachů umožňují dosáhnout vyšších rychlostí při použití menší hmotnosti výmetné náplně o 10–15 %. Tato skutečnost se promítne do zvýšené životnosti hlavně a nižšího zpětného rázu.
Náboj 6,5 mm Creedmoor je určen pro sportovní použití při střelbě na velké vzdálenosti. Na bázi nábojnice .308 Win. je postaven rovnocenný náboj k již zavedeným nábojům pro tyto účely, jako jsou např. 6,5x47 Lapua nebo 6XC. Nábojnice je kratší, má téměř válcové tělo a krček je upraven pro střelu o průměru 6,70 mm. Zkrácení nábojnice umožňuje používání delších terčových střel ve standardních zásobnících pro .308 Win. Náboj pracuje s nižšími tlaky prachových plynů, což dává příslib delší životnosti hlavní i nábojnic. To je pro sportovní střelbu velmi důležité. Firma Hornady jej uvádí na trh se střelami typu A-Max., a to v hmotnostech 7,80 g (120 grs) a 9,10 g (140 grs) s počátečními rychlostmi 930 a 860 m.s-1. Pro své vlastnosti bude náboj zřejmě akceptován i lovci především ve stepních oblastech a firma jej bude osazovat loveckými střelami ze svého sortimentu.
Velký úspěch zaznamenávají na poli loveckého střeliva firmy z východu. Ruské společnosti Barnaul, Wolf a Rekord se vyprofilovaly teprve v posledních letech. Mají omezený sortiment, který vychází z vojenských ráží, ale konkurují cenami. Současná situace na trhu barevných kovů jim dává nové možnosti. Technologii výroby munice přeorientovaly pro výrobu loveckých nábojů převážně s ocelovou nábojnicí. Využití strojů hromadné výroby podstatně snížilo i výrobní náklady. Jak se tyto firmy díky nízkým cenám prosadily na tuzemském trhu, je všeobecně známo. Ony však doslova zaplavily i Ameriku, která vždy lpěla na mosazné nábojnici, a to i pro vojenské účely! Ekonomika se prosadí i proti tradici …
Litevská firma D Dupleks je známá na našem trhu pro své jednotné střely do brokovnic typu DUPO, MONOLIT, ROSSA a HEXOLIT. Výrobce představil i jejich aplikace v nábojnici 12x76.
Zajímavá byla také expozice polské firmy Fam-Pionki. Ta má docela slušný výběr brokových nábojů, a to jak pro sportovní střelbu, tak pro lovecké účely, navíc v cenách dosud přijatelných pro české myslivce.
Srbský výrobce Prvi Partizan rozšířil svůj výrobní program o ráže 8x57 IRS, 8x60 S a pro amerického zákazníka přistoupil k výrobě původně francouzského vojenského náboje 8x50 R Lebel.
Podnětů a zajímavostí IWA 2008 přinesla mnoho, skutečných novinek jen několik, jak je patrné z uvedeného přehledu. Zatímco my ještě probíráme zážitky a procházíme nastřádané informace v průběhu IWA 2008, firmy již „zbrojí“ na IWA 2009. V příštím roce se veletrh koná ve dnech 13.–16. března.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku