Z našich honiteb
Sokoliarstvo, 1. diel: História sokoliarstva
Tomáš Krivjanský: Sokoliarstvo, 1. diel: História sokoliarstva. V r. 2007 vydal Epos, Ružomberok. Rozsah 208 stran formátu A4, přes 530 barevných a černobílých fotografií a obsahuje audiovizuální přílohu. Prodejní cena slovenského vydání 449 Kč.
Našim myslivcům je autor známý knihou o loveckém střelectví, která vyšla česky v loňském roce. Sám se o sokolnictví zajímal od dob studií na lesnické škole a je jedním ze zakládajících členů Slovenského klubu sokolníků a jeho funkcionářem.
Kniha nám představuje historii sokolnictví přibližně za posledních 4500 let, počínaje Asií, Evropou, obdobím Velké Moravy, připomíná Fridricha II. a jeho slavné dílo De arte venandi cum avibus, rozvoj sokolnictví v Evropě a jeho úpadek v polovině 18. století a konečně obnovený zájem o tento způsob lovu od poloviny 20. století. Podrobně jsou zachyceny zdejší i zahraniční sokolnické organizace. Samostatné oddíly jsou věnovány odezvě sokolnictví ve výtvarném umění staré doby i současnosti, ve filatelii a na bankovkách.
Rozsáhlých znalostí o předmětu svého zájmu využil autor v množství obrazových příloh; u některých z nich by čtenář uvítal uvedení původu. Zajímavá jsou vyobrazení sokolnických potřeb i předmětů uměleckých. Ve slovenské i v naší literatuře se s obdobným komplexním dílem o dějinách sokolnictví nesetkáváme.
Druhý díl, plánovaný na letošní rok, se má zabývat loveckými ptáky, jejich potravou, sokolnickým odborným názvoslovím, výstrojí, výcvikem dravců, jejich odchovem a chorobami.
Naši sokolníci dostávají v Krivjanského knize dílo, po kterém jistě se zájmem sáhnou.
Rš
Přehlídka trofejí v Tutlekách
Přes 1000 trofejí z loňské sezóny bylo v týdnu od 19. do 25. dubna t. r. vystaveno na přehlídce v Tutlekách (okr. Rychnov n. Kn.). Uspořádal ji Městský úřad v Kostelci nad Orlicí společně s MÚ v Rychnově n. Kn. a v Dobrušce ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Rychnov n. Kn. Zajištění akce si vzali na starost myslivci z MS Štědrá.
Největší množství předložených trofejí pocházelo ze srnčí zvěře. Nejsilnější parůžky nosil pětiletý srnec, který byl uloven v honitbě Synkov (124,55 b. CIC).
K výraznému nárůstu v počtu trofejí oproti loňskému roku došlo u jelenů (vloni bylo předloženo 71 trofejí, letos 129). Je potěšitelné, že se výrazně zvýšilo i zastoupení trofejí jelenů II. a III. věkové třídy (celkem 36 ks). Desetiletému osmnácterákovi z MS Liberk Hláska přiřkla hodnotitelská komise 201,48 b. CIC, což představuje stříbrnou medaili. Trofeje dalších šesti jelenů dosáhly na medaili bronzovou.
Mufloní trofeje již nejsou takovou chloubou Rychnovska, jak tomu bylo v minulosti. Alarmující je, že 36 % trofejí bylo označeno „červeným bodem“. Nejsilnější ze 46 vystavených toulců pocházely z honitby Bartošovice a měly hodnotu 212,75 b. CIC.
Daňčích trofejí bylo k vidění 51, žádná z nich však nedosáhla významnější bodové hodnoty.
Vloni myslivci z Rychnovska ulovili rekordních 1362 divočáků. Na přehlídku byly předloženy zbraně 25 kňourů, přičemž nejsilnější pocházely z obory Bědovice (126,45 b. CIC, věk kňoura 7 let). Bartošovická honitba vydala zbraně hodnoty 113,80 b. CIC.
Na přehlídce se objevila také trofej siky Dybowského z obory Opočno, devět liščích lebek (3x stříbrná a 5x bronzová medaile) a dvě lebky psíka mývalovitého (jedna stříbrná medaile).
Zajímavostí přehlídky bylo předložení trofeje čtrnáctiletého jelena včetně vývojové řady shozů. Jelena ulovila majitelka společnosti Lesy Janeček, s. r. o., Soňa Klímová ve vlastní honitbě v Orlických horách.
Text a foto Ludvík Lesný
Chrudimská přehlídka trofejí
Přehlídka trofejí spárkaté zvěře ulovené v loňském roce, které předložili uživatelé honiteb v působnosti pověřených úřadů měst Chrudim a Hlinsko, se konala ve dnech 25.–27. dubna t. r. v hotelu Šustr v Nasavrkách. Trofeje byly uspořádány v přehledném katalogu, v němž návštěvník přehlídky našel podrobné informace o každé z nich.
Za myslivecký rok 2007 bylo ve volných honitbách a oborních chovech Chrudimska uloveno 76 kusů jelení zvěře (19 jelenů, 32 laní a 25 kolouchů), 168 kusů mufloní zvěře (48 muflonů, 62 muflonek a 58 muflončat), 1591 kusů srnčí zvěře (634 srnců, 524 srn a 433 srnčat) a 1527 divočáků (147 kňourů, 136 bachyní a 1244 selat a lončáků).
Nejsilnější trofej jelena lesního za uvedené období pochází z obory Slavice (235,74 b. CIC, 11 let). Janovickou oboru zastupovala trofej třináctiletého jelena, ohodnocená 207,97 b. CIC. Nejsilnější beran z oborního chovu (233,50 b. CIC, 7 let) byl také z Janovic. Silnou mufloní trofejí se mohla pochlubit i volná honitba Mysliveckého sdružení Krásné: 217,70 b. CIC, 7 let. Nejsilnější srnčí parůžky (133,65 b. CIC, 6 let, úhyn) reprezentovaly MS Lověna Chrast. Silného srnce předložilo i MS Tuněchody (120,55 b. CIC, 6 let).
Přehlídce předcházel páteční blok přednášek o myslivosti a obornictví u s. p. Lesy České republiky, uspořádaný pro žáky základní školy Nasavrky. Sobotní slavnostní zahájení přehlídky proběhlo za doprovodu trubačů. Kromě trofejí byly k vidění sokolnické ukázky a prezentace lesnických a mysliveckých firem. Odpoledne mohli zájemci vyslechnout přednášku ing. V. Tlapáka o preparaci trofejí a ošetření zvěřiny. Zdařilou akci navštívilo odhadem 2000 myslivců a přátel přírody.
Text a foto Bc. Miroslav Holub
Závody Interlovu Praha, s. r. o., v Přerově a Třech Sekerách prodány
V minulém čísle našeho časopisu jsme informovali o neúspěšné dobrovolné dražbě samostatných částí podniku Interlov Praha (závody Přerov a Tři Sekery), která proběhla 10. dubna t. r. Dne 30. dubna proběhla opakovaná dobrovolná veřejná dražba již úspěšně – oba závody byly prodány. Podle internetových stránek ČMMJ zachovají noví majitelé výkup zvěřiny.
Redakce
PREMIN Spárkatá zvěř
Aplikace minerálních doplňků Premin Spárkatá zvěř (tab. 1) byla ověřena v terénní praxi především u srnčí zvěře, a mimo celkového zkvalitnění zvěře jsou v těchto honitbách loveni srnci s kapitálními parůžky, včetně medailových hodnot. Dříve se v těchto lokalitách tak trofejově silní srnci nevyskytovali. Aplikace minerálních doplňků parohaté spárkaté zvěři je určena pro volné chovy, oborní chovy a lze ji provádět i ve farmových chovech.
Způsoby aplikace
a) v jadrném krmivu s přimícháním 4 % minerálního krmiva. U jelení a daňčí zvěře s počátkem aplikace nejméně 3 měsíce před shazováním paroží a po dobu jeho tvorby. U srnčí zvěře od začátku září, kdy je zásadní příjem jadrných krmiv z důvodů vytvoření tukových rezerv pro snazší přečkání zimního období. Množství aplikovaného krmiva s přimícháním 4 % minerálního krmiva v běžných denních krmných dávkách, případně po postupném přizpůsobení mikroflóry bachoru hlavně u srnčí zvěře i v rozsahu „co si sama vezme“, samozřejmě při stabilním složení mineralizovaného jadrného krmiva a ostatních krmiv.
b) v dužnatých krmivech (jablečné výlisky, strouhaná cukrovka a krmná řepa), senáži a siláži. Při každém vyložení těchto krmiv výhradně na k tomu určené krmné stoly rovnoměrně posypat jednotlivě asi 5 cm vrstvy vykládaného krmiva minerálním krmivem v celkovém množství do 4 % jeho hmotnosti.
c) celoroční aplikace ve slaniscích, a to umístěním minerálního doplňku spolu s kusovou kamennou solí nebo minerální doplněk promísit se sypkou solí v poměru 1 váhový díl sypké soli na 2–3 váhové díly minerálního doplňku.