Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 06/08

Lovecká střelba 6/2008

1. kolo Českého poháru v univerzálním trapu

V sobotu 12. dubna t. r. proběhlo na střelnici Mělník – Chloumek 1. kolo Českého poháru v univerzálním trapu (ČP UT). Závodu se zúčastnilo 32 střelců v kategoriích senioři, veteráni, superveteráni a ženy.
Závod proběhl plynule, střílelo se na dvou připravených střelištích 100 terčů. O pořadí ve dvou kategoriích rozhodly rozstřely.
2. kolo ČP UT a zároveň Grand Prix Fitasc se koná 3. a 4. května t. r. na střelnici v Českých Budějovicích – Šindlových Dvorech.

Annette Isfortová a Bernd Pöppelmann vystavují na loveckém zámku Ohrada

U příležitosti konání letošních Národních mysliveckých slavností a Mistrovství Evropy ve vábení jelenů budou na loveckém zámku Ohrada u Hluboké nad Vltavou vystavovat své obrazy známí němečtí malíři Annette Isfortová a Bernd Pöppelmann. Prodejní výstava obrazů potrvá od 27. června do 2. července t. r.

Ze zahraničí

Rakousko: Dbej na své hranice!

Zemská vláda v nejmenší rakouské zemi, ve Vorarlbersku, zahájila kampaň pod heslem „Dbej na své hranice!“, která má především turisty a výletníky vyzvat, aby měli ohled na klid volně žijících zvířat, tedy aby dodržovali vykázané stezky, psy drželi na vodítku apod. Kampaň probíhá v kinech, televizi, je plakátována a je podpořena reklamními a propagačními předměty. Účelem je návštěvníkům vysvětlit, že příroda je důležitým životním prostředím zvířat i rostlin.
Podobnou iniciativu bychom uvítali i u nás.
Wild und Hund, 7/2008, Rš


Zelení v Evropském parlamentu

Při projednávání směrnic EU o trestněprávní ochraně životního prostředí se v evropském parlamentu pokusily dvě poslankyně Zelených z Holandska o návrh, „aby sportovní lov (rozuměj myslivost) a pytláctví“ byly trestné. Po intervenci Federace mysliveckých svazů EU (FACE) se výbor pro životní prostředí vyslovil velkou většinou proti jejich návrhu.
FACE objasnila, že myslivci se jednomyslně staví proti pytláctví a nejasná definice lovu jako sportu povede v některých členských státech EU ke střetům. V tiskových informacích pranýřuje FACE pokus Zelených a dalších odpůrců lovu, kteří myslivost představují jako něco neetického a nepřijatelného.
Wild und Hund, 7/2008, Rš

Malta: poslední varování

Ostrov Malta dostal od EU poslední varování, protože ačkoliv je členem EU, dosud neprosadil zákaz lovu ptáků na jarním tahu, který měl platit od června 2006. Ostrovu teď hrozí vysoká pokuta.
Jäger, 2/2008, Rš

Husice egyptská se šíří

V Dolním Sasku, německé spolkové zemi ležící na severu státu, byla mezi lovnou zvěř zařazena husice egyptská (někdy nazývaná také husa nilská). Rychle se rozšiřuje a ohrožuje domácí druhy. Kritici upozorňují, že při lovu hrozí nebezpečí její záměny s některými chráněnými druhy.
Jäger, 2/2008, Rš

Malá naděje na přežití

Podle studie vypracované na univerzitě v Exeteru (Anglie) mají šelmy narozené v zajetí malou naději na přežití po vypuštění do volnosti. To je závěr výzkumníků, kteří sledovali 45 šelem, jež přišly na svět v zoologických zahradách. Zvířata v zajetí ztratila přirozené chování, jež jim zaručuje přežití ve volnosti, především strach před člověkem, počínaje v to střet s vozidlem. Také při opatřování potravy to mají těžší a též snadněji onemocní. Ukázalo se, že obtíže mají rovněž v oblasti sociálního chování s ostatními příslušníky druhu. Vědci došli k závěru, že podíl přežití je u zvířat pocházejících ze zajetí přibližně 1:3.
Deutsche Jagdzeitung, 3/2008, Rš

Německo: rysi napadeni prašivinou

V pohoří Harz bylo nalezeno osm uhynulých rysů, silně napadených prašivinou. Je podezření, že se nakazili při lovu prašivinou nakažených lišek. Podobné zprávy došly také ze Švýcarska a z Finska. Protože po očkování lišek proti vzteklině je prašivina jedinou významnou chorobou snižující stav lišek, jeví se jako nutnost jejich počet tlumit. Kořistí rysů se stávají i zdravé a dospělé lišky.
Der Anblick, 3/2008, Rš

Náhodné červnové setkání

Svatopluk Šedivý

Po polní cestě se štěrkovým a písčitým povrchem, jež vede mezi loukami, přijíždím k můstku přes potok. Auto odstavuji na jedné z odboček. Cesta dále pokračuje přes můstek a stoupá protější strání k lesu. Vystupuji z auta a ze zavazadlového prostoru si beru stativ, kameru, fotoaparát a batoh s maskovací sítí.


Staré zlaté časy

Zvířata a hudba

Kterýs francouzský učenec podnikl zajímavou procházku světem zvířecím, aby sebral bohatý materiál k pojednání o tom, jaký „hudební smysl“ mají různá zvířata. U měkkýšů a zoofytů s takovým smyslem se neshledáváme. Pavouci prý však mají vysoce vyvinutý hudební cit a vypráví se o nich, že jedinými posluchači uvězněných hudebníků, kteří si dlouhou chvíli krátili hudbou, byli pavouci. Mezi hmyzem je celá řada výkonných hudebníků, jako např. kobylky, cvrčkové, včely atd. Nehudebními jsou ryby. O mnoho zajímavějšími jsou plazy, a mezi nimi obzvláště hadi, kteří se dají zkrotiti zvuky flétny. O některých kmenech indiánských se vypráví, že lákají k sobě hady zpěvem, aby je pak zabili a maso jejich, jež mají velice rádi, snědli. Také želvy dají prý se vyrušiti ze svého klidu pískáním. Mezi ptáky mají mnozí velký talent hudební.

Dobrou chuť

Kančí pečeně s višňovou omáčkou

600 g zvěřiny z divočáka na pečení, 150 g kořenové zeleniny (mrkev, celer, petržel), jedna cibule. Na mořidlo: 200 ml vody, 100 ml octa, bobkový list, čtyři zrnka nového koření, lžička celého černého pepře, sůl. Na omáčku: 150 ml červeného vína, 200 g vypeckovaných višní (i mražených), 100 g višňového džemu, pět kostek cukru, větší špetka mleté skořice, lžička citrónové kůry, škrobová moučka, citrónová šťáva.


Úvodník 6/2008

Ing. Ctirad Rakušan

Vážení čtenáři,
životní prostředí se snahami o maximální zisk proměňuje nápadně rychle. Před 20 lety vznikaly nejprve dobrovolně a jako z nouze ctnost, později za finanční kompenzace Evropské unie, tzv. zelené úhory – části zemědělské půdy, které byly vyjmuty z hospodaření, nesměly se obdělávat, hnojit a chemicky ošetřovat. Byla to cesta, jak zabránit nadprodukci zemědělských plodin, zejména obilí. Protože tento způsob vynětí zemědělských ploch z hospodaření neměl očekávaný účinek, bylo od r. 1993/94 uloženo Evropskou unií dát do klidu 15 % zemědělské půdy.


Novela veterinárního zákona přináší změny v systému prodeje ulovené volně žijící zvěře

MVDr. Jana Horňáčková

Dne 12. května t. r. podepsal prezident republiky zákon ze dne 24. dubna 2008, kterým se mění zákon č. 166/1999 Sb., o veterinární péči a o změně některých souvisejících zákonů (veterinární zákon). Nový zákon, který v době přípravy tohoto článku ještě nevyšel ve Sbírce zákonů, přináší mnoho nového v oblasti nakládání se zvěřinou. Dosavadní systém zdravotní a hygienické kontroly zvěřiny předepisoval, že veškerá ulovená zvěř určená pro prodej či jiný způsob uvádění do oběhu musí být prohlédnuta na sběrném a prohlížecím místě nebo zvěřinovém závodě úředním veterinárním lékařem. K prohlídce musely být společně s tělem uloveného zvířete dodány také vnitřní orgány. Novela veterinárního zákona tento systém mění. Zásadními změnami je zavedení tzv. přímého prodeje a s tím související zavedení proškolených osob.

Katarální horečka ovcí (bluetongue) a zvěř

Prof. RNDr. Jiří Lamka, CSc., MVDr. Pavel Barták, Ph.D.

K nově prokazovaným nákazám na území ČR patří tzv. katarální horečka ovcí, označovaná též bluetongue. Ohniska nákazy v chovech hospodářských zvířat jsou v současnosti hlášena z mnoha států Evropy. Jejich souhrnný počet dosahuje více než 20 tisíc včetně dvou ohnisek v ČR. K nákaze jsou vnímaví pouze přežvýkavci – skot, ovce, kozy, jelenovití na farmách i volně žijící spárkatá zvěř. Monitoring bluetongue a preventivní opatření Státní veterinární správy ČR (SVS ČR) se tedy týkají i zvěře.

Potravní strategie šumavského jelena

Mgr. Jarmila Krojerová, Ph.D., mgr. Miroslava Barančeková, Ph.D. a mgr. Pavel Šustr, Ph.D.

Ve Světě myslivosti č. 3, 4, 5/2008 byly publikovány články o „prostorovém“ chování šumavské jelení zvěře (seriál Šumavský jelen z ptačí perspektivy I.–III., autor P. Šustr). V Národním parku Šumava probíhá v návaznosti na zmíněný projekt telemetrického sledování také studie zaměřená na potravní ekologii jelení zvěře. Podrobná znalost její potravy v průběhu roku a údaje o kvalitě potravy společně s výsledky telemetrického sledování nám pomohou celkově pochopit chování jelení zvěře v tomto prostředí i význam zvěře pro přirozenou obnovu lesa.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku