Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 06/08

Seminář „Biologie jelenovitých 2“

Redakce

V r. 2000 se v Hranicích uskutečnil seminář věnovaný biologii jelenovitých. Akce věnovaná chovatelům jelenovitých ve volnosti, v oborách i na farmách měla velký ohlas, o sborník referátů, který vyšel s určitým odstupem, byl značný zájem. Roky plynuly a chovatelé se stále častěji ptali, zda se uskuteční něco podobného. Hlavní organizátor akce – Asociace farmových chovů jelenovitých ČR – tyto hlasy vyslyšela a ve dnech 2. – 3 dubna t. r. uspořádala ve spolupráci s Výzkumným ústavem živočišné výroby v Praze – Uhříněvsi, Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Ústí nad Orlicí, Krajským úřadem Pardubického kraje a fakultou agrobiologie, potravinových a přírodních zdrojů České zemědělské univerzity celostátní vzdělávací seminář Biologie jelenovitých s pořadovým číslem 2.

Krkavec velký – rozporuplný zástupce naší ptačí fauny

Prof. RNDr. Karel Šťastný, CSc., a prof. RNDr. Vladimír Bejček, CSc.

Nejmohutnějšího představitele čeledi krkavcovitých – krkavce velkého (Corvus corax) – není třeba zvlášť představovat. V tomto příspěvku se zaměříme na jeho výskyt a rozšíření u nás i v zahraničí a budeme se věnovat i složení potravy krkavců. Odpovíme tím na otázku, zda je krkavec výlučným predátorem, nebezpečným nejen pro drobnou zvěř, jak je v myslivecké praxi vžito.

Konference o lasicovitých šelmách

Doc. RNDr. Petr Koubek, CSc., a mgr. Peter Vallo

Ke konci loňského roku se v Třeboni sešlo téměř 100 odborníků z celé Evropy, které spojuje výzkum lasicovitých šelem. Během čtyř dnů měli příležitost vzájemně se seznámit s výsledky své práce, prezentovanými v 73 referátech nebo posterech.   

Rarita roku 2008 - I. kolo

I. kolo soutěže Rarita roku 2008 je za námi! Počtem přihlášených trofejí (10) bylo zahřívací, ale jejich atraktivitou potvrdilo, že se máme letos v soutěži opět na co těšit!

Povinné členství v myslivecké organizaci?

V r. 1992 u nás bylo novelou zákona o myslivosti zrušeno povinné členství v jednotné myslivecké organizaci jako jedna z podmínek pro vydání loveckého lístku. Přestože od tohoto kroku letos uplyne 16 let, jde o stále živou záležitost. MVDr. Miroslav Vodňanský ze Středoevropského institutu ekologie zvěře a ing. Petr Zgarba, poslanec Parlamentu ČR za ČSSD a bývalý ministr zemědělství, vyzvali v loňském roce na besedě na parlamentní půdě k diskusi na toto téma (Myslivost č. 9/2007). Podle dr. Vodňanského by bylo povinné členství zapotřebí, neboť by prospělo rozvoji myslivosti. Na druhé straně existuje obecný názor, že myslivost je vykonávána dobrovolně a z tohoto pohledu nelze myslivce, resp. občany obecně nutit být členy jakékoliv organizace, pokud se tak sami nerozhodnou. V naší anketě jsme oslovili představitele domácích mysliveckých organizací a položili jim následující otázku: Jste pro povinné členství držitelů loveckých lístků – občanů ČR – v myslivecké organizaci obecně?

Lov na kňoury v Turecku

Ing. Petr Ziegrosser

Každý lovec má lovecké sny a snaží se o to, aby se mu splnily. Jedním z loveckých snů je ulovení starého silného kňoura. Často slyšíme z vyprávění kamarádů, že kdesi v sousední honitbě byl uloven silný kňour o hmotnosti přes 100 kg a doufáme, že stejně stejný, nebo ještě silnější, přijde také nám na vnadiště, nebo kolem nás potáhne při naháňce. Problém je v tom, že v Čechách kňouři nezestárnou. Jsou však státy, kde lze silné kňoury s úspěchem lovit …

IWA 2008 – novinky v lovecké optice

Ing. Jiří Fencl
 
Stejně jako každý rok se i letos na veletrhu IWA v Norimberku objevily nové pozorovací a zaměřovací dalekohledy, ale i přístroje optoelektronické. V tomto příspěvku, jímž navážeme na informaci z květnového čísla o loveckých a sportovních zbraních na veletrhu IWA, si některé z nich představíme.

Příběhy loveckých obrazů - Antonín Kolář

Petr Šeplavý

Abych dostál názvu našeho seriálu, představuji váženému čtenáři Světa myslivosti obraz „Tetřívci“ od Antonína Koláře. Obrázek, jenž zdobí stěnu nade dveřmi mé kanceláře, je jeden z mála olejů, které Antonín namaloval. Jeho hlavní výtvarnou činností je totiž sochařství, medailérství a plastika. Jeho srdce patří přírodě a myslivosti, v žilách mu koluje zelená krev a myšlenky bloudí s múzami, které navštěvovaly mistry sochaře baroka.

Ještě jednou k veletrhu Silva Regina 2008

Vladimír Paulišta

Již více povolaných odborníků se o letošním jubilejním brněnském veletrhu Silva Regina vyjádřilo téměř v superlativech. Dokonalá organizace, do posledního místa zaplněný rozlehlý pavilon Z, rekordní návštěva, účast významných osobností i příjemné jarní počasí; to je jen letmý výčet okolností, které přispěly ke zdárnému průběhu mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu. Na hodnocení veletrhu jsme se zeptali člena výstavního výboru dr. ing. Jaroslava Pospíšila.

Exponáty oceněné na veletrhu Silva Regina 2008

Redakce

Trojlístek veletrhů Techagro, Animal Vetex a Silva Regina, jenž v dubnu přilákal na brněnské výstaviště rekordní počet vystavovatelů i návštěvníků, je úspěšně za námi. Čtenáře bude jistě zajímat, jak dopadly exponáty zastupující mysliveckou oblast, přihlášené do soutěže Grand Prix Silva Regina.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku