Srnec byl uloven!

Redakce

Budete-li vzpomínat na loňský ročník soutěže Rarita roku, určitě si vybavíte trofej, která skončila v celkovém pořadí na druhém místě. Mohutné tmavé perlené parůžky, na nichž snad ani nešlo zjistit počet výsad, neboť byly rozeklané do všech směrů a jistě by se dalo dlouho diskutovat nad tím, co je perla a co výsada. Lovec srnce – ing. Ivan Černý z Bzence – slavnostně převzal 28. listopadu 2007 z rukou zástupkyně Vojenských lesů a statků ČR, s. p., jednoho z partnerů soutěže, cenu za druhé místo v soutěží. Bylo jí pozvání na lov srnce II. nebo III. věkové třídy v honitbě Ralsko, kterou spravuje mimoňská divize VLS.

Uplynulo několik měsíců, přišla nová lovecká sezóna a ing. Černý se pomalu chystal do Mimoně k „převzetí“ své ceny. Po dohodě s ředitelstvím VLS Mimoň byl termín jeho příjezdu stanoven na první srpnový víkend. Ing. Černý přicestoval z Moravy na sever Čech v pátek 1. srpna odpoledne, takže večer již bylo možné jít na lov. Zkušený lovecký průvodce ing. Luboš Vodolan vzal hosta do části honitby organizačně spadající pod Lesní správu Hamr, kde měl obeznáno několik srnců. Lov však nebyl snadný. Horké a dusné počasí způsobilo, že zvěř v ty dny vytahovala večer pozdě a ráno zatahovala brzy. Srnců bylo vidět dost, ale stále nepřicházel „ten pravý“. Situace se opakovala v sobotu ráno i večer. Lovecké štěstí se na ing. Černého usmálo v neděli 3. srpna před šestou hodinou ranní. V doprovodu ing. Vodolána se mu podařilo ulovit šesteráka v bodové hodnotě kolem 75 b. CIC. Srnci byla vzdána poslední pocta, lovec obdržel úlomek s přáním „Lovu zdar!“. Ke gratulaci se samozřejmě připojuje celá redakce Světa myslivosti!
V době, kdy se uskutečnilo „předání“ druhé ceny z loňského ročníku soutěže, již naplno běží ročník nový. Čtenáři Světa myslivosti si mohou opět na stránkách časopisu prohlížet nejzajímavější srnce, kteří byli uloveni v našich honitbách. Do konce letošního ročníku soutěže zbývají ještě dvě kola, takže máte-li doma zajímavou trofej, neváhejte, vyfotografujte ji a snímek zašlete do redakce. Třeba to budete Vy, kdo příští rok pojede do Mimoně na srnce! Nebo na kamzíka do Alp! Začátkem října se tam chystá výherce soutěže Rarita roku 2007 Jan Slavětínský. Bližší informace o průběhu lovu v reprezentační honitbě firmy Swarovski, která věnovala do soutěže tuto velmi atraktivní cenu, přineseme v listopadovém Světě myslivosti.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku