Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 09/08

Lovy v Bialowiežském pralese

Ing. Petr Ziegrosser

Úměrně tomu, jak klesají šance na ulovení dobrého jelena v našich honitbách, narůstá počet lovců, kteří hledají nová „loviště“ v zahraničí. Jednou z nově objevených loveckých oblastí je běloruská část Bialowiežského pralesa.

Mistrovství Evropy v loveckém parkúru Hirtenberg, Rakousko

Petr Zvolánek

Více než 800 parkúrových střelců z celé Evropy se ve dnech 8.–13. července t. r. sešlo na střelnici v rakouském Hirtenbergu, aby se utkali o titul mistra Evropy v loveckém parkúru (LP). České barvy v kategoriích junioři, senioři a veteráni obhajovalo 25 střelců, členů Asociace střelců na asfaltové terče. Naši republiku zároveň reprezentovala velmi početná skupina rozhodčích a pullerů (vypouštěčů terčů), které si organizátoři přizvali na pomoc.

Mistrovství Evropy v loveckém víceboji Polsko 2008

Jan Buksa

Devátý ročník Mistrovství Evropy (ME) v lovecké střelbě byl zorganizován na jihu Polska pod patronací FITASC od 7. do 10. srpna t. r. Zúčastnilo se ho 132 střelců ze 17 států Evropy. Za místo konání byla vybrána střelnice ve Slezských Siemianovicích nedaleko Katovic ve Slezském vojvodství, které sousedí s Moravskoslezským krajem. Naše barvy hájilo jedno šestičlenné družstvo a dalších šest jednotlivců.

Mistrovství světa v univerzálním trapu

Karel Pučálka

Francie hostila ve dnech 17.-20. července t. r. Mistrovství světa (MS) v univerzálním trapu (UT), které bylo zároveň letošním finále Světového poháru v UT. Rekordních 625 střelců z devíti převážně evropských států se sjelo do městečka Ychoux, ležícího přibližně 80 km jižně od Bordeaux.

V. ročník soutěže O pohár Světa myslivosti

Ing. Dalibor Pačes

V letošním roce se konal již V. ročník dvoudenní soutěže slídičů a retrívrů O pohár Světa myslivosti. Stejně jako v uplynulých letech soutěž proběhla druhý srpnový víkend v honitbě Mysliveckého sdružení Roháč Malešov na Kutnohorsku. O její uspořádání se postaral Klub chovatelů loveckých slídičů (KCHLS) ve spolupráci s Okresním mysliveckým spolkem ČMMJ Kutná Hora. Méně znalým připomínáme, že o pohár Světa myslivosti se může ucházet pouze ten z účastníků, který absolvuje jak klubové podzimní zkoušky (PZ), tak klubové speciální zkoušky z vodní práce (SVP). O pořadí v soutěži rozhoduje koeficient úspěšnosti.


Premiéra soutěže o pohár pojišťovny Halali

Ing. Dalibor Pačes

V sobotu 9. srpna t. r. proběhl na Pardubicku v honitbě Mysliveckého sdružení Žernov Chvojenec první ročník soutěže O pohár HALALI, všeobecné pojišťovny, a. s. Jde o speciální zkoušky loveckých psů z vodní práce, a jak vyplývá z názvu, patronaci nad soutěží převzala pojišťovna Halali.

Broková kozlice Daytona Renato Gamba

Ing. Jiří Fencl

Novinkou na našem trhu brokových zbraní je kozlice Daytona. Zbraň z kategorie luxusnějších vyrábí italská firma Renato Gamba, jedna z nejstarších evropských zbrojovek. V tomto příspěvku si stručně představíme jak známého výrobce zbraní, tak především „vlajkovou loď“ jeho výrobního programu.

Firma EMU s úplně novým strojem! Čtyřkolka – či co to je?

Miroslav Roth

V poslední době se u nás stále častěji setkáváme se zvláštním druhem čtyřkolky. Zatímco u „klasické“ musí spolujezdec sedět za řidičem, u „té zvláštní“ sedí pohodlně vedle řidiče. Ten má navíc za zády velice užitečnou korbu. Je jen na uživateli, vybere-li si raději „klasickou“ čtyřkolku nebo dá přednost „té zvláštní“, která je bezpochyby strojem pro univerzální použití. Druhé jmenované čtyřkolky k nám dováží firma AUSTRALIA export-import, s. r. o., a na tuzemském trhu je nabízí pod názvem EMU tractor 500.

Příběhy loveckých obrazů – Helmut Busch

Petr Šeplavý

Kresba koroptviček v zimě od německého malíře Helmuta Busche patří k mým oblíbeným obrazům. Je to tím, že mám námět koroptví rád, a také proto, že mi připomíná osud člověka – myslivce a lesníka, který se díky poctivé a usilovné práci vypracoval v uznávaného malíře zvěře. Malíře, kterého znají i naši myslivci.

Myslivost u Lesního závodu Židlochovice (III.) – myslivecké památky

Redakce

V rámci seriálu o myslivosti u Lesního závodu Židlochovice (Lesy České republiky, s. p.), který letos vychází ve Světě myslivosti, pokračujeme dílem věnovaným mysliveckým památkám na území LZ. Úmyslně ho zařazujeme do rubriky „Pozvánka na výlet“, neboť hustota historických staveb souvisejících s lovem přímo vyzývá k návštěvě.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku