Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 09/08

Oborní chovy ve Středočeském kraji (II.)

Ing. Dalibor Pačes

V srpnovém čísle našeho časopisu jsme v první části představení oborních chovů Středočeského kraje věnovali pozornost devíti oborám ležícím v okresech Příbram, Praha-západ, Kladno, Mělník, Praha-východ a Rakovník. V tomto pokračování dostane prostor dalších devět obor. Pět z nich se rozkládá na území okresu Mladá Boleslav a po dvou v okresech Nymburk a Kolín. Kromě jedné, v níž je hlavní zvěří prase divoké, se ve všech chová daněk evropský a někde též muflon.

Zaklesnutí jeleni, aneb příběh s napůl šťastným koncem …

Robert Mareš

Nestává se příliš často, že ve volné přírodě narazíme na jeleny zaklesnuté do sebe parožím. Pokud k takovému setkání dojde, většinou přicházíme již pozdě a stáváme se pouze smutnými svědky jelení tragédie – konce dvou soupeřících jelenů, kteří při souboji o laně doplatili životem na členitost a sílu svého paroží.


Nové nejlepší rady pro myslivceGert G. von Herling, Carsten Bothe: Nové nejlepší rady pro myslivce. V r. 2008 vydal Víkend, Líbeznice. Z němčiny přeložila Anna Štorkánová. Rozsah 119 stran, 112 obrázků. Prodejní cena 299 Kč.

Myslivecká výročí – záříNa 4. září t. r. připadají nedožité devadesátiny nedávno zemřelého grafika Jaroslava Bézy. Narodil se v Hulicích (1918), malé obci ležící jižně od Zruče nad Sázavou. Svou uměleckou činnost spojil po 2. světové válce s Československou mysliveckou jednotou, pro niž vytvořil pamětní a grafické listy, diplomy, odznaky a medaile. V r. 1949 dal podnět k akci Červen – měsíc myslivosti.
Zemřel 7. března t. r. v Tehovci nedaleko Říčan.


Výstava lesnických uniforem na zámku Úsov

PaedDr. Zdeněk Doubravský

Slavnostní vernisáží byla dne 1. srpna t. r. v prostorách Staré školy na úsovském zámku (okr. Šumperk) otevřena výstava s názvem „Krása lesnických uniforem“. Komorní výstavu, představující některé historické stejnokroje zaměstnanců státních lesů z 30. až 90. let minulého století, uspořádali pracovníci Vlastivědného muzea v Šumperku z exponátů rozsáhlé soukromé sbírky znalce a sběratele historických i soudobých lesnických a mysliveckých uniforem dr. ing. Jaroslava Pospíšila. Soubor vystavených uniforem doplňuje současný lesnický oděv, navržený a vyráběný firmou Silvajagd pro zaměstnance Lesů České republiky, s. p. Výstavu lesnických uniforem mohou návštěvníci úsovského zámku navštívit do konce října letošního roku.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku