Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 3/99

VZOROVÉ DEMONSTRAČNÍ OBJEKTY

Prof. ing. Zdeněk Poleno, CSc. - Lesnická fakulta ČZU Praha

Na základě rozvojového projektu vypsaného Ministerstvem školství, mládeže a tělovýchovy ČR byla na Školním lesním podniku ČZU v Praze (na polesí Jevany) vybrána demonstrační trasa, na které byly upraveny vhodné lesní porosty jako demonstrační hospodářské objekty.

KRITÉRIA A STRATEGIE VÝCHOVY LESA U s. p. LESY ČESKÉ REPUBLIKY

Ing. Jaroslav Zezula - Lesy České republiky, s. p.

Principy a kritéria výchovy vycházejí z platného legislativního rámce a základní strategie hospodaření s. p. LČR. Základní strategií hospodaření podniku je trvale udržitelné obhospodařování lesů, při němž je les trvale schopen plnit veškeré požadované funkce, včetně produkce kvalitní dřevní hmoty.

ZÁKLADNÍ PRINCIPY LESNÍHO PRÁVA V SOUSEDNÍCH ZEMÍCH - III.

(Spolkové republice Německo, Rakousku, Polsku, Slovensku),
3. část - Zachování rozlohy lesů

Mgr. dr. ing. Martin Flora - Lesnická fakulta MZLU Brno

Zachování rozlohy lesa nebo její rozšíření je jedním ze základních cílů lesnické politiky ve střední Evropě a možno říci i ve všech vyspělých státech světa. Do lesního práva se tento cíl promítá v podobě ustanovení upravujících postup a vlastní možnost odnímání lesní půdy jejímu účelu.

HODNOCENÍ KVALITY SADEBNÍHO MATERIÁLU PŘED VÝSADBOU

RNDr. Jarmila Martincová, CSc. - VS VÚLHM Opočno

Skutečnost, že jedním ze základních předpokladů úspěšného zalesňování je kvalitní sadební materiál, je všeobecně známá. Rovněž důležitost vysoké nejen morfologické, ale i fyziologické kvality se již dostala do povědomí široké lesnické veřejnosti. Přesto je nutno znovu zdůraznit některé méně respektované zásady při hodnocení stavu sadebního materiálu. Vyplývá to z nedostatků, jež zjišťujeme při testování sazenic v laboratoři VÚLHM VS Opočno, která již po několik let v rámci pověření MZe ČR zajišťuje tuto službu pro vlastníky lesa a další subjekty.

AKTUALITY Z OCHRANY LESNÍCH ŠKOLEK

Ing. Vlastislav Jančařík, CSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

V posledních dvou ročnících LP (1997, 1998) jsme se podrobně věnovali otázkám ochrany produkce lesních školek a upozorňovali pracovníky LH na nejzávažnější problémy, především z hlediska ohrožení houbovými chorobami. Vzhledem k tomu, že se některé otázky a problémy stále opakují a řada chorob má téměř pravidelný každoroční výskyt, chceme upozornit alespoň velmi stručně (s odkazem na již publikované příspěvky) na nejzávažnější a téměř každoroční ochranářské fytopatologické problémy, které - stejně jako v minulých letech - lze i v letošním roce očekávat.

PLOSKOHŘBETKY NA SMRKU

Ing. Jan Liška, CSc. - VÚLHM Jíloviště-Strnady

Kalamitní výskyt ploskohřbetek rodu Cephalcia, vyvíjejících se na smrku ztepilém, byl v r. 1998 omezen pouze na oblast západního předhůří Orlických hor (Náchodsko). Pokračovalo zde přemnožení druhu, který je označovan v naší lesnické literatuře nejčastěji termínem "jarní forma" ploskohřbetky severské (Cephalcia arvensis s.l.). (Podle současných názorů specialistů na tuto skupinu hmyzu představuje druh Cephalcia arvensis /Panzer, 1805/, doposud chápaný široce jako taxon velmi proměnlivý, ve skutečnosti komplex několika vzájemně habituálně podobných druhů, lišících se geneticky, morfologicky i způsobem života.)

PROBLÉMY DROBNÝCH VLASTNÍKŮ LESŮ

Lubomír Zeidler

V Lesnické práci vychází obrovské množství odborných pojednání, rad, komentářů, také ovšem diskusí a rozporů, o celkové problematice hospodaření v českých lesích. Jsou to všechno cenné příspěvky, které pozornému čtenáři vytvářejí ucelený obraz o současném lesním hospodářství.

TRENDY PRODUKCE A VYUŽITÍ DŘEVA V EVROPĚ

I. část: Evropské lesní zdroje

(Výtah ze studie OSN)

Nejdůležitějším cílem studie Evropské hospodářské komise OSN a Organizace pro zemědělství a výživu OSN "Trendy a výhledy v oblasti dřeva v Evropě: pro 21 století", vydané v r. 1996, je analyzovat bilanci mezi dodávkou a poptávkou po kulatině a dřevařských produktech v Evropě. Tento článek (připravený z kapitoly 4) se soustřeďuje na výhled v oblasti dodávek dřeva z evropských lesů ve světle současných národních lesních politik až do poloviny 21. století.

JE NUTNÉ ZMĚNIT OBCHODNÍ STRATEGII LESNÍHO HOSPODÁŘSTVÍ ČESKÉ REPUBLIKY

V minulém čísle LP jsme informovali o změně obchodní strategie s. p. Lesy ČR a jejich kapitálovém vstupu do Hradecké lesní a dřevařské, a. s. (dále HLDS). Jde o zásadní rozhodnutí, kolem něhož se kromě věcných diskusí již vytvářejí určité spekulace. Proto se tomuto tématu budeme věnovat i nadále a pro toto číslo jsme připravili rozhovor s ing. Františkem Dejnožkou, ředitelem HLDS, a. s.

DŘEVAŘSKÝ KALEIDOSKOP

ENSO TIMBER SVĚTOVOU JEDNIČKOU

ještě jednou o fúzi podniků Enso (Finsko), Schweighofer (Rakousko) a navíc Stora (Švédsko)

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.