FIRMA VALMET PŘEDSTAVILA NOVINKYFIRMA VALMET PŘEDSTAVILA NOVINKY

Oto Lasák

Ve dnech 6. až 9. dubna 2000 pozvala společnost Partek Forest 36 lesnických novinářů z 18 zemí celého světa do švédského města Umea, kde je i sídlo lesnické divize Partek Forest AB - vývoje a výroby i u nás dobře známých harvestorů a vyvážecích souprav Valmet. Důvodem setkání bylo představení nových i stávajících těžebně-dopravních strojů Valmet, nových moderních provozoven, setkání s představiteli společnosti, s odběrateli prací i s uživateli těchto strojů a konečně návštěva výrobního závodu Cranab, dodavatele nových hydraulických manipulátorů a kleští pro stroje Valmet.

PARTEK FOREST AB

Partek Forest patří do seskupení koncernu Partek, do něhož ještě spadají výrobce zemědělských traktorů Valtra, kontejnerové hydraulické manipulátory Kalmar a manipulační technika Cargotec. V roce 1999 koncern dosáhl obratu 1,8 mld. EUR. Zaměstnává 11 000 lidí ve 25 výrobních závodech v 10 zemích světa. Nám dobře známé jsou výrobci hydraulických manipulátorů a zařízení Cranab, Loglift a Jonsered. Přímé obchodní zastoupení Partek Forest pro prodej vyvážecích souprav a harvestorů nalezneme ve 30 zemích světa, s výjimkou Afriky. Svoje výrobky a služby nabízí prostřednictvím 58 autorizovaných dealerů a subdealerů na 94 prodejních a 180 servisních místech, včetně České republiky (Valtek, a. s., Praha). Pro zajímavost, nejlepší prodejce roku 1999 prodal 88 lesnických strojů za rok. Evropský trh pohltí 60 % z celkové produkce 700 nových strojů (celků). Veškerá výroba a zařízení je založena s ohledem na operativnost na ročních projektech výroby. Na prvním místě je maximální efektivnost, kvalita a ohleduplnost k životnímu prostředí. Řada výrobních závodů již získala certifikát kvality ISO 14000, ostatní čekají na výsledky tento rok. Valmet nabízí v roce 2000 pro své zákazníky tři kategorie harvestorů a čtyři kategorie vyvážecích souprav v několika modifikacích podle přání zákazníka.

HARVESTORY VALMET

Absolutní novinkou je možnost výběru hydraulického manipulátoru u všech tří typů harvestorů. Budoucí uživatel si může volit mezi - pro Valmet klasickým - teleskopickým (výsuvným) jeřábem a nebo novým paralelním (zlamovacím) jeřábem. Valmet tak reaguje na poptávku zákazníků provádějících většinu prací v mladých lesních porostech, kde je tento nový typ praktičtější. Pokud převažuje práce v mýtních porostech je naopak vhodnější teleskop. I přes tuto unikátní možnost volby si Valmet zachovává svojí typickou koncepci s otočnou kabinou, která se automaticky vyrovnává do vodorovné polohy, a s hydraulickým manipulátorem umístěným na boku kabiny na tomtéž otoči. Operátor tak v každé situaci velmi dobře kontroluje pohyb manipulátoru s kácecí hlavicí.

VALMET 901.1

Pro probírkový harvestor Valmet 901.1 s podvozkem 4x4 je připraven nový paralelní manipulátor Cranab CRH 12 s kácecí hlavicí Valmet 945 S-2 s úřezem 45 cm a dosahem 10 m nebo teleskop Cranab 998 s dosahem 9,6 m a stejnou hlavicí. Při volbě druhé kácecí hlavice Valmet 960 II se zvýší úřez na 55 cm a dosah sníží pouze na 8,1 m. Celková konstrukce tohoto harvestoru je založena na zpracování velkého počtu tenkých stromů. Nový jeřáb je velmi rychlý, přesný a snadno ovladatelný. Optimální průměrný objem kácených stromů je 0,1-0,2 m3. Proti svému předchůdci je vybaven i novým o 11 kW silnějším motorem o výkonu 95 kW.

VALMET 911.1

Harvestor Valmet 911.1 je určen do starších porostů a patří k nejflexibilnějším vyráběným harvestorům na světě. Dodává se s podvozkem 4x4 nebo 6x6, se čtyřmi možnostmi volby druhu hydraulického manipulátoru - paralelní CRH 12 s dosahem 10 m, CRH 16 (jen pro 6x6) s dosahem 8,7-10 m podle použité kácecí hlavice a nebo s teleskopy Cranab 1450 (4x4) s dosahem 9,5 m, případně Cranab 1600 (jen 6x6) s dosahem 8,7-9,5 m. Tři typy kácecích hlavic Valmet 945, 960 II a 965 umožňují volit úřez podle podmínek zákazníka. Dostatečný výkon zajišťuje šestiválcový motor Valmet 620 DWRE s výkonem 129. Optimální průměrný objem kácených stromů je 0,1-0,6 m3.

VALMET 921.1

Nejsilnější harvestor Valmet 921.1 je určen jak do výchovných, tak především do mýtních těžeb. Paralelní manipulátor CRH 16 lze osadit největší kácecí hlavicí Valmet 965 S-2 s úřezem 65 cm, případně teleskopem Cranab 1600 s dosahem 9,5 m. Motor s výkonem 155 kW má velmi nízko posazený maximální kroutící moment, který dosahuje již při 1200 otáčkách.

Všechny možnosti vyhovují našim českým podmínkám, tedy pojezdem pouze po rozčleňovacích linkách, bez pojíždění po porostní půdě, při rozčlenění porostu po 20 m. Všechny modely mají stejnou novou moderní klimatizovanou kabinu se systémem AutoLev - zaručujícím práci operátora neustále ve vodorovné poloze - a stejné ovládací prvky. Výrazně byla zjednodušena údržba - všechna důležitá místa jsou snadno přístupná. Veškeré informace o funkci jednotlivých částí neustále kontroluje a zobrazuje displej systému MaxiHarvester. Kácecí hlavice lze doplnit systémem pro dvoubarevné označování sortimentů v závislosti na průměru kmene.

Operátoři se připravují nejprve v učebně na simulátoru Valmet, kde lze volit konkrétní stroj, kácecí hlavici, věk porostu, terén a mnoho dalších parametrů. Simuluje i funkce systému kontroly stroje MaxiControl i systému výroby sortimentů MaxiLog. Všechna školení obsluh již probíhají na simulátoru Valmet a teprve po absolvování přecházejí operátoři na skutečný stroj. Tento nový způsob zaškolování snižuje rizika poškození stroje při zaškolování. Pouze je velmi náročný na technické parametry počítače. Cena simulátoru se pohybuje okolo 3 mil. Kč.

VYVÁŽECÍ SOUPRAVY

Od začátku vývoje lesních vyvážecích souprav patří značka Valmet k průkopníkům v konstrukci a vývoji těchto strojů. Nová řada přichází s dvěma novými modely Valmet 840.1 a Valmet 890.1.

VALMET 840.1

Valmet 840.1 vychází ze svého v Evropě nejúspěšnějšího předchůdce Valmet 840 S-2. Nový model je univerzální - hodí se jak do výchovných, tak do mýtních těžeb. Díky nové konstrukci rámu a boogie náprav se podařilo zvýšit kapacitu nákladu z 10 na 11 tun. Výraznými úpravami prošla i kabina operátora - je výborně odhlučněná a bez vibrací s vynikajícím výhledem na všechny strany. V kabině je umístěn i kontrolní systém Maxi, který umožňuje na displeji sledovat a nastavovat funkce celého stroje přímo z kabiny operátora. Řízení je možné pomocí joysticku nebo malým volantem, který je praktický při rychlé jízdě po odvozních cestách. Nový motor Valmet 420 DWRIE má výkon 94 kW se zesílenou mřížkou a vylepšeným zavíráním krytu.

Zákazník může volit mezi nápravami 6x6 nebo 8x8 a samozřejmě mezi několika typy hydraulických manipulátorů i nové řady drapáků Cranab Forte (Forest Technology) G20 až G40 - s širším otevíráním, větší silou sevření, velmi rychlým otevíráním a zavíráním. Při výrobě byly použity vysokopevnostní materiály. Velmi dobře umístěné hydraulické válce zlepšují komfort ovládání. I údržba je jednodušší, v delších časových intervalech, se snadno přístupnými mazacími místy. V nabídce jsou čtyři typy hydraulických manipulátorů. Novinkou je model Cranab 720 Combi s dosahem 9,1 m díky nově řešenému teleskopu.

VALMET 890.1

Další novinkou mezi vyvážecími soupravami je model Valmet 890.1 určený pro mýtní těžby v Brazílii a Austrálii s kapacitou nákladu 18 tun. Z minulých modelů je v nabídce nejmenší Valmet 820 (8,5 t) určený do prvních výchovných zásahů a Valmet 860 (14 t), který lze použít jak v probírkových porostech, tak při mýtní těžbě.

NĚKTERÉ ZAJÍMAVOSTI

V rámci praktických ukázek jsme navštívili pracoviště jedné dodavatelské firmy vybavené harvestorem Valmet 921 a vyvážecí soupravou Valmet 860. Roční výkon této sestavy je 50-70 000 m3 podle hmotnatosti. Průměrná hmotnatost v mladších porostech je 0,25 m3 a v mýtních porostech 0,98 m3. Na daném pracovišti měl kontraktor zakázku na 6000 m3 mýtní těžby.

Ze setkání se zástupcem největšího švédského vlastníka lesů SCA vyplynulo několik zajímavých informací. Počet pracovníků ve Skandinávii potřebných na zpracování 1 mil. m3 dřeva neustále klesá. Jestliže v r. 1955 bylo zapotřebí 3 mil. lesních dělníků, tak v r. 1985 jen 250 000 a v r. 2000 jen 100 000 lesních dělníků. Produktivita za stejné období vzrostla ze 7 m3 na 1 dělníka a 1 den na neuvěřitelných 48 m3. Náklady na mechanizační prostředky rok od roku klesají - v r. 2000 dosahují 80 % nákladů r. 1985. Nejdražší je výměna vozového parku. Zastoupení harvestorových technologií ve Švédsku je 98 %. Končí období jednoho vlastníka a jednoho stroje. Efektivní se ukazují skupiny 4-6 vlastníků, které se v případě vlastnictví několika typů strojů rychleji přizpůsobují daným podmínkám. I cena za zpracování 1 m3 jde dolů. V rámci dlouhodobých smluv pracuje ve Švédsku 77,3 % operátorů, sezónně 11,2 %, pro státní lesy SCA 10,7 % a individuální vlastníci tvoří 0,8 %.

Ke změně dochází i ve významu sezónních prací. Jestliže v roce 1967 pracovalo v lesním hospodářství trvale 22 dělníků ze 100, v roce 2000 jsou to již jen 2-3 dělníci ze 100. Následná pěstební činnost se přesouvá na jiného specializovaného dodavatele.

ZÁVĚR

Firma Valmet nabízí jednu z nejširších sestav těžebně-dopravních strojů schopnou pracovat i v našich středoevropských podmínkách. Pomáhá řešit snižování pracnosti těžebních operací, nedostatek pracovníků především při výchově porostů okolo

40 let věku. Díky novým kácecím hlavicím s úřezem 65 cm je lze nasadit i při realizaci mýtních těžeb v našich podmínkách. Nabízí moderní technologie maximálně šetřící životní prostředí. Podstatně zkvalitňuje pracovní podmínky operátorů strojů a vytváří nový typ pracovních míst operátorů víceoperačních lesních strojů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.