Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 8/00

INFORMAČNÍ SYSTÉM COMPEKON V LESNÍM HOSPODÁŘSTVÍ - III.

Martin Bubeníček - COMPEKON, s. r. o.

Svět informačních technologií doznává v současné době významných změn. Mluví se o nástupu nové éry způsobu komunikace. Avizované změny nás přimějí lépe a ve větší míře využívat mobilních telefonů, internetu a globálního datového přenosu. Na tyto aspekty se nejvíce připravují firmy zabývající se telekomunikačními technologiemi, firmy vytvářející různé aplikace, státní aparát s novými zákonnými úpravami a v neposlední řadě i mnozí koncoví uživatelé. Budeme-li tedy v blízké budoucnosti chtít uspět na trhu, bude se od nás očekávat dostatečný přístup k novým změnám. V podstatě nebude rozhodující, o jakou technologii a způsoby půjde. Jedno je již teď jisté - bude nutné umět předávat a přijímat informace (respektive data) v elektronické podobě. K tomu je ale nutné mít odpovídající vybavení. Kromě patřičného HW vybavení také odpovídající podnikový informační systém.

DŘEVORUBEC 2000 - Mistrovství České republiky v práci s motorovou pilou

Oto Lasák

Celkem 26 závodníků (z nich 1 žena), kteří postoupili z předchozích kvalifikačních kol, se sešlo v neděli 9. července v areálu Lesnického učiliště ve Svobodě na Úpou, aby v následujících dvou dnech pokoušeli štěstí, ale hlavně předvedli svou dovednost vedoucí k získání titulu mistra České republiky pro rok 2000. K úplné dokonalosti průběhu mistrovství chyběla pouze přízeň počasí a větší návštěvnost, kterou způsobil nevhodný posun termínu z června do doby dovolených s ohledem na soutěž mistrů odborného výcviku, která se konala v rámci regionální písecké výstavy AGRO-EKO-LES.

RESUME

On selection of individual trees for regeneration cutting
Milan Košulič sen. (pp. 344-347)

A non-clear cutting system is characterised also by the selection of individual trees for regeneration cutting. In selecting a forest manager has to consider multiple criteria, namely qualities and functions in the stand, its species classification, health, vitality, damage, social position of the tree in the stand and its relations with neighbouring trees, effect of its removal upon the stand environment and also its increment, dimensions, assortment quality and chances of realisation. Single trees differ in intrinsic intra-population genetic variability, they manifest different reaction to sunlight and other environmental impacts. The stands differ in distribution of climax and pioneer species including the transitional types what also affects their production potential. The author deals with the aspect of volume production and tree increment and their application in practical selection of trees for cutting.

LESNICKÁ VÝROČÍ - SRPEN 2000

PhDr. Jiří Uhlíř, emeritní profesor SLŠ Trutnov a řádný člen Obce spisovatelů

- 1. 8. 1740 - se ve Výšovicích na Přerovsku narodil Jan Hynek Ehrenwerth, rytíř z Výšovic, významný český lesník, zakladatel první mistrovské lesnické školy v Blatně u Chomutova (1773-1791), která byla vůbec první veřejnou školou v Čechách, ne-li v Rakousku. Zemřel 26. 11. 1834 v Praze, kde byl pochován, ve stáří 91 let (viz LP 1999, s. 482).

PŘEHLED ODBORNÉ LITERATURY - VII.

Ing. Robert Klán, Ing. Jarmila Cikánová, Mgr. Eva Krupičková

V prvním pololetí roku 2000 přibylo do knihovny VÚLHM opět množství zajímavých publikací. Nabízíme přehled vybraných českých publikací, rozčleněný do několika kategorií.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.