Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 11 (2009)

35. ročník Memoriálu Richarda Knolla

Ing. Lubomír Klement

Celostátní všestranná soutěž ohařů, pojmenovaná na počest legendárního kynologa Richarda Knolla, se konala ve dnech 11.–13. září t. r. na Přerovsku. Coby čerstvý osmdesátník, který se v lovecké kynologii pohybuje téměř 60 let, jsem byl jmenován do funkce vrchního rozhodčího. Potěšilo mě to, protože jsem mohl zblízka sledovat průběh celé soutěže. Navíc po vzruchu kolem nominace ohařů pro tuto soutěž jsem byl zvědav na kvalitu psů, kteří prošli výběrem.

Mauser 03 – legenda se vrací (II.)

Dr. Ing. Jiří Hanák

Ve Světě myslivosti č. 10/2009 jsme si přiblížili historii značky Mauser, renomovaného evropského výrobce nejen loveckých zbraní, a upozornili na novinku, jíž je opakovací kulovnice Mauser M 03. Nyní se podrobněji zaměříme na charakteristiku této kvalitní zbraně.

Samonabíjecí kulovnice BAR Zenith

Ing. Jiří Fencl

Když se řekne BAR, odborník na vojenskou techniku a zbraně si představí armádní samonabíjecí pušku J. M. Browninga BAR model 1918, myslivec známou samonabíjecí kulovnici BAR firmy Browning, stálici na loveckém nebi. Na výstavě IWA 2009 v Norimberku představila firma Browning nový model této „staré známé“ – samonabíjecí kulovnici BAR Zenith. Některé katalogové informace o nové zbrani zasvěceně doplnil Jiří Studýnka, vedoucí zahraničního obchodu horoušanské firmy Walter Trading s. r. o., která dováží zbraně značky Browning do ČR.

Perazzi Tour 2009

Ing. Jiří Fencl

V sobotu 12. září t. r. proběhlo v krásném prostředí střelnice Ústaleč u Nalžovských Hor (okr. Klatovy) sedmé – finálové – kolo 3. ročníku Perazzi Tour. V šesti předchozích letošních kolech se soutěžilo v compac sportingu, loveckém brokovém čtyřboji a loveckém parkúru na 200 terčů.

Potřetí vítězem

Ing. Jiří Fencl

Pavla Zázvorku, který s přehledem a velkým náskokem zvítězil ve třech dosud pořádaných ročnících náročné soutěže Perazzi Tour, jsme požádali o krátký rozhovor.

Hodonínská prodejna firmy ARMS-CZ – zaměřeno na lovecké zbraně a střelivo

Ing. Dalibor Pačes

Po olomoucké prodejně firmy ARMS-CZ, a. s., (Svět myslivosti č. 9/2009) si představíme další firemní prodejnu sídlící na Moravě, konkrétně v Hodoníně. Najdeme ji snadno: na Národní třídě v centru města poutá pozornost kolemjdoucích charakteristickými barvami ve výloze a na vývěsní tabuli. Zákazníkům se věnuje vedoucí prodejny Jaroslava Zemánková a její zástupce Josef Soldán. Na provoz prodejny jsme se zeptali paní Zemánkové.

Na lov s fotopastí

Ing. David Vaca, Ph.D.

Mezi současné moderní pomůcky pozorovatele přírody patří kromě jiného tzv. fotopasti. Jde o digitální fotoaparáty opatřené čidlem reagujícím na pohyb, které mohou fungovat 24 hodin denně a samočinně pořizovat snímky nebo krátké videosekvence zvěře nebo osob, které vstoupí do jejich zorného pole. Fotopasti si rychle získaly oblibu u řady myslivců. Nejen o tom jsme hovořili s Tomášem Kubou z dobřichovické firmy Etc. Trading, která do ČR dováží fotopasti SCOUT GUARD. 

Příběhy loveckých obrazů – František Flégl

Ing. František Josef Frola

Ve výtvarném umění označujeme slovem „naivní“ něco vytvářeného neškolenými autory – samouky. Tímto termínem by bylo možné označit tvorbu malíře přírody a zvěře, autora perokreseb Františka Flégla. Za dobu, co jej znám, a to jak z profesního působení, tak jako myslivce a kynologa, však mohu oponovat, že v jeho případě není název „naivní umělec“ na místě.

Oborní chovy ve Zlínském kraji

Ing. Dalibor Pačes

Posledním krajem, jehož oborními chovy provedeme čtenáře Světa myslivosti, je kraj Zlínský. Najdeme v něm pět obor, přičemž dvě leží v okrese Uherské Hradiště a po jedné v okresech Zlín, Vsetín a Kroměříž. Ve čtyřech z nich je chován daněk evropský a muflon, ve dvou také jelen lesní.

16. Svatohubertská slavnost v Kuksu

Ing. David Vaca, Ph.D.

V sobotu 3. října uvítal Kuks návštěvníky 16. Svatohubertské slavnosti organizované Řádem sv. Huberta. Krásné podzimní počasí a bohatý program byly zárukou vysoké návštěvnosti. Hospitální dvůr se odpoledne stal na přibližně dvě hodiny kolbištěm mladých myslivců přihlášených na VI. juniorské mistrovství republiky ve vábení jelenů.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku