Vysokonozí honiči na naháňkách – ano, či ne?

Redakce

Nastal podzim a s ním i sezóna společných lovů. Soudě podle vývoje početních stavů černé zvěře se opět můžeme těšit na bohaté výřady. K tomu, aby výřady byly skutečně bohaté, je však potřeba mít kromě jiného dobré psy, schopné vytlačit zvěř z krytu a nahnat ji před střelce. Ne všechny psy však lze na naháňkách využít – zákon č. 449/2001 Sb., o myslivosti, zakazuje v § 45 odst. 1 písm. e) nahánět spárkatou zvěř s pomocí psů v kohoutku vyšších než 55 cm. Vysokonohá plemena honičů, dobře plnící svou práci na naháňkách na černou (v současnosti se u nás chová coonhound, finský honič, Hamiltonův honič, ruskoevropská a západosibiřská lajka, malý modrý gaskoňský honič, polský ogar, porcelaine, rakouský brakýř, sedmihradský honič, srbský honič, švédský losí pes, vydrař), tak nemohou být využita. Naskýtá se otázka, zda v souvislosti s efektivním lovem především černé zvěře na naháňkách nenastal čas přehodnotit výše uvedenou legislativní podmínku. Respondentům naší ankety jsme položili tuto otázku: Je na místě upravit podmínky pro používání loveckých psů na naháňkách?

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku