Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 5 (2011)

FeHoVa – největší maďarská výstava loveckých zbraní, myslivosti a rybářství

Ing. Marcel Lehocký, Ph.D.

Rozvinutá myslivost v Maďarsku představuje velký potenciál pro úspěšnost firem obchodujících s loveckou výzbrojí a výstrojí a nejrůznějšími pomůckami a potřebami pro myslivce. Značný počet se jich každoročně sejde v březnu v Budapešti na mezinárodní výstavě loveckých zbraní, myslivosti a rybářství FeHoVa. V pořadí již 18. ročník výstavy konal ve dnech 17. až 20. března t. r. Budapešťská výstava svým rozsahem, počtem vystavovatelů a hlavně návštěvností v současnosti již překonala vídeňskou výstavu JASPOWA a zařadila se tak mezi nejvýznamnější akce svého typu v regionu. Obsah výstavy je ukryt v jejím názvu: zkratky v maďarském jazyce znamenají zbraně (fegyverek), rybářství (halászat) a myslivost (vadászat).

Maďarsko – myslivecký ráj (V.) - Muzeum lovu v Keszthely

Ing. Marcel Lehocký, Ph.D., a Ing. David Vaca, Ph.D.

Bohatá historie maďarské myslivosti je zachycena v expozicích národního zemědělského muzea v Budapešti, o němž jsme psali ve Světě myslivosti č. 7/2007. Na závěr našeho seriálu o myslivosti v Maďarsku tak chceme napřímit pozornost čtenářů na jiné zajímavé a netradiční muzeum, které sídlí v Keszthely u Balatonu.

XV. ročník semináře „Tradice a současnost v myslivosti“

Ing. Zdeněk Navrátil

V pořadí již XVI. ročník odborného semináře „Tradice a současnost v myslivosti“ uspořádal Řád svatého Huberta v pátek 25. března t. r. Seminář proběhl stejně jako v loňském roce v prostorách penzionu Za vodou ve Dvoře Králové nad Labem za finanční podpory Ministerstva zemědělství ČR.

Nové fotopasti na našem trhu

Petr Kuba

Když jsem před třemi lety pod značkou Fotopast.cz představil na výstavě Natura viva v Lysé nad Labem první fotopast, zdaleka jsem nečekal, jakou popularitu si tyto přístroje získají. Oblíbili si je nejen myslivci, ale i lidé, kteří s myslivostí nemají nic společného. Těm pomáhají zejména v ostraze majetku a jsou i účinnou pomůckou pro boj s vandalismem, černými skládkami a rozkrádáním. Jak značka Fotopast.cz napovídá, specializuji se pouze na fotopasti, protože mám zásadu, že kdo dělá vše, nedělá pořádně nic. Tato strategie se mi vyplatila a značka Fotopast.cz se stala během krátké doby jedničkou na našem trhu fotopastí.

Laserový dálkoměr - pomocník pro lepší trefu

Ing. Oto Lasák

Ruční laserové dálkoměry se v poslední době staly praktickým pomocníkem v řadě oborů. Pomáhají nejen profesionálům, např. lesníkům při zaměřování holin a měření stromových výšek, různým terénním specialistům či architektům při projekční činnosti a mapování, ale jejich obliba se stejnou měrou šíří i mezi milovníky lovu či golfu. Řada výrobců se na ně proto svými novými modely přímo orientuje a své přístroje vybavuje vlastnostmi, které s tím či oním používáním souvisejí. Nabídka dálkoměrů se v posledních letech natolik rozšířila, že není jednoduché orientovat se mezi jednotlivými typy a vybrat si ten nejvhodnější model.

Přípravky značky Hagopur vyřeší problémy se zvěří

Ing. Dalibor Pačes

Firmu Alex z Dvora Králové nad Labem jsme čtenářům Světa myslivosti již představili v souvislosti s její širokou nabídkou loveckých zbraní, střeliva a optiky, ale také obuvi, oblečení a doplňků pro lov a pobyt v přírodě. Majiteli společnosti Aleši Říhovi nebyly lhostejné škody působené zvěří na zemědělských a lesních pozemcích, ale také na zvěři. Proto se spojil s německou firmou Hagopur, nejvýznamnějším evropským výrobcem přípravků k odpuzování a vábení zvěře. Jak se mohli již mnozí zákazníci firmy Alex přesvědčit v praxi, s osvědčenými výrobky Hagopur lze většinu problémů se zvěří vyřešit.

Myslivecký parkúr ve Vráži

Petr Zvolánek

Na parkúrové střelnici ve Vráži (Lesy České republiky, s. p., Lesní závod Konopiště) byl letos na jaře zahájen druhý ročník závodu v loveckém parkúru (LP), nazvaný Myslivecký LP.  První ze série závodů na 50 terčů proběhl ve dnech 17.–19. března, druhý o měsíc později ve dnech 14.–16. dubna.

IWA 2011

Ing. Jiří Fencl a Ing. Václav Malimánek

Letošní, celkově již 38. ročník tradičního veletrhu IWA, pořádaný v Norimberku, se konal ve dnech 11.–14. března. Branami výstaviště prošlo 35 220 návštěvníků, z nichž přes 60 % přijelo odjinud než z Německa. Přišli se podívat na lovecké a sportovní zbraně a střelivo, optiku, oblečení a nejrůznější doplňky pro lov a pobyt v přírodě, které představilo 1166 vystavovatelů z celého světa. V našem článku přinášíme stručný přehled některých novinek a inovací z oblasti loveckých zbraní a střeliva.

Staré lovecké zbraně ze zámku Konopiště (IV.) - Těšínky

PhDr. Vladimír Dolínek

Když v r. 1956 náš první významný znalec palných zbraní Jaroslav Lugs (1901–1980) vydal své stěžejní dílo Ruční palné zbraně, napsal o „těšínkách“: „Původ tohoto názvu bývá odvozován od Těšína, tam však se zbraně nikdy nevyráběly.“ Tohle již dávno neplatí. Čeští i polští odborníci prokázali, že Těšín byl v 17. století jedním z hlavních středisek výroby palných zbraní, v archivech zjistili desítky jmen puškařů pracujících v Těšíně či v jiných slezských městech a i všichni zahraniční znalci dnes uznávají, že název těšínek má svůj původ v jejich výrobě ve městě Těšín.

Braka je lovec tělem i duší

Ing. Dalibor Pačes

Abychom čtenářům Světa myslivosti více přiblížili alpského brakýře jezevčíkovitého (ABJ) a jeho využití v praxi, požádali jsme o rozhovor jednoho z cvičitelů a vůdců tohoto plemene. Je jím zkušený myslivec a kynolog Pavel Konvalina z Tábora, člen Mysliveckého sdružení Blaník Hroby.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku