Archiv časopisu Svět myslivosti

Číslo 1 (2013)

Vlci ve Šluknovském výběžku

Marek Klitsch

Vlk obecný (Canis lupus) je mýtická šelma, jejíž výskyt ve volné přírodě v ČR vždy spolehlivě rozdmýchá emoce ochránců přírody, myslivců, zemědělců a turistů. V severním cípu děčínského okresu – na Šluknovsku je již několik let očekáván a jeho přítomnost byla pouhou otázkou času. Důvodem je zvětšující se vlčí populace na východě Saska – v Lužici (Lausitz). Jde o území severně od měst Budyšín (Bautzen) a Zhořelec (Görlitz), od Šluknovského výběžku vzdáleného pouhých několik desítek kilometrů.

Předání hlavních cen soutěže Rarita roku 2012

Redakce

Výsledky finálového kola soutěže Rarita roku 2012, na něž netrpělivě čekali nejen majitelé deseti raritních srnčích trofejí, které postoupily do Velkého finále, ale i čtenáři zapojující se do hlasování, jsou známy. Tradičně se objevily v prosincovém čísle Světa myslivosti. Nezbývalo, než za účasti zástupců sponzorů soutěže předat ceny lovcům, jejichž trofeje obsadily první tři místa. Slavností setkání se uskutečnilo 5. prosince 2012 v Kostelci nad Černými lesy.

Vábení lišek a jejich lov v zimních měsících

Petr Joo

Lednovou krajinu zahalila paní zima do bílého hávu, teplota vzduchu je hluboko pod bodem mrazu a každý rozumný člověk by se nejraději zachumlal do deky a dal si svařené víno. My myslivci jsme však jiní – nesedíme doma za pecí a nepopíjíme svařák (ten si dáme až později …), ale i v tento čas lovíme. Srnce máme ulovené, jeleni dotroubili, daňci dorochali a mufloni dobojovali, takže jakému lovu se na sklonku mysliveckého roku věnovat? Jednomu z mých nejoblíbenějších: lovu lišek na sněhu s pomocí vábničky.

Zimní lišky

Miloš „figi“ Fischer

Lov lišek v zimním období, zejména na sněhu, právem patří mezi nejkrásnější lovy. Mezi myslivci je zažité norování, společné lovy v obstavené leči na obeznané lišky nebo tzv. liščí naháňky. Z individuálních lovů je rozšířené čekání u újediště nebo u nor a lov vábením. Téměř neznámý je naopak lov lišek šoulačkou nebo čekáním na spádech či v lovištích lišek. Pro mnohé myslivce je velmi obtížné vůbec si představit realizaci takového lovu. Zejména, když jde o lov za denního světla, nikoli v noci. Přitom je tento způsob lovu velmi efektivní. Zkušený lovec v jedné honitbě často překoná počtem ulovených lišek úlovky z norování, čekání u újedi a naháněk dohromady.

Kormorán velký – skvělý lovec i obávaný škůdce

Martin Čech

Kormorán velký (Phalacrocorax carbo) je v posledních 15−20 letech jedním z nejdiskutovanějších živočichů v celoevropském měřítku (obr. 1). Je jednoznačně nejvýznamnějším rybožravým predátorem kontinentální Evropy, druhem, který vyvolává emoce mezi sportovními i produkčními rybáři, nenechává chladné ochránce přírody, ornitology, myslivce, úředníky na krajských úřadech, na ministerstvech, ale i v samém Bruselu. Kvůli kormoránovi se pořádají odborné semináře a konference na národní i mezinárodní úrovni (poslední, VIII. Mezinárodní konference o kormoránech, proběhla v holandském Medembliku na konci listopadu 2011).

Veřejný ochránce práv občanů: MZe umožňuje vznik škod na zvěři, životním prostředí i majetku osob

Radim Plhal

Dne 28. listopadu 2012 uspořádala zástupkyně veřejného ochránce práv RNDr. Jitka Seitlová tiskovou konferenci k problematice zajištění nepřetržitosti mysliveckého hospodaření. Místem konání bylo tiskové centrum Kanceláře veřejného ochránce práv v Brně (dále jen Kancelář). Konferenci vedla mluvčí veřejného ochránce práv Mgr. Iva Hrazdílková, přítomné se zprávou seznámila RNDr. Seitlová, detaily a upřesňující informace podal zástupce Oddělení stavebního řádu a životního prostředí Kanceláře Mgr. Ondřej Zeman. Akce se zúčastnilo přibližně 20 zástupců různých médií, nechyběli reportéři České televize a televize Nova.

Myslivost na pražské lesnické a dřevařské fakultě posílila svou roli

David Vaca

Od 1. ledna 2013 funguje na Fakultě lesnické a dřevařské České zemědělské univerzity (FLD ČZU) v Praze samostatná Katedra myslivosti a lesnické zoologie. Pro naši myslivost jde o věc velkého významu, neboť v posledních dvaceti letech jsme byli svědky spíše jejího oslabování v oblasti vědy, výzkumu a vzdělávání. Nové pracoviště má do budoucna potenciál vychovávat odborné pracovníky, které naše myslivost tolik potřebuje. Na podrobnosti vzniku katedry jsme se zeptali děkana FLD ČZU prof. Ing. Marka Turčániho, Ph.D.

Jelen sika, jelen evropský nebo kříženec?

Jarmila Krojerová, Miloslava Barančeková a Petr Koubek

K napsání článku, který právě začínáte číst, nás vyprovokovala fotografie trofeje siky a reakce na otázku, zda jde o křížence s jelenem evropským, zveřejněné na jedné z našich nejnavštěvovanějších mysliveckých internetových stránek.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku