Na čem závisí úspěšnost při lapání šelem?

 

{mosimage}

00VEDA

Na čem závisí úspěšnost při lapání šelem?

Francouzští vědci se zabývali výzkumem faktorů, které ovlivňují úspěšnost lapání lišek a kun lesních a skalních. Při své práci analyzovali údaje od 58 lovců. Celkem bylo na 424 místech při průměrné době lapání 84 dní (celkově 35 774 údajů za nastraženou pas a noc) lapeno 197 lišek (0,95 lišky na 100 pastí), 72 kun skalních a 88 kun lesních. Pro lišky byly použity tři hlavní způsoby lapání - "krční" oka, nášlapné pasti na umělé stopě a ná-šlapné pasti na hromadách hnoje s masitou návnadou. Pro lapání kun byly využity čtyři způsoby: sklopce postavené blízko a daleko od odchoven pernaté zvěře, pružinové pasti a nášlapné pasti. U lišek byla nejúspěšnější "krční" oka a u kun sklopce postavené poblíž odchoven. Úspěšnost lapání závisela zejména na použité metodě, výskytu pastí v okolí a sezóně (Wildlife biology 2003: 1, 11-19).

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku