Jsou bobři v České republice na přelomu tisíciletí v civilizační krizi?

 

{mosimage}

00OCHR

Jsou bobři v České republice na přelomu tisíciletí v civilizační krizi?

Ing. Aleš Vorel

Bobr evropský (Castor fiber) se stal na přelomu 20. a 21. století v ČR opět poměrně běžným druhem. Jeho návrat do volné přírody začal, po dvousetleté nepřítomnosti, ve druhé polovině 80. let minulého století a stále není u konce. Během necelých dvaceti let tento velký a inteligentní hlodavec úspěšně obsadil některé oblasti naší republiky a místy se rozmnožil do té míry, že začínají vznikat problémy. Problémy, v nichž je ovšem bobr nevinně: na jedné straně vyplývají z jeho zcela přirozené funkce v ekosystému, na straně druhé jde o čistě antropocentrický pohled na krajinu, jenž konflikty způsobuje. Jelikož dnes u nás lze při vyslovení pojmu bobr zaznamenat dvě od sebe dosti vzdálené reakce, chci tímto článkem osvětlit ekologickou vazbu druhu v prostředí. Také chci uvést na pravou míru stav populace v některých oblastech rozšíření bobra v ČR.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku