Černá zvěř: vlak nám již ujel, nebo ještě ne?

 

{mosimage}

00DISK

Černá zvěř: vlak nám již ujel, nebo ještě ne?

Ing. Jan Vajda

18. února t. r. jsem se zúčastnil semináře "Současná problematika černé zvěře" pořádaného v Brně na Veterinární a farmaceutické univerzitě. Program s příspěvky našich odborníků v dané problematice dával naději na zajímavý a poučný seminář. Přestože se v poslední době v našich odborných mysliveckých časopisech doslova roztrhl pytel s radami a návody, jak na divočáky, k semináři jsem vzhlížel s nadějí, že se přece jen dozvím nové či podrobněji vysvětlené možnosti redukce vysokých stavů černé zvěře. Jaké na mě však čekalo překvapení? Podstatná část semináře se nesla v duchu grafů a čísel popisujících, jaký je přírůstek černé, kolik divočáků bychom měli ulovit, v jakých věkových třídách atd. Všeobecně známá fakta. Ohledně efektivních způsobů lovu neobsahovaly prezentované informace také nic podstatného.

Není tajemstvím, že mnozí současní nájemci z řad podnikatelů to mají do honiteb často i stovky kilometrů, a určitě ani ten největší optimista nepočítá s tím, že tito myslivci budou každý měsíc jezdit při úplňku na čekanou na prasata. Tito lidé jsou rádi, když "odstřílí" trofejovou zvěř. Ostatně ve většině honiteb nikdo nedonutí myslivce, aby se více snažili redukovat divočáky. Z praxe je známo, že v mysliveckých sdruženích se většinou najde 10 - 20 % členů, kteří dokáží být trpěliví a neodradí je ani několik desítek dní marného čekání na divočáka. Ano, možným impulsem pro zvýšený zájem o lov černé mohou být škody na polích. Obvykle to však vyřeší nějaký ten kus srnčího a vše může jet ve starých kolejích.

Tradiční zásady chovu a lovu prasete divokého jsou možností, jak redukovat jeho vysoké stavy, avšak za předpokladu, že černá nebude několikanásobně přemnožená. Kdyby se její stavy přiblížily k úrovni v 50. letech 20. století, kdy se u nás lovilo kolem 1400 divočáků ročně, bylo by snad možné všeobecně známými zásadami a přístupy udržet jejich stavy na požadované úrovni. V současné době však dosahují roční odstřely přibližně 80 000 ks. Dovoluji tvrdit, že "vlak s černou" nám již ujel, a pokud ne, tak jsou již jen matně vidět světla posledního vagónu.

(redakčně zkráceno)

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku