Úvodník 7/2006

 

{mosimage}

00UVOD

Úvodník

Ing. David Vaca, Ph.D.

Vážení čtenáři,

v době, kdy píši tento úvodník, pomalu končí školní rok a začíná doba dovolených, tedy období, v němž se čas jakoby zpomalí a nastoupí pravidelná okurková sezóna. Zdá se však, že české myslivosti se letos okurková sezóna vyhne. Tedy přinejmenším Českomoravské myslivecké jednotě. Co se děje v naší největší myslivecké organizaci?

Na sjezdu ČMMJ v říjnu loňského roku došlo k částečné personální obměně v Myslivecké radě ČMMJ. Nové MR spadla do klína celá řada problémů, které ČMMJ trápí již několik let, ale z různých důvodů nebyly řešeny. Nejvíce se hovořilo a hovoří o špatné ekonomické situaci společnosti Interlov, s. r. o., diskutuje se o vlastnictví domu ČMMJ v pražské Jungmannově ulici atd. ČMMJ sestavila komise pro vypracovaní analýz ve svých obchodních společnostech, ale navenek jako by se nic nedělo. Situace náhle akcelerovala po zasedání MR dne 26. května t. r. v Lysé nad Labem. Sboru zástupců, který zasedal 24. června (tedy v době, kdy toto číslo Světa myslivosti bylo v tiskárně), MR doporučila ukončit činnost společnosti Interlov a prodat pojišťovnu Halali. Kromě toho MR vyslovila nedůvěru dlouholetému jednateli ČMMJ Vladimíru Broukalovi. Jednání SZ proběhlo po uzávěrce tohoto čísla našeho časopisu, takže informace budeme moci přinést až v srpnovém vydání.

Zmíněná „náhlost akcelerace" je poněkud zavádějící. Všichni členové MR totiž věděli, že se již „něco“ musí stát a bylo jen otázkou času, kdy a jak se „to“ stane. Vrabci na střeše si cvrlikali o Interlovu, o podivných finančních machinacích a způsobech řízení obchodních společností atd. Všem bylo jasné, že situace je vážná a další odkládání a neřešení nakupených problémů by znamenalo jen prohlubování krize, která by v konečném důsledku mohla vést k celkové destabilizaci organizace. Do toho se ozvalo několik okresních mysliveckých spolků s kritikou současného vedení ČMMJ a požadovalo nové volby do Myslivecké a Dozorčí rady včetně přímých voleb nového předsedy. Celková situace v ČMMJ se tak stala velmi vážnou, patrně nejvážnější za období po r. 1989.

Možná se ptáte, proč věnujeme situaci v ČMMJ první stranu našeho červencového čísla, když řešení je zatím v nedohlednu. Dovolím si být osobní: protože ji považuji za skutečně zásadní. Pesimisté hovoří přinejmenším o úpadku naší největší myslivecké organizace, pokud by došlo k souběžnému působení negativních faktorů (vnitřní rozkol, ekonomické problémy atd.). Řád sv. Huberta, naše nejstarší myslivecká organizace, zaslal SZ otevřený dopis obsahující požadavek na uvážlivé řešení situace a zachování jednoty. K tomu se nelze nepřipojit. Česká myslivost jednoznačně POTŘEBUJE jednotnou mysliveckou organizaci!

Na závěr si neodpustím poznámku, která vyzní možná poněkud cynicky: vše zlé je k něčemu dobré. ČMMJ musí projít určitou krizí a následnou katarzí, aby se odrazila ode dna. Neztrácejme naději a věřme, že se situace nebude vyvíjet směrem, který by si nikdo z nás nepřál.

Ing. David Vaca, Ph.D.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku