Úvodník 1/2007

00UVOD

Úvodník

Ing. David Vaca, Ph.D.

Vážení čtenáři,
vždy, když sedím v redakci u svého počítače a ohlédnu se přes rameno do naší knihovny, přelétne můj pohled svázané ročníky Světa myslivosti. V předvánočním čase, kdy píši tento úvodník, jich je šest, přičemž nesvázaná čísla VII. ročníku z roku 2006 čekají ve skladu na odvoz do knihařství. Je to skutečně tak, vydáním, jež držíte v rukou, vstupuje náš časopis do osmého roku svého života.
Určitě byste dokázali vyjmenovat nejrůznější věci, které se dají stihnout za sedm let. Pro někoho je sedm let hodně, pro jiného málo. Mne v souvislosti s naším časopisem napadá přirovnání k dítěti. Přivedli jsme ho na svět (hovořím-li v množném čísle, je to proto, že za rodiče pokládám jak vydavatelství, tak vás, čtenáře), naučili mluvit a chodit, poslali do školky a do školy a nyní čekáme, co z něj vyroste. Vkládáme do něho velké naděje a současně se bojíme, aby nesešlo ze správné cesty … Dost však sentimentu a nostalgického vzpomínání způsobeného zcela jistě vánoční atmosférou! Podívejme se, s čím naše dítko vchází do roku 2007. 

Je to především zmenšení formátu, jímž se blížíme k ročníku Světa myslivosti 2004. Za ústupem od formátu, v němž časopis vycházel v letech 2005-2006, je několik důvodů. Někteří čtenáři nás upozorňovali, že stránky Světa myslivosti nelze kopírovat v kopírce, protože časopis se do ní "nevejde". Jiným nešel Svět myslivosti vložit do aktovky nebo provozní brašny, aniž by se dalo zabránit jeho poškození. Dalším vadilo, že jim svázaný ročník 2005 vyčníval (samozřejmě formátově) v knihovně z řady ostatních ročníků. Tyto problémy nyní zmizí.
Časopis, kterým listujete, je tedy formátově menší, ale nemusíte se bát, článků v něm neubylo, ba právě naopak. Od tohoto čísla bude mít Svět myslivosti stabilně o osm stran více než v loňském roce, celkem tedy 56. V souvislosti se zvýšením počtu stran a změnou formátu jsme se rozhodli přikročit k novince – moderní lepené vazbě.
Další z našich kroků, který mezi vámi jistě vyvolá diskusi, je změna vnitřní grafické úpravy časopisu. Po dvou letech jsme pod vlivem přehodnocení systému výroby časopisu v redakci obnovili spolupráci s grafikem Miloslavem Martinkou, který dával Světu myslivosti podobu v letech 2001-2004.
Z hlediska obsahu a struktury časopisu nechystáme převratné změny. Asi nejvýznamnější novinkou je zrušení přílohy Skeet & Trap a znovuzavedení rubriky Sportovní střelba. Ta bude zařazována do každého čísla Světa myslivosti a obsahově vyplní mezeru po zaniklé příloze. Našim cílem je především aktuálně zveřejňovat výsledky ze střeleckých akcí, což při dvouměsíční periodicitě Skeet & Trapu bylo v některých případech velmi obtížné.
Během roku bychom rádi představili jednu až dvě nové rubriky, ale jejich obsahovou náplň si prozatím ponechám pro sebe.
Protože o Světu myslivosti píši o několik řádků výše jako o společném dítěti, dovoluji si vás požádat o pomoc a spolupráci při jeho dalším putování po světě. Volejte a pište nám do redakce své kritické postřehy ke grafické podobě i obsahu, navrhujte témata ke zpracování a nebojte se psát sami! Rádi vám pomůžeme s úpravou textů, je to naše práce. Jen tak bude časopis pestrý a zajímavý.
Všem přeji úspěšný rok 2007.

 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku