33. ročník Memoriálu Richarda Knolla

Ing. Dalibor Pačes

V očekávání, jak dopadne letošní mistrovství ohařů ČR v porovnání s několika předešlými ročníky, poznamenanými nepříliš oslnivými výkony účastníků, jsem zamířil o posledním srpnovém víkendu na Přeloučsko. Tam se soustředila pozornost všech, kteří sledují pracovní úroveň našich všestranných ohařů. Nebudu čtenáře dlouho napínat. Hned v úvodu mohu konstatovat, že ani letos nedošlo k zásadnímu „obratu k lepšímu“. Výsledková listina 33. ročníku Memoriálu Richarda Knolla (MRK) byla téměř věrnou kopií té loňské.

ORGANIZACE SOUTĚŽE
Úkol uspořádat letošní ročník MRK připadl Okresnímu mysliveckému spolku ČMMJ Pardubice. Slavnostní atmosféru sobotního zahájení soutěže vhodně podtrhlo prostředí Národního hřebčína v Kladrubech nad Labem. K ostatním společným nástupům a k ukončení memoriálu byl po oba dny k dispozici Penzion Kolesa nedaleko Kladrub nad Labem, zasazený do vzorně udržovaného jezdeckého areálu s kolbištěm pro všechny druhy jezdeckého sportu. Majitelem penzionu i areálu je zkušený myslivec a kynolog Václav Sůra, který na memoriálu zastával funkci vrchního rozhodčího.
Polní disciplíny probíhaly v dobře zazvěřené honitbě MS Jankovice, MS Semín propůjčilo lesní honitbu, vodní práce se odehrávaly na Strašovském rybníce v honitbě MS Vápno.
Ve dvacítce nominovaných ohařů měl nejsilnější zastoupení německý ohař krátkosrstý (KO – 12) před pointerem (POI – 4) a českým fouskem (CF – 3). Kompletní sestavu doplňoval jeden maďarský ohař krátkosrstý (MOK).

DVOUDENNÍ ZÁPOLENÍ V TERÉNU
Po rozlosování probíhal sled jednotlivých disciplín v lese, na poli i ve vodě po oba dny soutěže tak, jak určuje novelizovaný Zkušební řád pro zkoušky ohařů. Přestože účastníci MRK by měli být „pracovní elitou“ mezi ohaři, pět z nich se muselo po prvním dnu se soutěží rozloučit. Neúspěchům však nebyl konec, v neděli se k nim přidala další pětice. Logicky vyvstává otázka, kterou bylo často slyšet v hloučcích, diskutujících v koroně: jakým způsobem tito neúspěšní ohaři „nabodovali“ na všestranných zkouškách, z nichž se nominovali na MRK? V souvislosti s jezdeckým sportem, který se prolínal děním celého memoriálu, jsem zaslechl převratnou myšlenku. Podle ní by přihlašování do prestižních kynologických soutěží a memoriálů mělo být spojeno s daleko vyšším „zápisným“, tak jak je tomu na dostizích. Odbouralo by se náročné shánění finančních prostředků na zajištění akce a každý vůdce by navíc jistě dobře zvážil, jestli je jeho svěřenec k soutěži dostatečně připraven. I takový názor je třeba brát v potaz. Nad vzniklou situací v lovecké kynologii je nutné se nejen zamýšlet, ale účinně ji řešit.

VYHODNOCENÍ MEMORIÁLU

Vítězem ČR pro r. 2007 se po zásluze stal tříletý pointer Kord z Mešínské hájovny, vedený Josefem Korelusem. Jako jediný účastník absolvoval soutěž v I. ceně, v jeho hodnocení se mezi samými „čtyřkami“ objevila pouze jedna „trojka“. Je škoda, že v případě POI právě z disciplíny hledání – systém a styl. Tento úspěšný pracovní pes má složeno několik všestranných zkoušek, je Českým šampiónem práce a ani jeho výstavní kariéra není zanedbatelná. Může se mimo jiné pyšnit tituly Český šampión krásy a Klubový vítěz Českého pointer a setter klubu z r. 2006. Na druhém místě skončil také pointer – Bonny Blahud Ladislava Škaryda. Spolu s „kraťaskou“ Eimy z Ranského letiště Václava Kratochvíla, která obsadila třetí příčku, však obstáli až ve II. ceně. Odsunula je tam známka „2“ z ochoty k práci v hluboké vodě.
Jak již bylo zmíněno, MRK úspěšně dokončila stejně jako vloni jen polovina ohařů ze startovního pole. Kromě jedné I. a dvou II. cen všichni ostatní obstáli pouze ve III. ceně ... Neúspěšní psi spolu s vůdci a jejich „týmy“ průběžně odjížděli, a tak se stalo, že slavnostnímu vyhlášení pečlivě připraveného memoriálu přihlížela včetně rozhodčích a veškerého personálu maximálně stovka „nadšenců“. Domnívám se, že na akci podobného významu je to opravdu málo. Postřehl jsem, že organizátoři museli řešit i jedno příjemnější „dilema“: vzhledem k nízké úspěšnosti účastníků odnášeli velké množství hodnotných cen pravděpodobně pro účely jiných soutěží ...
Před deseti úspěšnými účastníky letošního MRK stojí nelehký úkol: napravit svoji reputaci v mezinárodním měřítku na letošním Memoriálu Karla Podhajského. Nezbývá než jim k tomu popřát hodně zkouškového štěstí. Budou ho jistě potřebovat!

Podrobnou výsledkovou listinu najdete na internetových stránkách OMS ČMMJ Pardubice (www.myslivost.cz/omspardubice). 

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku