Podzimní zkoušky na Rychnovsku

I  když  podle  kalendáře podzim ještě nenastal, v honitbě MS Doubrava Byzhradec na Rychnovsku se 8. září t. r. konaly podzimní zkoušky ohařů a malých plemen loveckých psů. Počasí  bylo nevlídné, studený vítr a zamračená obloha s občasným deštěm navozovaly podzimní atmosféru.
Ke zkouškám nastoupilo osm ohařů (pět německých ohařů krátkosrstých /KO/, jeden český fousek /CF/, irský setr /IS/ a německý ohař dlouhosrstý /DO/) a čtyři zástupci malých plemen (dva němečtí křepeláci /NK/ a dva labradorští retrívři /LR/) nejen z Podorlicka, ale i ze vzdálenějšího Chlumce nad Cidlinou. Po rozlosování se k plnění jednotlivých disciplín vydaly dvě skupiny – jednu tvořili ohaři, druhá byla smíšená. Zejména disciplíny, při nichž je potřeba dostat se “do zvěře”, posunuly závěr zkoušek do pozdních odpoledních hodin. Vyhlašování výsledků hlavním rozhodčím Jaroslavem Čihákem probíhalo již za soumraku.
Mezi ohaři slavili úspěch “kraťasové” z chovatelské stanice “z Valských lesů” Jaroslava Veverky z Valu u Dobrušky. Vítězku podzimních zkoušek Dinu (296 b.) předvedl syn chovatele Jaroslav Veverka ml. Sestra vítězky Dela (283 b.), vedená chovatelem samým, skončila na třetím místě. Druhé místo obsadila další fena KO Asta z Borohrádeckých lesů (291 b.) Tomáše Koblasy z Hrošky. V celkovém hodnocení skončili čtyři ohaři v I. ceně, po jednom ve II. a III. ceně, dva ohaři neobstáli.
Pořadí u “malých plemen” bylo následující: na prvních dvou příčkách se umístila sourozenecká dvojice NK – Aura Černohorský kout (252 b.) Jiřího Zavackého z Potštejna a Adam Černohorský kout (222 b.) Josefa Michaličky ze Slatiny nad Zdobnicí. Třetí místo obsadil LR Chalk z Proutku (173 b.) vedený Josefem Valešem z Mokrého. Všichni účastníci obstáli (2x I. c., 1x II. a 1xIII. c.).
Text a foto Ludvík Lesný
Foto: Vítězka PZ Dina z Valských lesů vedená Jaroslavem Veverkou ml.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku