Ze zahraničí 2/2008

Řecko: jelen usmrtil dva muže    

Říjný jelen usmrtil na jedné malé farmě v Řecku dva muže, kteří pracovali jako ošetřovatelé zvířat. První z nich byl jelenem ubodán večer 2. listopadu poté, co vstoupil do ohrady a chtěl jelena se dvěma laněmi nakrmit. Druhý den našel mrtvého ošetřovatele jeho kolega, jenž byl při pokusu o odtažení těla též napaden a usmrcen.
Wild und Hund, 23/2007, PZ


Tasmánie: vláda vypověděla válku liškám

Tasmánie, ostrov jižně od Austrálie a současně australský spolkový stát, se brání invazi lišky obecné a na boj proti ní uvolnila v přepočtu více než 30 miliónů eur. Ekologové se obávají, že liška, která byla dovezena z Evropy, by mohla na původní fauně, zejména na drobných savcích a ptácích, způsobit obrovské škody. Loňský pokus vyhubit lišku otrávenými návnadami ztroskotal. Přesný počet lišek není znám: odhaduje se na 50 až 200 kusů. Za ulovenou lišku se vyplácí prémie.
Jäger, 12/2007, Rš

Německo: větší ohledy k jelení zvěři

Nadace Německá zvěř požaduje přehodnocení doby lovu jelení zvěře s ohledem na využívání venkovského prostoru. Navrhuje zkrátit dobu lovu jelenů na pět měsíců (1. 8.–31. 12.) a holé zvěře na čtyři měsíce (1. 9.–31. 12.), zakázat lov v noci a přísně dodržovat klidové oblasti.
Jäger, 12/2007, Rš

EU: úhory nebudou povinné

Ministři zemědělství států EU dne 26. září 2007 rozhodli, že povinné úhory v rozsahu dosavadních 10 % plochy pro výsev na podzim 2007 a jaro 2008 nebudou povinné, takže zemědělci nebudou muset pole vyřazovat z produkce. Rada ministrů tak reagovala na napjatou situaci na trhu obilnin. Zatímco zemědělci tento krok vítají, svazy ochránců přírody se obávají ztráty řady důležitých stanovišť zvěře. Protože však je naděje, že malé plochy s nepříznivými podmínkami zůstanou pro zemědělství nezajímavé, zachovají se aspoň ty jako záchrana volně žijící fauny.
Wild und Hund, 21/2007, Rš

Dálkový rekord tažného ptáka

Univerzita Massey na Novém Zélandu opatřila samici břehouše rudého (čeleď Slukovití) malou vysílačkou, jejímž prostřednictvím sledovala ptákův pohyb přes satelit. Pták letěl nejprve asi 10 000 km do Číny a odtud o pět neděl později 7300 km na Aljašku, kde vyhnízdil. Koncem srpna nastoupila samice břehouše zpáteční cestu. Bez oklik se vrátila na Nový Zéland, což představuje vzdálenost 11 500 km. Letěla bez přestávky.
Wild und Hund, 20/2007, Rš

Rakousko: povolen lov bobrů

Ve dvou obcích v Dolních Rakousích povolil úřad pro ochranu přírody lov bobrů, protože obyvatelé si stěžovali na škody, které bobři působí. Důsledkem jejich činnosti je vlhnutí sklepů, vlhké zdi a zatopená pole.
Wild und Hund, 21/2007, Rš


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku