Test loveckých bund v praxi (II.)

V pokračování našeho zamyšlení nad funkčními vlastnostmi univerzálních loveckých bund a praktickými kritérii jejich nákupu chceme po úvodních obecných informacích (Svět myslivosti č. 3/2008) přejít ke dvěma konkrétním výrobkům z rozmanité nabídky současného trhu. Lovecká bunda Härkila Kodiak
Ze široké nabídky dánské firmy Seeland jsme vybrali loveckou bundu Kodiak z řady Härkila. Bunda je součástí stejnojmenného loveckého kompletu v olivové barvě, určeného pro všestranné lovecké využití.
Vnější materiál bundy Kodiak je měkký a nehlučný. Dvouvrstvá membrána Gore-Tex MT 075 je odolná vůči větru a vodě a maximálně prodyšná. Bunda je na ramenou a na dalších namáhaných místech vybavena kůží v hnědé barvě. Oděv je tak chráněn proti poškození i při pohybu v těžkém terénu. Podšívka Qullofill zaručuje výborné izolační vlastnosti. Podložka na sezení v zadní kapse, ohřívací polštářky a postranní kapsy podšité fleecem chrání lovce před chladem. Jako další tepelná izolační vrstva slouží odepínatelná fleecová podšívka. Všechny kapsy jsou odolné vůči vodě a materiál zůstává i během deště lehký. Bunda je vybavena praktickými doplňky, jako je např. zip krytý légou na patentní knoflíky, náprsní kapsa s patkou a koženými detaily nebo nastavitelné zakončení rukávů na suchý zip chránící lovce před větrem a dalšími vlivy počasí.

Lovecká bunda Blaser Argali
Většina lovců si spojuje firmu Blaser spíše se zbraněmi než s loveckým oblečením. Známý výrobce loveckých zbraní z německého Isny však vyvinul v krátké době v těsném kontaktu s loveckou praxí také svou kolekci oblečení.
Lovecká bunda Argali v příjemné, nepříliš tmavé olivově zelené barvě je vybavena prodyšnou membránou Rambrane, odolnou vůči vodě i větru a téměř „nehlučnou“. Svrchní materiál z kombinace polyesteru (65 %) a polyamidu (35 %) je velmi měkký a příjemný na nošení, přitom však velmi odolný a vhodný pro pohyb v křovinatém terénu. Ochrana vůči chladu a prodyšnost je dále zesílena použitím patentovaných membrán RamWindtex a Ramtex. Také co se týká výbavy, myslel výrobce na to, aby lovec měl k dispozici vše, co potřebuje. Bunda je vybavena dvoucestným zipem s légou na knoflíky pro ochranu před větrem, pogumovanými patentními knoflíky, voděodolnou kapsou na doklady, větracími otvory na zip v podpaží a zateplenou kapsou v zádové části. V postranních kapsách je hřejivá fleecová podšívka. Kvalitní je také střih bundy: vypracování na loktech, záhyby pro volnost pohybu v zádovém díle, elastická zakončení rukávů z lycry proti vniknutí vlhkosti. Pas a dolní okraj bundy lze nastavit podle potřeby pomocí elastické stahovací tkanice. Díky podšívce DuPont Fiberfill je Argali velmi teplá, přitom však nepříliš robustní (s hmotností 1790 g patří ve své kategorii k lehčím bundám). Při použití vhodného spodního prádla lze v této bundě strávit v zimě na posedu i několik hodin. Přesto se v ní člověk při námaze „nekoupe ve vlastním potu“, protože odvádění vlhkosti funguje skvěle. Membrána CTX (Rambrane) je stejně kvalitní jako Gore-Tex. Bundu lze nosit celý rok i na lovecké cesty. Firma Blaser ji nabízí také v lehčí variantě Light pro podzimní a jarní období.

Výsledek testu

Test ukázal, že pojem univerzální lovecká bunda („allrounder“) není snadné definovat. Požadavek dostatečného tepla na posedu se může často střetávat s potřebou pohodlí při šoulačce. Další nároky klade na oděv lov v horském prostředí. Je velmi těžké, ne-li nemožné, nalézt kompromis. Ideálnímu řešení se nejvíce blíží bunda Argali od firmy Blaser, která je dostatečně lehká i „tichá“, a tudíž vhodná jak na posed (a to i při nízkých teplotách), tak na šoulačku. Jako velice praktické se u této bundy ukázaly větrací otvory v podpaží. Bunda je navíc velmi odolná vůči mechanickému poškození, disponuje prvotřídní výbavou, díky zimní a lehčí variantě nabízí kompletní vybavení, přestože v případě zimního modelu chybí kapuce. Bundu Härkila Kodiak lze bez problémů nosit jako univerzální loveckou bundu, jedinou nevýhodou je šustění goretexové membrány, což na posedu působí rušivě. Díky odepínací fleecové vložce je bundu možno použít téměř v každém počasí.
Špičkové modely bund mají ovšem svoji cenu. Test ukázal, že dnes se v oděvním průmyslu pracuje na velmi vysoké úrovni a výrobci nabízejí skutečně prvotřídní lovecké bundy. Výbava, zpracování a moderní materiály jsou pro současnou loveckou praxi pohodlnější než svého času těžké silné lodenové kabáty. Problémem zatím stále zůstává rovnováha mezi teplem a komfortem při pohybu. Univerzální bunda, která by vyhovovala všem požadavkům bez výjimky, zatím neexistuje. Obě představené bundy jsou však schopné do značné míry tyto praktické potřeby naplnit.
Testované modely nabízí firma Eduard Kettner, spol. s r. o., Brno, a její obchodní partneři.
DT


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku