Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 06/03

Ekonomika plantáže rychle rostoucích dřevin

Jaroslav Knápek, Jiří Vašíček, Kamila Havlíčková

Projekty na pěstování biomasy na výmladkových plantážích mají z pohledu potenciálních investorů rozhodujících se na základě ekonomického efektu stejný charakter jako jakékoliv jiné podnikatelské projekty. Lze je tedy charakterizovat výdaji nutnými na jejich realizaci a efekty (v peněžním vyjádření), které tyto projekty generují - v případě projektů na pěstování biomasy tedy produkce biomasy o určité kvalitě a množství. Racionální, ekonomicky správný přístup investorů k rozhodování je založen na porovnání současné hodnoty všech příjmů a výdajů spojených s realizací projektů.

Zpracování projektu zalesnění zemědělských a lesních půd

Jan Klíma

Problematiku zpracování projektů zalesňování zemědělských a lesních půd řešila v padesátých letech minulého století oborová norma - Zalesňovací práce. Jako každý předpis určitě nebyla dokonalá, ale obsahovala ucelený návod postupu při zpracování projektů, volby druhové skladby a plošného uspořádání porostních skupin. Samozřejmě vycházela z tehdejšího stupně poznání a společenského uspořádání. Dnes podobná pomůcka odborným lesním hospodářům (OLH) k dispozici není, a proto se v mnoha ohledech zpracování zalesňovacích projektů liší. Snahou o sjednocení výsledků práce OLH se inspirovalo setkání lesníků, uskutečněné v Pelhřimově v hotelu Rekrea. Seminář se konal 13. a 14. května, kdy odbornými garanty byli Ing. Josef Topka (OLH Horní Cerekev) a Ing. František Kučera (ředitel Městských lesů Pelhřimov).

Lesní zákon a integrovaný výkon veřejné správy

Jiří Staněk

Dne 1. ledna 2003 nabyl účinnosti zákon č. 76/2002 Sb., o integrované prevenci a omezení znečištění, o integrovaném registru znečišťování a o změně některých zákonů (zákon o integrované prevenci), který přinesl přímou novelu zákona č. 289/1995 Sb., o lesích a o změně a doplnění některých zákonů (lesní zákon). Novelu o to důležitější, že se bezprostředně dotýká působnosti orgánů státní správy lesů (SSL) všech stupňů ve věcech souvisejících s ochranou pozemků určených k plnění funkcí lesa.

Vliv mysliveckého hospodaření na vývoj dřevinné vegetace

Hodnocení mysliveckého hospodaření a jeho vlivu na vývoj dřevinné vegetace vybraných národních přírodních rezervací

Petr Čermák, Radomír Mrkva

Při spravování chráněných území, bez ohledu na stupeň jejich ochrany, dochází často k nevyváženosti v péči o rostliny a živočichy. Zatímco cíle ochrany přírody v oblasti spravování fytocenóz, a tudíž i na úseku lesního hospodářství (LH) jsou vcelku zřetelně vymezeny, u zoocenóz tomu tak zdaleka není.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.