Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 08/03

Vývoj klimatu v Čechách a na Moravě

Rudolf Bagar

V současnosti se hovoří o klimatických změnách souvisejících i s postupným oteplováním našeho území. Uvedené skutečnosti jsou však často předkládány veřejnosti bez hlubších konkrétních rozborů a vazeb. Je proto žádoucí znát podrobněji klimatické poměry příslušné oblasti a v následnosti společně řešit celou širokou problematiku přírodních poměrů rostlinných i živočišných ekosystémů.

Retenční schopnost lesních porostů

Ivo Dostál

O tomto tématu bylo již napsáno mnoho studií (naposledy KANTOR, ŠACH; LP 11/2002), ale ne vždy byly u skutečně naměřených hodnot k dispozici hodnoty z extrémních situací. Obvykle není problémem zachytit a změřit velikost srážek, ale vyhodnotit množství odtékající vody. Extrémní průtoky u menších toků mají totiž obvykle krátké trvání a je obtížné být přímo na místě, a pokud ano, tak za takových průtoků také odtéká s vodou při její velké rychlosti množství splavenin (kamenů, větví, listí atd.), které přímé měření hydrometrickou vrtulí, jež bývá nejspolehlivější metodou, činí takřka nemožným.

Šlechtění lesních dřevin ve Švédsku

Jaroslav Kobliha, Vladimír Janeček

Hlavními cíli šlechtění lesních dřevin ve Švédsku jsou zvyšování produkce, kvality a ekonomické hodnoty dřeva a zvyšování adaptability lesních dřevin, a to při udržení nezbytné genetické diverzity ve šlechtitelských populacích. Přestože běžně cílené znaky jsou stejné v rámci celé země, důležité rozdíly např. v klimatu způsobují variabilitu relativního významu jednotlivých znaků. V drsném klimatu severního Švédska je absolutně hlavní adaptabilita, zatímco v mnohem příznivějším klimatu středního a jižního Švédska může být větší váha přisouzena kvalitativním znakům.

Setkání českých a polských lesníků

Společnost Mercata Polívka, s.r.o., ve spolupráci se spol. Monsanto ČR organizují každoročně pro své obchodní partnery odbornou exkurzi spojenou se seminářem do některé lesnicky zajímavé země v Evropě. Po Švédsku a Chorvatsku bylo letos na řadě Polsko. Organizátoři zvolili oblast Mazurských jezer - Lasy panstwowe (státní lesy) - Nadlesnictwo Maskulinskie (lesní závod) v severovýchodní části Polska ve městě Ruciane-Nida, Nadlesnictwo Pisz postižené v roce 2002 uragánem a Biebrzanský národní park. Pokusíme se vám přiblížit několik zajímavých údajů o polském lesnictví.

Modelový projekt zásobování obce teplem na bázi biomasy

Jaroslav Knápek, Jiří Vašíček, Kamila Havlíčková

Článek navazuje na články v předchozích číslech, kde byla obecně diskutována problematika obnovitelných zdrojů energie (OZE) a role biomasy, cílené pěstování biomasy na výmladkových plantážích rychle rostoucích dřevin (RRD), metodika výpočtu ocenění takto pěstované biomasy a možnosti snížení ceny pěstované biomasy. Tento článek popisuje modelový výpočet ekonomické efektivnosti zásobování obce teplem ze soustavy CZT využívající odpadní biomasu, resp. biomasu z plantáže RRD, a umožňuje tak alespoň rámcově posoudit ekonomickou výhodnost využití biomasy pro zajištění dodávek tepla.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.