Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 4/04

EK OLH ČAZV v roce 2003

Václav Kupčák

Ekonomická komise (EK) odboru lesního hospodářství České akademie zemědělských věd (OLH ČAZV) projednávala v dubnu 2003 téma “Ekonomika a aktuální problémy lesního školkařství” a v říjnu diskutovala o problémech vyjádření funkcí lesa. Obdobně jako v loňském roce (viz článek Ekonomická komise OLH ČAZV v roce 2002, LP 2/2003) z uvedených jednání vyjímám některé poznatky.

Věcné a peněžní hodnocení společenských funkcí lesa

Vladimír Švihla

Dne 21. 10. 2003 se uskutečnil seminář na výše uvedené téma organizovaný Odborem lesního hospodářství (OLH) ČAZV ve spolupráci s NLK a Správou CHKO Český kras ve Svatém Janu p. Skalou. Semináře se účastnilo 55 osob, vstupní referáty přednesli náměstci ministrů zemědělství a životního prostředí J. Vašíček a L. Miko, s koreferáty vystoupilo 10 účastníků semináře. Na závěr semináře proběhla diskuse k předneseným problémům. Jednání řídil předseda OLH ČAZV Ing. P. Zahradník, CSc. Uvádím výčet hlavních myšlenek přednesených příspěvků.

Skotové, lesy a lesnictví ve Skotsku

Karel Vančura, Kateřina Trejbalová

Skotská “Forestry Commission” uspořádala v závěru loňského roku jednání pracovní skupiny programu Euforgen (následný program Ministerské konference o ochraně evropských lesů - rezoluce S2 - týkající se ochrany genofondu lesních dřevin), která se zabývá jehličnatými dřevinami. V rámci jednání bylo mj. konstatováno, že v mnoha zemích jsou v poslední době (s odvoláním na snahy o trvale udržitelné hospodaření apod.) považovány jehličnaté dřeviny za méně důležité - jejich význam je však v Evropě nezastupitelný. Protože se jednání konalo ve Skotsku, byla věnována zvláštní pozornost dřevinám introdukovaným, které jsou některými zájmovými skupinami v Evropě často označovány jako nepřijatelné, ale zde prakticky tvoří základ místního lesního hospodářství (LH).

Intenzivní kultury topolů a vrb

Luďka Čížková, Vladimír Čížek

Lesnický výzkum v českých zemích se zaměřil na ověřování možností pěstebního využívání topolů a vrb jako rychlerostoucích dřevin (RRD) již v 50. letech 20. století. Výzkumná stanice VÚLHM v Kunovicích u Uherského Hradiště se od té doby zabývá mj. ověřováním importovaných klonů vyšlechtěných v zahraničí, vlastním novošlechtěním pro podmínky ČR a udržovacím šlechtěním v klonových archivech spolu s rozšiřováním genofondu RRD.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.