Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 2/05

Je vznik Lesnické komory potřebný?

Vladimír Foltánek

V Lesnické práci č. 12/2004 byl v článku „Chybí nám Lesnická komora!“ publikován rozhovor s doc. Ing. Ladislavem Slonkem, CSc., děkanem Lesnické a dřevařské fakulty MZLU v Brně. Třístránkový sled dotazů a odpovědí k problematice současné situace na fakultě a v lesnictví vyúsťuje v prezentování názoru o potřebě iniciovat založení Lesnické komory. Pan děkan upozorňuje na současnou nejednotnost řešení odborné lesnické problematiky v našem státě a neexistenci skutečně „zastřešujícího orgánu“ lesnického oboru. Problematika současné diverzifikace aktivit, různého směrování a prosazování zájmů v lesnické činnosti a obecná ztráta lesnického odborného sebevědomí se přímo či nepřímo dotýká snad každého subjektu profilujícího se v lesnickém oboru.

Úvodník

Ing. František Dejnožka - ředitel Hradecké lesní a dřevařské společnosti, a.s.

Vážení čtenáři,

kalamita je vždy jedním z komplikujících prvků obchodování se dřívím. Z pohledu našeho, a tím i evropského trhu se dřívím musíme kalamitu vnímat jako vážný lesnický a ekonomický problém. Koncem listopadu loňského roku postihla větrná bouře naše kolegy na Slovensku, výše kalamitních těžeb se bude pohybovat kolem 5 miliónů m3. Počátkem ledna postihla silná větrná kalamita Skandinávii a pobaltské státy. Celková výše objemu padlého dříví je odhadována na 120 mil. m3. Nejvíce je postiženo Švédsko, kde odhadovaná výše kalamitních těžeb dosáhne výše roční těžby, tedy asi 85 mil. m3. Těžba v celé zemi je podřízena zpracování kalamity, narostou exporty hmoty; dříví, které nebude ihned dodáno k odběratelům, bude odvezeno z lesa a uchováváno na mokrých skládkách.

Editorial

Veronika Kmínková 

Vážení čtenáři,

jelikož moje foto v záhlaví editorialu vidíte poprvé, dovolte, abych se krátce představila. Jsem nová posila redakce, hlavní část mé práce se bude soustředit na jazykové úpravy a ostatní práce s texty, dále na reportáže a komunikaci s inzerenty. Obracet se na mě tedy mohou především všichni autoři příspěvků, inzerenti, ale samozřejmě i ostatní. Jsem absolventkou FLE ČZU v Praze, jedním z mých zájmů však vždy byly jazyky. Doufám, že společně s kolegy v redakci dokážeme tento fakt zužitkovat k zkvalitnění a rozšíření obsahu časopisu, například v oblasti informací ze světového lesnictví (v minulém čísle zmiňovaný záměr zveřejnit cyklus rozsáhlejších článků o lesnicky nejvýznamnějších zemích Evropy), odborných článků ze zahraničí apod.


LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.