Archiv časopisu Lesnická práce

Lesnická práce č. 7/05

Harvestorové technologie a poškození stromů

Jiří Dvořák

Harvestorové technologie (HT) se stávají v LH ČR stále významnějším těžebně-dopravním postupem, který se na výši těžeb podílí v současnosti téměř 15 %. Tato mechanizace je nasazována v ČR (podle dotazníkového průzkumu trhu) především v předmýtních těžbách, kde představuje jejich využitelnost 64 % (vlastníci strojů plánují využití harvestorů ve výchovných zásazích až ze 75 %). V provozu jsou při těžebních a dopravních činnostech prioritou především náklady a výkonnost vyjadřované finanční hodnotou. Způsobené škody jsou často opomíjeny, přestože poškozené dřeviny a případné znehodnocení dřeva hnilobou jsou ekonomickou ztrátou do budoucnosti. Respektováním výrobních podmínek je lze minimalizovat. Důsledným plánováním výrobních technologií při těžbě a soustřeďování dříví lze omezovat degradaci lesních dřevin po poraněních. U HT vázaných na sortimentní metodu je dokazován nejnižší podíl škod. Navíc s rostoucími zkušenostmi v provozu a zvyšováním počtu vyškolených operátorů lze podíl škod stále redukovat.

Úvodník

Tomáš Vrška, AOPK ČR, oddělení ekologie lesapředseda sdružení PRO SILVA BOHEMICA, člen redakční rady LP

Vážení čtenáři,

nejenom konec kalendářního roku, ale také čas prázdninového zklidnění a dovolených leckomu vnukne myšlenku pozastavit se nad svojí dosavadní činností a reflektovat její výsledky pro budoucí rozhodnutí. Protože červencové číslo Lesnické práce se více věnuje činnosti sdružení PRO SILVA BOHEMICA, jsou i následující řádky věnovány reflexi a budoucnosti jeho činnosti.

Editorial

Michal Třeštík 

Vážení čtenáři,

poslední měsíce se nesly ve znamení pro lesníky a dřevaře zajímavých akcí, což se projevilo i na obsahu Lesnické práce, který je nabit reportážemi.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Lesnická práce od roku 1922 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.