Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 01/06

Mýval na Blatensku

 

{mosimage}

00HON

Mýval na Blatensku

Václav Havelík

V polovině června loňského roku zaznamenal můj kamarád, že se mu před jeho neobývanou zahradní chatkou na nedaleko Blatné (okr. Strakonice) náhle hromadí rozkousané hlemýždí ulity. Rozhodl jsem se zjistit, který živočich okolí navštěvuje a jednoho dne jsem zasedl s fotoaparátem u okna chatky, aniž bych věděl, na co čekám. Protože šlo o masožravce, kolem špalku na sekání dříví, který majitel používá také k čištění ryb před jejich úpravou v kuchyni, jsem rozházel kousky dvou rozsekaných rybích hlav. Již v 16 hodin jsem zpozoroval bezstarostně se chovajícího mývala severního. Bylo na něm vidět, že se v okolí chatky cítí jako doma. Jeho první cesta vedla rovnou ke špalku, kde byl asi z minulosti zvyklý nacházet zbytky ryb.

Veřejná sbírka „ZVÍŘE V NOUZI“

 

{mosimage}

00HON

Veřejná sbírka „ZVÍŘE V NOUZI“

Redakce

Český svaz ochránců přírody odstartoval 3. prosince 2005 kampaň „Zvíře v nouzi“, která upozorňuje na problematiku záchrany zvířat v ČR. Národní síť stanic pro handicapované živočichy zabývající se záchranou poraněných a jinak postižených zvířat z naší přírody přijímá ročně tisíce jedinců. Loni tento počet činil více než osm tisíc zvířat a náklady na záchranu poraněných živočichů každoročně rostou. Český svaz ochránců přírody se proto obrací na všechny přátele přírody, jimž není lhostejný osud zvířat poraněných často vinou člověka. Více informací lze najít na  http://www.zvirevnouzi.cz.

Zavrženíhodný čin

 

{mosimage}

00HON

Zavrženíhodný čin

Ing. Petr Tomeček

V lesích na území naší lesní správy máme na stromech rozvěšeny plastové budky pro puštíky. Jejich rozmístění, údržbu a evidenci zadáváme soukromé firmě. Každoročně koncem listopadu nám z této firmy zasílají vyhodnocení obsazenosti budek. Letos jsme byli informováni, že na revíru Tršice byla jedna budka prostřelena brokovnicí. Lze se domnívat, že by to mohla být „akce“ některého myslivce z místního sdružení. Je to však těžko prokazatelné. Každopádně jde o zavrženíhodný čin a ten, kdo jej spáchal, by zasloužil exemplární potrestání.

Pytlácká kolekce za 3,5 miliónů korun

 

{mosimage}

00HON

Pytlácká kolekce za 3,5 miliónů korun

Na přelomu října a listopadu loňského roku proběhla tiskem informace o odhalení pytláka, jehož dům v Ořechově na Brněnsku skrýval neobvykle rozsáhlou sbírku trofejí upytlačené zvěře. Podle Policie ČR šlo o „kolekci“ čítající přes 1200 trofejí spárkaté zvěře (1000 srnčích parůžků a 200 trofejí srnčí, daňčí a mufloní zvěře). Výjimkou nebyly ani medailové trofeje jelenů, jejichž poplatkový lov by stál kolem 200 000 Kč.

Švýcarsko: Nebezpečí měchožila větveného

 

{mosimage}

00ZAHR

Švýcarsko: Nebezpečí měchožila větveného

Aby se zabránilo onemocnění měchožilem větveným, doporučuje se při stahování lišky používat ochrannou roušku, která zabrání vdechnutí vajíček tohoto parazita. Ta jsou totiž velmi drobná a často ulpívají na srsti lišky.      

Schweizer Jäger, 9/2005, Rš

Rusko: kapitální srnec sibiřský

 

{mosimage}

00ZAHR

Rusko: kapitální srnec sibiřský

Východně od Uralu v blízkosti Jekatěrinburgu byl uloven srnec sibiřský, jehož trofej je pravděpodobně novým světovým rekordem: parůžky srnce desateráka mají hmotnost 1407 g, obvod růží 21 a 21,5 cm a hmotnost po vyvržení 40 kg. Stáří srnce bylo odhadnuto na 8 až 9 let.     

Wild und Hund, 21/2005, Rš

Polsko: Mezinárodní lovecká a myslivecká výstava v Nyse

 

{mosimage}

00ZAHR

Polsko: Mezinárodní lovecká a myslivecká výstava v Nyse

Ve dnech 1. září - 15. října 2005 se v polské Nyse uskutečnila lovecká a myslivecká výstava, na jejímž uspořádání se podílely kromě jiných též město Jeseník a Lesní správa Jeseník (Lesy ČR, s. p.).

Bulharsko: nový světový rekord jelena

 

{mosimage}

00ZAHR

Bulharsko: nový světový rekord jelena

Dne 1. září 2005 ulovil zahraniční host v honitbě nedaleko Etropole (80 km severovýchodně od Sofie) třináctiletého jelena, nerovného dvaačtyřicateráka, jehož živá hmotnost činila 350 kg. Paroží, předběžně ohodnocené na 279,79 bodu CIC, mělo hmotnost přes 17,5 kg. Oficiální bodová hodnota, změřená mezinárodní komisí, byla podle internetových stránek časopisu Myslivost stanovena na 278,03 b. CIC. Jde tak nový světový rekord. Dosavadní rekordní trofej, kterou jsme měli možnost v loňském roce vidět na výstavě Natura viva v Lysé nad Labem, pocházela rovněž z Bulharska a měla hodnotu 273,60 b. CIC.

Jagen weltweit 5/2005, Rš

Ptačí zpěv může pomoci hodnotit fragmentaci krajiny

 

{mosimage}

00ZAHR

Ptačí zpěv může pomoci hodnotit fragmentaci krajiny

Britský deník Guardian zveřejnil ve svém vydání z 30. 11. 2005 výsledky nové studie španělských vědců, týkající se chování některých druhů ptactva v návaznosti na fragmentaci krajiny. Ptáci ve Španělsku a v Maroku mají podle autorů studie potíže slyšet a napodobovat zpěv svých opeřených kolegů, protože oblasti jejich výskytu jsou rozbity do malých částí. Důsledkem toho je, že žijí v izolovaných skupinách a učí se zpěv pouze od svých nejbližších sousedů.

Bezpečný lov - úspěšný lov

 

{mosimage}

00ZAHR

Bezpečný lov - úspěšný lov

Nakladatelství Paul Parey a Německý myslivecký svaz společně natočili instruktážní film s názvem uvedeným v nadpisu tohoto příspěvku. Nahrávka trvá asi 35 minut a jejím cílem je informovat o předcházení nehod na lovu. Zabývá se bezpečnostními opatřeními při zacházení se zbraní doma, v autě, při čekané, šoulačce a na honu na drobnou i spárkatou zvěř.

Deutsche Jagdzeitung, 8/2005, Rš

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku