Archiv časopisu Svět myslivosti

Svět myslivosti č. 01/06

Maďarsko – vlast nejsilnějších srnců

 

{mosimage}

00ZAHR

Maďarsko – vlast nejsilnějších srnců

Příznivé přírodní poměry v komitátu Jász-Nagykun-Szolnok, ležícím ve Velké nížině asi 100 km od Budapešti, poskytují vynikající srnčí trofeje. V r. 2005 bylo v uvedené oblasti uloveno 16 srnců s hodnotou přes 150 b. CIC a hmotností parůžků přes 600 g. Nejsilnější trofej dosáhla hodnoty 202,80 b. CIC o hmotnosti parůžků 776 g.

Wild und Hund, 20/2005, Rš

„Eko-ceny“ v Polsku

 

{mosimage}

00ZAHR

„Eko-ceny“ v Polsku

Národní fond životního prostředí a vodního hospodářství Polské republiky uděloval ceny za přínos při rozšiřování a upevňování ekologického myšlení a jednání občanů a institucí Polska. Tuto „eko-cenu“ obdržel mezi jinými i časopis Łowiec Polski, který podstatnou měrou přispívá k ekologické osvětě a ekologickému vzdělání polských myslivců.     

Łowiec polski, 12/2005, MT

Myslivecky vyškolení policisté k potlačení pytláctví

 

{mosimage}

00CASY

Myslivecky vyškolení policisté k potlačení pytláctví

Mezi saskými myslivci a lovci panuje uspokojení nad zákrokem zemského policejního presidenta, jenž v dohodě s župním lovčím a s ředitelstvím lesů systematicky potírá pytláctví. Jest to ponejprv, kdy zvlášť odborně uvědomělí policisté budou ustanoveni k podpoře myslivosti. Stále se množící stížnosti na zločinné řádění pytláků bylo příčinou tohoto opatření. Policejní i ochranná stráž, popřípadě četnictvo pohotově pomáhá úřadům potlačiti vzmáhající se zločinnost bezohledných pytláků. Provozování myslivosti není dnes sportem, nýbrž vážnou prací a službou národu a vlasti. Policejní úředník, pověřený vyšetřováním pytláctví, musí být poučen a zasvěcen do všech mysliveckých a loveckých záležitostí; musí také z lásky k přírodě a jejím tvorům - nejlépe, je-li sám myslivec - věnovati se své úloze. Jenom tělesně a duševně zdatný úředník může úspěšně zjistiti přestupky proti myslivosti a shledati usvědčující důkazy proti trestným osobám.

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech

 

{mosimage}

00ZAJ

Myslivost a fauna na některých méně známých filatelistických materiálech

Joachim Barrande a čeští trilobiti (1999)

K uctění 200. výročí narození Joachima Barranda (1799 - 1883) byla v r. 1999 vydána emise známek nazvaná Joachim Barrande a čeští trilobiti. Myslím, že zařazení této emise do našeho seriálu je vzhledem k paleontologickému a geologickému výzkumu, který tento francouzský stavební inženýr prováděl v Čechách v letech 1831-1883, opodstatněné. Během svého života shromáždil rozsáhlou sbírku zkamenělin trilobitů a poznatky publikoval ve 22 svazcích pod názvem Silurský systém středních Čech. Sbírku a další movitý majetek Barrande odkázal Národnímu muzeu v Praze (současná expozice Barrandeum).

Strasti horské myslivosti

 

{mosimage}

00LEC

Strasti horské myslivosti

Ing. Petr Oskar Bílek

Také mezi horské myslivce z Rychleb, zelených kopců na samé česko-polské hranici, ležících v levém horním růžku Moravy v blízkosti starobylého města Javorník, před časem dorazil „nový myslivecký zákon“. Pravodatní myslivci byli vždy zákona dbalí, řádně jej dodržovali, při každé novelizaci pozměnili trošičku své zvyky a dál si užívali krás východu i západu slunce, mrazu, deště, bláta a nepohody, jakož i sladké lovecké třesavky a dřiny se zpracováním úlovku. S úsměvem na tváři se vyrovnávali se všemi nástrahami přírody.

Ona se jmenuje Enny, on Patrick

 

{mosimage}

00PRUV

Ona se jmenuje Enny, on Patrick

Vladimír Paulišta

Během šedesáti let mé životní kariéry pro mne znamenal vývoz loveckých psů náročnou kapitolu zpestřenou nevšedními zážitky. Těch vyexpedovaných loveckých psů, převážně ohařů, mám na svědomí od r. 1955 více než pět stovek, přesně řečeno 528, jak vyplývá z mého pečlivě vedeného archivního záznamu. O každém exportovaném psu bych mohl vyprávět nějakou historku, někdy až neuvěřitelnou, protkanou zážitky ze života myslivců a jejich čtyřnohých loveckých pomocníků. Myslím, že můj zatím poslední pes - fouska Enny - s pořadovým číslem 528, představuje zajímavý příběh.

Zajíc na víně

 

{mosimage}

00CHUT

Zajíc na víně

Zaječí zadek, 100 g slaniny, 30 g másla, 150 g kořenové zeleniny, jedna cibule, 200 ml bílého vína, 200 g žampiónů, 200 ml smetany, sůl, celý pepř, tři zrnka nového koření, jeden bobkový list, čtyři jalovčinky, špetka tymiánu

Početnost srnčí zvěře na území teritoria rysa

 

{mosimage}

00HON

Početnost srnčí zvěře na území teritoria rysa

Rys je podle našeho zákona o ochraně přírody zvláště chráněným živočichem. Praxe je však taková (a konkrétní poznatky to potvrzují), že velká část myslivců jej považuje hlavně za predátora, který závažně ohrožuje chov srnčí zvěře. Patrně to má za následek postupné snižování početnosti rysí populace na Šumavě, která je vedle Beskyd jediným územím stálého výskytu této šelmy.

LMDA lesnický a myslivecký digitální archiv

Digitální archiv časopisů

Archiv časopisů Svět myslivosti od roku 2000 je nyní k nalezení na adrese: lmda.silvarium.cz

Zpracovaná data lze prohlížet v digitální knihovně prohlížeče Kramerius 5, který je standardem národních knihoven. Data budou postupně doplňována s určitým zpožděním oproti aktuálnímu vydání.

Každý návštěvník může zdarma využívat pro vlastní (nekomerční) potřebu data LMDA pro vyhledávání informací obsažených v digitalizovaných titulech.

Svět myslivosti na Facebooku